מוזיקה ולמידה
דף הבית למעלה

 

 

מהי השפעת המוזיקה על הלמידה :

השפעת המוסיקה על התפתחות הכישורים הקוגניטיביים (תהליך רב-שלבי) ידועה מזה שנים רבות. מחקרים מראים את הקשר שבין שמיעה ונגינת מוזיקה לבין כישורי למידה וקריאה .אדם קולט צלילים וקולות עוד בזמן הלידה . הזיהוי והבנת המשמעות של מרכיבים שונים בצליל מתפתחים בצורה טבעית ובסדר קבוע.תחילה מזהה התינוק סוגים שונים של צליל ובעוצמות שונות ,מאוחר יותר התינוק מזהה גבהים שונים של צלילים ומגיב לקצב בתנועות מוטוריות היכולת להבחין ולהפריד בין עיצורים ותנועות של השפה היא מרכיב האחרון בהתפתחות הילד,בגיל 5-6 הילד מכיר מרכיבים רבים של צליל .

 

השפעת המוזיקה על יכולת הביטוי האישי:

בגיל הרך לומדים הילדים קודם כל באמצעות החושים,תחושותיהם ורגשותיהם.

במוזיקה ככלי ביטוי רגשי של הילד מהווה גשר בין הרגש להתפתחות כישורי למידה רבים .

המוזיקה משפיעה ומפתחת גם את היכולת החברתית של הילד,היא מאפשרת שיתוף פעולה בנגינה ,במשחק בשירה בצוותא ,ומפתחת את יכולת ההקשבה לזולת ,הזיכרון,הביטחון העצמי והערכה העצמית .

ההשפעה המשולבת של המוסיקה על חברתיות, רגש וקוגניציה הופכים אותה למשפיעה מרכזית על פיתוח כישורי למידה וחברה

 

 הקשר בין מוזיקה לקריאה:

שפת המוסיקה ממנה נהנה הילד מיום היוולדו היא עשירה ביותר ומורכבת מגובה הצליל, משך הצליל, מהירות, גוון, עוצמה מרקם ועוד. המרכיבים המוסיקליים של הצלילים קיימים גם בשפת הדיבור, אך מיקוד תשומת הלב בשפת הדיבור נתון להגיה נכונה של עיצורים ותנועות ופחות לאינטונציה ולקצב הדיבור.

לכתב האלף-בית ולכתב התווים מרכיבים דומים רבים כגון:כיוון ספציפי,רצף קריאה,חיבור סימנים למשמעות,עיקרון אלפביתי ועוד.גם בשפת המוסיקה וגם בשפה המדוברת משלבים בין כישורים אודיו-ויזואליים כדי לזהות את הצליל הנשמע מהסימנים הכתובים ,לפענחם ולהבינם ,יכולת הקריאה של תווים מפתחת יכולות קריאה חשובים כמו:יכולת הריכוז,דמיון  יצירתיות וזיכרון שמיעתי .

ילד בעל זיכרון שמיעתי מפותח צפוי להשלים את האינטונציה (רמת הדיוק בגובהו של צליל מוזיקלי)והקצב של השפה הכתובה מתוך הזיכרון ולהבין טוב יותר את הנקרא