ארגונים ואגודות הפועלות למען הקהילה
דף הבית למעלה

זכויות הקהילה ההומו לסבית הוא נושא המטריד רבים, אנשים כמוני המאמינים בשיווין זכויות לכל.
ארגונים רבים נוסדו במיוחד לעמן מטרה זו- תמיכה בקהילה הזוכה ליחס מבזה מהחברה והשלטונות.
בפרק זה אציג את כמה מארגונים אלה, אבחן את חזונם ופעילותם.

אגודת הלהט"ב

האגודה לשמירת זכויות הפרט, או בשמה המוכר: אגודת ההומואים, הלסביות, הביסקסואלים והטראנסג'נדרס בישראל, נוסדה בשנת 1975 והנה ארגון ללא כוונת רווח.
 
האגודה מקיימת פעילויות בכל רחבי הארץ, מקריית-שמונה ועד אילת, פעילויות אשר נוטלים בהן חלק אלפי משתתפים מכל מין, גיל ומגזר ומתבססת על כ- 300 מתנדבים הפועלים באופן קבוע בכל הארץ.

חזון האגודה

 סיפוק מענה מתאים לצרכי הקהילה מכל מגדר, גיל והעדפה מינית, מכל רקע תרבותי – חברתי, בכל מקום בארץ, בנגישות ובמקצועיות גבוהה.
השגת שוויון זכויות והזדמנויות בכל תחום עבור הקהילה וקידום הליברליות והשוויון בכלל ישראל.
קידום ההיצע החברתי - תרבותי של הקהילה ועבור הקהילה בארץ.

פעילות האגודה

ההנהלה הארצית ממוקמת בתל-אביב ב"בית פזי", ומספקת את האדמיניסטרציה הדרושה לפעילות האגודה בכל רחבי הארץ.

האגודה מפעילה סניפים בקריית שמונה, תל אביב, באר שבע ואילת, הסניפים ממוקמים במרכזי הערים, מספקים תמיכה ופעילויות, מפעילים קווי תמיכה, נגישים ופתוחים כל ימות השבוע.

לאגודה פעילויות ב 26 ישובים ברחבי הארץ, הפעילויות מגוונת ומכוונות לכלל הקהילה והמעגלים הסובבים אותה, מנוער ועד קשישים.

 

 

לאתר הרשמי של "האגודה"

 

הבית הפתוח

הבית הפתוח בשמו המלא "הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות" הוא ארגון ירושלמי של לסביות, הומואים, טרנסג'נדרס וביסקסואלים .
הבית הפתוח מספק מסגרת
קהילתית תומכת ללסביות, הומואים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרס בירושלים. הארגון קורא לשילובם של להט"ב בחברה, ולבניית חברה פלורליסטית ושיוויונית בישראל.

הבית הפתוח הוקם כעמותה בשנת 1997, תחת השם "הבית הפתוח למען הקהילה ההומו-לסבית בירושלים ולמען סובלנות חברתית". במשך שנתיים פעל הארגון ללא מבנה קבוע, ובאותה תקופה תכננו עשרות מתנדבים את פעילות המרכז הקהילתי. בשנת 1999 עבר הבית הפתוח למשכנו במדרחוב בן יהודה במרכז ירושלים. בשנת 2007 עבר הבית למשכן חדש ומרווח יותר ברחוב הסורג.

חזון הארגון

הבית הפתוח פועל בכדי להפוך את ירושלים לעיר בה לכל אדם יהיה החופש להיות הוא עצמו ולחיות את חייו. פעילותו היא מאבק מתמשך למען פלורליזם וכיבוד זכויות הפרט, והם שואפים לפריצת דרך אל עידן של עשייה של הקהילה ולמען הקהילה, עשייה שתהווה זרז לבניית חברה ישראלית סובלנית יותר. בתוך שנים בודדות מאז הקמתו, הפך הבית הפתוח לאחד ממוקדי הפעילות והעשייה ההומו-לסבית המובילים במזרח התיכון.

