שיטת סוזוקי
דף הבית למעלה

 

מי הוא סוזוקי ומה שיטתו:

סוזוקי מחנך,מורה ויוצר,פיתח לאחר מלחמת העולם השנייה שיטת חינוך מוזיקלי שמהווה חיקוי לדרך שבה תינוקות וילדים רוכשים את שפת האם שלהם אם מקובלת עלינו הגישה שרכישת שפה מתבצעת באופן טבעי ושלכל אדם היכולת לרכוש שפה כלשהי, כול אדם יכול לנגן בכלי נגינה באותו אופן שהוא יכול לרכוש שפתו תהליך הלימוד טבעי,אך אין לדחוף את הילד להישגים ושליטה אלא יש לתת לו לצמוח ולהתפתח כפי שהדבר קורה בטבע

בעזרת שיטת סוזוקי כול אדם יכול לרכוש לעצמו את שפת המוזיקה ,ומכיוון שהמוסיקה היא שפת טבע היא נרכשת בצורה טבעית ,המוסיקה היא מרכזית לכול אדם כי בלעדיה לא יוכל להגיע לשלמות טבעית ותרבותית כאחד.אין להפוך את המוזיקה לשפה של אנשי מקצוע בלבד בגלל שכל ביטוי התרבות פתוחים לפני ההמונים ואסור להטיל עליהם מגבלות.

סוזוקי מדגיש את חשיבותה של השליטה במוזיקה כמובילה למשמעת עצמית,חופש,גמישות וידע אמיתי סוזוקי האמין שהפיכת אנשים צעירים לבעלי סגולות ויכולות נאצלות אפשרי באמצעות החיקוי של הצעיר את המבוגר האמן מתוך אהבה לידע.     

בודקים את שיטתו:

ורד רייך סופרת שכתבה את הספר "כל ילד יכול" שהציג את שיטת סוזוקי, עשתה מחקר ליישום שיטתו בישראל יפן וארצות הברית למרות הקשיים של כול אחת מהמדינות ,היא ערכה מחקר שדה כדי האם יש תוצאות מלימוד השיטה גם במדינות אחרות ,מכיוון שכול שפה ותרבות צומחת בסביבה הייחודית לה היה צורך להתאים את שיטת סוזוקי לסביבה השונה .

שיטת סוזוקי מבחינה בין חינוך מוסיקלי ובין חינוך מוסיקאים. כלומר, לא כל ילד המקבל חינוך מוסיקלי חייב, צריך או יכול להפוך למוסיקאי מקצועי ,תוצאות של המחקר הראו שלמרות בתרבויות שהשיטה לא עברה בצורה שלמה, בעזרת שיתוף הפעולה של ההורים תלמידים והמורים המסורים תוצאות המחקר הראו שהשיטה נתפשה בכול הארצות כגישה חינוכית רגועה תומכת לא תחרותית ומטפחת ,שיטה זאת היא השיטה האוניברסאלית להוראה מוזיקלית