• לחץ לפני מבחנים
  קרה לכן שדקות ספורות לפני מבחן או במהלכו אתם נוטים להזיע, להתרגש, הלב שלכם פועם בקצב מטורף או פשוט שוכחים חלק מהחומר. אל תרגישו מוזר, מסתבר שזה קורה כמעט לכול אחד מאחד.
  מיה ויאויל
  8.5.2011

  יש בחינה, איזה לחץ! אני לא זוכרת כלום! הכל ברח לי מהראש…כואבת הבטן...אני לא מרגיש/ה טוב.השאלות בטח יהיו קשות ואני כנראה לא אצליח….מה יהיה אם לא אצליח? מה יגידו עלי? נשמע מוכר? תופעה זו, בה מופיעות בין היתר האמירות והתחושות הללו, נקראת "חרדת בחינות". חרדת בחינות היא תגובה רגשית ללחץ לפני מבחנים והערכות.


  מצב הלחץ העיקרי בבית הספר הוא כשהתלמיד נדרש להוכיח ידע באירועים כמו מבחן או בוחן. בתהליך ההערכה התלמיד מקבל ציון והוא קובע עבור התלמיד דברים חשובים ולכן הוא שואף לקבל ציונים טובים ככל האפשר.

  118
  הפסיכולוגית החינוכית דליה כהן- ברכה, כותבת באתר האינטרנט שלה, שאחד המקורות העיקרים להיווצרות חרדות בבחינות הוא גורם הלחץ. "הלחץ הוא חלק בלתי נפרד מחיי היומיום בחברה האנושית. בשעת מצב הלחץ, האדם תופס את סביבתו כדורשת ממנו יותר מאמץ, התארגנות וכוחות, ביחס לחייו השגרתיים."

  הלחץ משפיע בצורה אחרת על כל אחד באחד, בהתאם לגילו, לחשיבות המבחן ולאופי הבן אדם.
  שלי מסיקה תלמידת בית-ספר אשל הנשיא מכיתה י' מספרת: " שאני נכנסת ללחץ של מבחנים אני בדיכאון ונכנסת למרה שחורה" .

  ברית ליבוביץ' מכיתה י'א בדומה לדבריה של ברית מפרטת שהיא מרגישה הרבה לחץ ועומס בתקופת הבגרויות, ראשית כל מצד כל הסביבה- החברים מכיוון שכולם בהתאם גם לחוצים בתקופה הזאת, ההורים שמצפים לתוצאות, והמורים שרוצים להספיק את החומר.

  היא מוסיפה "מרגישים לחץ גם מכמות החומר והצפיפות בין התאריכים של המבחנים... כל זה בנוסף לפעילויות אחרות של היום יום יוצר הרבה מאוד לחץ".

  לחץ לפני מבחנים יכול להופיע בכל גיל, לא רק לתלמידי תיכון יש את חרדות המבחנים אלא גם לתמידים מבוגרים יותר, הלומדים באוניברסיטה. ההבדל הגדול ביניהם הוא ניסיון החיים, תלמידי האוניברסיטה עברו כבר את שלושת שנות הבגרויות והם מודעים לכך שזה אפשרי לעבור את זה בהצלחה עם יכולת וכוח רצון רב. התלמידים אמנם באים לחוצים למבחנים אך פחות מתלמידי תיכון צעירים, הם באים למבחנים יותר רגועים ושלווים. חדווה ויאויל, הלומדת פסיכולוגיה באוניברסיטה מספרת שהיא נכנסת ללחץ רק אם היא לא מרגישה מספיק מוכנה ומוסיפה כי גודל הלחץ תלוי בכמות מהבחנים ובעומס.

  הלחץ וההתכוננות לפני המבחנים משפיע לעיתים קרובות על חיי היום יום של הלומד, כאשר הזמן הפנוי הנותר לו במהלך השבוע מוקדש כעת ללמידה, ישנם תלמידים שבגלל הלחץ אוכלים וישנים פחות מה שמביא אותם לרוב ליום המבחן עם חוסר ריכוז.