לאתר הרשמי של "הבית הפתוח"

 

תהל"ה

עמותת תהל"ה (תמיכה להורים של לסביות, הומוסקסואלים ביסקסואלים/יות וטרנסג'נדרס) נוסדה בשנת 1989, ביוזמת יונתן דנילוביץ', כקבוצת תמיכה הדדית של הורים להומוסקסואלים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים,
תהל''ה היא עמותה ישראלית שמטרתה לסייע להורים המתמודדים עם הידיעה שילדם הוא הומוסקסואל או לסבית.
מזה כמה שנים שיש לה סניפים בתל-אביב, חיפה וירושלים. העמותה פועלת באמצעות קבוצות
תמיכה, קווי מצוקה טלפוניים, אתר אינטרנט, עלוני קשר ועוד. למפגשים מגיעים הורים, אחים ואחיות, וגם הילדים עצמם הרוצים לתמוך בהוריהם.  העמותה פועלת יחד עם ארגונים רבים בקהילה ההומו-לסבית בישראל, בהם הבית הפתוח, קל''ף, הפורום החיפאי לקהילה ההומו-לסבית, בי וטרנס בחיפה ובצפון, אגודת ההומואים והלסביות, והעשירון האחר.

פעילות העמותה מבוססת על עקרונות הארגון האמריקאי (PFLAG (Parents, Families and Friends of Lesbians and Gays

חזון העמותה :

ההורים ובני המשפחה של הומוסקסואלים ולסביות תומכים בשונה, באחר, ורואים מול עיננו חברה המקבלת ומחבקת את כולם, גם את אלה בעלי נטיות וזהות מינית שונה. העמותה פועלת להביא את נושא ההומוסקסואלים והלסביות למודעות הציבורית דרך בתי הספר, ועדי הורים, ארגונים וגופים
ציבוריים שונים במטרה לקדם את מעמדם, זכויותיהם וקבלתם בציבור הרחב.
העמותה מאמינה בחברה המבוססת על כבוד הדדי ושוויון בה תוכל למצות את
מלוא יכולתה כבני אדם.
העמותה מזמינה את כל אלה המזדהים עימה להצטרף לתהל''ה ולתרום יחד לקידום מעמדם של ההומוסקסואלים והלסביות במדינת ישראל.

האתר הרשמי של עמותת "תהל"ה"

 

ארגון הנוער הגאה (איגי)

 "נוער גאה" הינו ארגון התנדבותי הפועל למען נוער המתלבט בנטיותיו המיניות או מגדיר עצמו כהומו-לסבי-בי-טראנסג'נדרס . הארגון נותן מענה של תמיכה לנוער בשלבי גיבוש הזהות המינית , תקופה בה הצעיר מתחיל להיות מודע לרגשותיו ולתחושותיו המיניות, תקופה שעלולה להיות מאופיינת בבלבול ובכאב רב. בנוסף מהווה ארגון הנוער מסגרת לנוער המעוניין במסגרת חברתית בה יוכל להכיר ולפגוש בני נוער החווים חוויות דומות ולפעול במטרה לקדם את מעמד הנוער ההומוסקסואלי בארץ תוך דגש על שוויון, פתיחות ומניעת גזענות והומופוביה.

ארגון הנוער הגאה מספק מסגרת חברתית למפגש והכרות עם בני נוער בעלי חוויות דומות ופועל לקידום מעמד הנוער ההומוסקסואלי בארץ. לארגון הנוער 15 סניפים ברחבי הארץ, וחברים בו מעל ל-1500 חניכים.

הארגון נתמך על ידי משרד החינוך ועובד בשיתוף פעולה עם השירות הפסיכולוגי ייעוצי של משרד החינוך.
הארגון הוקם בשנת 2002 על ידי יניב ויצמן, כחלק מאגודת הלהט"ב ובשנת 2006 הפך להיות ארגון עצמאי בהנהלת עמותת "כמוני כמוך". זאת לאחר עשרות שנים בהן התקיימו פעילויות הנוער במסגרת אגודת הלהט"ב. יו"ר הוועד המנהל של הארגון הינו גל אוחובסקי והמנכ"ל הינו אבנר דפני.

חזון הארגון

ארגון "נוער גאה" יפעל בכל מקום בו קיים צורך במתן מענה לנוער הומו-לסבי-בי וטראנסג'נדרס (להלן – "הלב"ט") בישראל וייצור סביבה חמה ובטוחה המאפשרת לכל נער ונערה להרגיש חופשי לתת ביטוי לתחושות, למחשבות ולמעשים הקשורים לנטייתו המינית ללא חשש מפני סנקציות, דחייה או שיפוטיות הנובעות מפעולות אלו.

דרך יצירת סביבה חברתית תומכת יאפשר הארגון ביטוי עצמי, קבלה עצמית וגיבוש זהות מינית שלמה ובריאה לכל חבריו. פעילות זו תעניק לכל נער ונערה תחושת שייכות לקהילה הגאה ולקבוצה חברתית גדולה ותתרום להשתלבות בחברה כולה ממקום של גאווה, חוזק והובלת דרך חדשה ביחס החברה לנוער הלב"ט בישראל.

 

האתר הרשמי של ארגון "הנוער הגאה"

 

חוש"ן

 

חושן - חינוך ושינוי הוא מרכז חינוך הפועל בנושאים של נטייה מינית וזהות מגדרית. חושן פועל כארגון מתנדבים ארצי, ללא כוונת רווח, ומטרתו לשנות סטריאוטיפים כלפי נטייה מינית וזהות מגדר בלתי נורמטיבית.

הארגון פועל בכלים חינוכיים על מנת ליצור סביבה פתוחה ומקבלת להומואים, לסביות, טרנסג'נדרים וביסקסואלים, וזאת על ידי שינוי סטריאוטיפים ועמדות שליליות. כמו כן הארגון פועל לפיתוח מודעות ומתן כלים לצוותים חינוכיים, וזאת על ידי העמקת הידע התיאורטי והמקצועי בנושא נטייה מינית וזהות מגדרית.

פעילות חושן זוכה לתמיכת משרד החינוך ולהכרה רשמית של השירות הפסיכולוגי הייעוצי (שפ"י) של המשרד.

האתר הרשמי של הארגון "חוש"ן"

 

הו"ד

הו"ד, ראשי תיבות של הומוסקסואלים דתיים, הוא ארגון של הומוסקסואלים דתיים הפועל בישראל. בראש הו"ד עומד הרב רון, רב אורתודוקסי שהוא הומוסקסואל. הארגון מושתת סביב אתר אינטרנט המרכז את הפעילות, האידיאולוגיה והמסרים החברתיים של הארגון.                                           ארגון הו"ד נוצר מתוך תחושה של קבוצת גברים דתיים הומוסקסואלים שאין מענה חברתי למי שמבקשים לשמור על זהותם הדתית הנאמנה להלכה ועם זאת לקיים חיים שנותנים ביטוי לנטייתם המינית. המחויבות ההלכתית והרצון לשמור על סמכותם של רבנים כמנהיגים ופוסקים הבחינו בין אנשי הו"ד לקבוצות להט"ביות דתיות אחרות שפעלו כשהוקם הו"ד. בפברואר 2008 הושק אתר האינטרנט של הארגון.

הארגון אימץ את שמה של קבוצה חברתית שפעלה בתל אביב בשנות ה-90 ובתחילת העשור הראשון של המאה ה-21 והתפרקה.

הו"ד מהווה מסגרת לגברים המבקשים לקיים יחד את שתי הזהויות. במסגרת הו"ד מתקיימים מפגשים קבועים ופעילויות חברתיות, ביניהם שבת משותפת. מפגשים אלו מהווים קבוצת תמיכת עמיתים וסיוע.

מטרת הארגון

חברי הו"ד מעוניינים לעורר בקרב ציבור שומרי התורה והמצוות ומנהיגיו שיח ציבורי, הלכתי וחברתי, להכרה בהומואים הדתיים כתופעה הקיימת בחברה הדתית. מטרת השיח הוא לגשר על פני ההשקפות המנוגדות ברוח סובלנות ושוויון ובכך לשפר את מצבו הקיומי והחברתי של אדם הומו ודתי בחברה הדתית.

 

האתר הרשמי של ארגון "הו"ד"

בת קול:

בת-קול - ארגון לסביות דתיות. מקיים מסגרת של תמיכה וערבות הדדית לנשים המבקשות לשלב בין שני חלקים בזהותן העצמית והחברתית - היותן לסביות מחד והיותן דתיות מאידך - ומקדם חינוך לסובלנות ושוויון בחברה הדתית, מתוך מטרה לאפשר ללסביות דתיות ולבני משפחותיהן לחיות חיים מספקים של כבוד ושותפות בתוך החברה הדתית.

בת-קול הוקמה בחורף 2005 על ידי כעשר נשים דתיות לסביות, אשר ביקשו לשמור על זהותן הדתית מצד אחד, ולממש את חייהן כלסביות מצד שני - להקים משפחה המורכבת משתי נשים, כולל גידול ילדים. במסגרת בת-קול מתקיימים מפגשי שיחה קבועים ופעילויות חברתיות שונות ללסביות דתיות לאורך כל השנה, ביניהן קבוצת לימוד ושבת משותפת. מפגשים אלו מהווים מסגרת חברתית חשובה וקבוצת תמיכה וסיוע. בנוסף פועלת בת-קול במישור הציבורי ומעוררת מודעות לנושא הנטייה המינית בחברה הדתית באמצעות פעולות הסברה, ראיונות באמצעי התקשורת, וצעידה כארגון במצעד הגאווה והסובלנות בירושלים.

בת-קול, בנוסף להיותה מסגרת חברתית, מנסה לשנות את התפיסות של החברה הדתית בנושא זה, ולקדם את שילובן המלא של לסביות בחברה הדתית.

חזון האגודה

בת קול שואפת לקיים בית תומך ומסגרת ערבות הדדית ללסביות דתיות ולבני משפחותיהן, ולקדם חינוך לסובלנות ולקבלת השונה בחברה הדתית מתוך מטרה לאפשר ללסביות דתיות ולבני משפחותיהן חיים של שוויון ושותפות בחברה.

 

האתר הרשמי של ארגון "בת-קול"

 

קבוצת חברותא:

 

חברותא היא קבוצה דתית של הומוסקסואלים דתיים בישראל, שהוקמה ביוזמת ארגון הלהט"ב "הבית הפתוח", ופועלת באופן עצמאי.

"חברותא" הוקמה ב-2007, ופעילותה כוללת אתר אינטרנט, וכן מפגשים חודשיים ופעילויות קהילתיות. בפעילויות לוקחים חלק בקביעות עשרות רבות של משתתפים, ומעגל רחב יותר של מאות אחדות של מכותבים מלווים את הפעילות בלי להגיע למפגשים עצמם, חלקם הגדול בשל החשאיות בה הם שומרים את נטייתם המינית ובגלל החשש מחשיפה.

ראשי ההתארגנות הם בוגרי ישיבת הסדר ומכינות קדם צבאיות, והארגון רואה עצמו מחויב להלכה. חברותא פועל בשיתוף פעולה עם ארגונים להט"ביים דתיים אחרים כבת קול והו"ד.

חזון האתר

אתר חברותא נבנה כדי לשמש כאתר של הבית של חברי קבוצת חברותא – הקבוצה הדתית, וכן להיות בית לקהילת ההומואים הדתיים בכללם ולבני משפחותיהם, לקדם חינוך לסובלנות ולקבלת השונה בחברה הדתית, לקדם שיח רבני בנושא וכן שיח ציבורי, ולתרום את תרומתו להעלאת המודעות בקרב הציבור הדתי לנושא, כך שההומואים הדתיים ובני משפחותיהם יהיו חלק מן הקהילה הדתית.

 

 האתר הרשמי של חברותא