• לקראת צו ראשון
  הביקור הראשון בצה"ל עשוי להיות מלחיץ - תוצאותיו עשויות לקבוע במידה רבה את אופי השירות כולו. קיראו את הכתבה כדי להגיע מוכנים ככל הניתן.
  מאי גוסרסקי וליאב אלחיאני
  10.11.2011

  לפני הכול, מה עליכם להביא ללשכת הגיוס?

  341

  • תעודת זהות
  • צו התייצבות
  • אבחון דידקטי (אופציונאלי, כלומר: אם יש)
  • שאלון רפואי שמילאתם מבעוד מועד
  • תוצאות בדיקת שתן (אופציונאלי)
  • בדיקת ראייה (אם יש)
  • פרטי קופ"ח
  • פרטי הורים (מספר תעודת זהות ושנת לידה). ניתן להביא ספח מתעודת הזהות של ההורים.

   

  יום ההתייצבות לצו הראשון כולל מספר שלבים:

  אימות נתונים:

  שלב זה כולל "סימול עברית", בו בודקים את מידת שליטתכם בשפה העברית, ומעניקים לכם ציון שנע בין 2 ל-9. בסוף שלב זה מוענק לכם ציון צה"ר (ציון השכלה ראשוני).

  מבחנים פסיכוטכניים:

  שלב זה נתפס כמלחיץ ביותר. אין צורך להילחץ יותר מדי, אך חשוב מאוד לקחת את המבחנים ברצינות, מכיוון שיש להם משקל רב בקביעת מקומכם בצבא. במסגרתם נקבע לכם ציון הדפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני), הנע בין 10 ל-90. את המבחנים הפסיכוטכניים ניתן לבצע רק פעם אחת, ולכן אם אינכם מרגישים טוב באותו היום, עדיף לחזור כאשר תרגישו יותר טוב ביום אחר. כמובן שאין צורך להתכונן למבחנים, הבוחנים יכולות בסיסיות, והן: חשיבה מילולית, הבנת הנקרא, ביצוע הוראות, לוגיקה, חשיבה כמותית (מדובר ביכולות מתמטיות שלא עולות על הרמה הנלמדת בכיתה ח') ותפיסה צורנית.

  ראיון אישי:

  בשלב זה מתפצלות דרכיהן של הבנים והבנות. לבנים נערך ראיון אישי שבמסגרתו מוענק להם ציון צד"כ (ציון דירוג כללי), הנע בין 8 ל-40. לבנות, לעומת זאת, נערכת שיחה אישית. בשני המקרים על המתייצבים לצו ראשון לדבר בשיא הכנות ולא לנסות להסתיר פרטים.

  ועדה רפואית:

  בשלב זה תידרשו למסור שאלון על מצבכם הרפואי, למסור דגימת שתן (ניתן להביא מראש תוצאות בדיקת שתן כללית), וכמו כן ייבדקו נתונים בסיסיים, כמו: משקל, גובה, לחץ דם וחדות ראייה. לאחר מכן תתבצע בדיקה גופנית מלאה. אם תרצו, תוכלו לבקש שאת הבדיקה יערוך/תערוך בודק/ת ממין הזהה לשלכם, על מנת לצמצם ככל הניתן את מידת המבוכה. חשוב לציין שאם אתם מרכיבים עדשות מגע, עליכם להסיר אותן לפחות 24 שעות לפני ההתייצבות בלשכת הגיוס. אם לא תעשו זאת, תצטרכו לשוב ביום אחר. בדיקות ראייה גם כן ניתן לבצע מראש אצל אופטומטריסט מוסמך. גם מי שרואה שש-שש, עלול לקבל ציון נמוך יותר בלשכת הגיוס.

  כל אלו קובעים את מידת התאמתכם וכישוריכם לשירות הצבאי. בסיום המבדקים האישיים ייקבע הקב"א (קבוצת איכות), המורכב מציוני הצה"ר, הצד"כ והדפ"ר.