  לעומת זאת ישנם תלמידים עליהם הלחץ משפיע בצורה שונה, אלו ילדים שהלחץ וכמות החומר מרתיעים אותם, והם ינצלו כל תירוץ בשביל לדחות את הלמידה. דוגמה לכך היא עופרי כהן, תלמידת תיכון, כיתה י'ב שאילו הם דבריה:" ברוב הפעמים שאני מרגישה את הלחץ אני אוכלת יותר מדי, או שאני מעבירה את הזמן בלא לעשות כלום. אני מעדיפה "לברוח" לעיסוקים אחרים, כדי שהמבחנים לא יהיו במחשבות שלי, כדי להשתחרר מהלחץ.."

  לתומר סבג, מורה ומחנך בבית-הספר אשל הנשיא יש את העצות והשיטות המיוחדות שלו להרגיע את תלמידיו: "קודם כל להבין שזה רק מבחן וחשוב מאוד להצליח בו, לעשות טרפיה, לחשוב על דברים טובים, לנשום עמוק, לעשות את כל ההכנות הנדרשות לפני המבחן כמו לאכול ארוחת בוקר, לישון טוב, ללמוד למבחן כמובן. אני כמורה משתדל גם להוריד להם את הלחץ בבדיחה טובה, אני מנסה בעצם ליצור אווירה טובה."

  באותה מידה שתלמידים מכינים תרגילים כדי להבין טוב יותר את החומר, עליהם להבין את עצמם וללמוד כיצד לא לתת ללחץ לשחק בהם . את מירב הנקודות במבחנים הם מאבדים לא משום שאינם יודעים את החומר, אלא משום שלא פעלו נגד אותו לחץ, והוא זה שהביא אחריו סימפטומים. אלו הם האחראים לכך שתוצאות המבחנים לא מראות באמת את מה שאותם תלמידים מסוגלים.

  שאלות לתלמידים:

  1) שם וכיתה
  2) האם אתה מרגיש לחץ\עומס בתקופת המבחנים ? איך אתה מתמודד עם זה?
  3)האם זה משפיע לך על חיי היום יום
  4)אילו שיטות יש לך בשביל להירגע לפני מבחן ?
  5)אילו טיפים יש לך לתת לילדים שעוד לא הגיעו לשנה של הבגרויות ?

  ‎תשובות:

  1. שלי מסיקה \כיתה י'5 \אשל הנשיא

  2. שאני נכנסת ללחץ של מבחנים אני קצת בדיכאון ונכנסת למראה שחורה , שחררת את הלחץ בבכי ושיחות עם אנשים קרובים אלי .
  חושבת עם עצמי שזה סך הכל לימודים ושצריך לקחת את זה כמשהו טוב שיעזור לי במשך החיים .
  3. כן , שאני עמוסה במבחנים זה מעסיק אותי ביום יום , אני יותר לחוצה , כמעט ולא יוצאת עם חברות בישביל ללמוד למבחן .
  4. יש לי כמה שיטות א.רטלין . ב.לבכות זה משחרר ג. לדבר עם המחנך לילה לפני כל מבחן .ד.להאמין בעצמך !
  5 .אוקי אז ככה , זה טוב להיות קצת לחוץ אבל לא יותר מידי כי לפעמים זה פוגע .. לשנות את הסדר יום שהיו רגילים אליו עד לפני הבגרויות ולהקדיש יותר זמן על לימודים .
  לעשות שיחות עם ילדים שחוו את זה כבר ולהבין שלימודים זה לא דבר כזה גרוע כמו שכולם חושבים .
  ולקחת הכל לטובה :) כי אם עכשיו הם לא ילדו הם יצטרכו להשלים את זה יותר מאוחר

  1) עינב דגן\ י'א5 \אשל הנשיא

  2. אני מרגישה עומס רב בתקופת מבחנים , צריך לנסות לסדר לך את הזמן ואז פחות מרגישים את הלחץ ..

  3. כן, זה משפיע על החיי יום יום מאוד ..

  4. השיטות להירגע , לעשות פעילות גופנית , במיוחד לרוץ זה עוזר מאוד ..

  5.שיהנו מהחיים עד לשנים של הבגרויות ואז ישקיעו ... לפני כיתה י' שישקיעו קצת שהיה כוח להשקיע בשנים החשובות

  1.ברית ליבוביץ'\' יא 6 \אשל הנשיא

  2. אני מרגישה הרבה לחץ ועומס בתקופה הזאת ... קודם כל מצד כל הסביבה - החברים מכיוון שכולם בהתאם ניהיים גם לחוצים בתקופה הזאת , ההורים שמצפים לתוצאות, והמורים שרוצים להספיק את החומר . מרגישים לחץ גם מכמות החומר והצפיפות בין התאריכים של המבחנים... כל זה בנוסף לפעילויות אחרות של היום יום יוצר הרבה מאוד לחץ .... אני משתדלת להתמודד עם זה בכך שאני מנסה לקחת הכל בפרופורציות ולסדר את הזמנים וסדר העדיפויות

  3.זה משפיע עלי בחיי היומיום בכך שזה גוזל לי המון זמן יקר ללימודים והלחץ יכול להשפיע לרעה על המצב רוח שלי, אני מפספסת חוגים ודברים אחרים שאני נוהגת לעשות.

  4. אין לי ממש שיטות להירגע :/ לצעריי

  5. הטיפים שלי למי שלא הגיע עדיין לבגרויות זה קודם כל להנות מהתקופה הזאת כמה שהם יכולים לפני שהכל נהיה רציני באמת .... ודבר שני זה לא לתת ללחץ להשתלט על החיים אבל מצד שני לדעת שלפעמים הלחץ בא לטובה כי בסך הכל הוא מה שגורם לנו להזיז את ה*** ,להתחיל ללמוד ולהצליח :)

  1.עופרי כהן\י'ב 1\ אשל הנשיא

  2.בתקופת המבחנים אני מרגישה המון לחץ, אני מרגישה שאין לי מספיק זמן ללמוד לכל מבחן או בגרות. ברוב הפעמים שאני מרגישה את הלחץ אני אוכלת יותר מדי, או שאני מעבירה את הזמן בלא לעשות כלום. אני מעדיפה "לברוח" לעיסוקים אחרים, כדי שהמבחנים לא יהיו במחשבות שלי, כדי להשתחרר מהלחץ..
  3.בשנים קודמות, הייתי יושבת וחורשת למבחנים. לא הייתי יוצאת מהבית, לא פוגשת חברים. היום אני כבר מצליחה לשלב את חיי החברה שלי עם הלימודים.
  4.אין לי שום שיטה להירגע לפני מבחן, אני בעצמי עוד לא גיליתי את השיטה.
  5.יש לי טיפ למורים ולמשרד החינוך, לא לילדים.
  תפסיקו עם הבגרויות האלו! זה לא מה שמוכיח את ההשכלה של הילדים.. חוצמזה, יש ילדים שקשה להם לשבת וללמוד חומר שבכלל לא מדבר אליהם. לא פלא שאחרי זה הם לא מגיעים לשום מקום....

   

  1. חדווה ויאויל/26/ לומדת פסיכולוגיה באוניברסיטה

  2. אם אני מרגישה שאני לא מספיק מוכנה אז ברור שיש לחץ. ואם יש עומס מבחנים אז כמובן שהלחץ גובר. איך מתמודדת?? פעם זה היה סיגריה ועכשיו?... מממ.. מנסה לעבוד על עצמי בראש, עוברת על החומר עם חברה ורואה באיזה מצב אני... כל מיני. תלוי בסיטואציה ובאיזה נושא המבחן.
  3. באותה תקופת לחץ כן.
  4. מה שכתבתי בתשובה הראשונה. ולצאת קצת עם חברים להירגע לפני מתישהו.
  5. לברוחחחחחח :) מממ.... ללמוד טוב! לחרוש, ולא לצפות, כי כגודל הציפייה כך גודל האכזבה.


  בהצלחה!

   

  תגיות: