• מחאה אופנתית- בקרוב אצלנו?!
  הנהלות בתי הספר "לקחו" את התלבושת האחידה צעד אחד קדימה ויישמו חוקים חדשים להם לטענת התלמידים אין תקדים. עם תחילת שנת הלימודים החליטו בבתי ספר רבים להגביל את לבושם של התלמידים ולדרוש תלבושת מכובדת וצנועה יותר.
  יובל אופיר
  13.11.2011

  כאן בבית ספרנו מתלוננים תלמידי שכבות ז' ו-ח' על כך שמאלצים אותם ללבוש על בסיס יומיומי תלבושת אחידה הכוללת אך ורק חולצת טריקו עם סמל בית הספר. אך אין הם יודעים כי התלבושת האחידה שלנו היא כלום לעומת המתרחש בבתי ספר אחרים. לאחר בדיקה רחבה נמצא כי בתי הספר באזור המרכז הם ממובילי המהלך הקיצוני, אך גם מוסדות חינוך בפריפריה החליטו להעלות את רמת האחידות ואיתה גם את רמת הצניעות.

  350 למצולמים אין קשר לכתבה

  מפרסומים שנחשפו עם תחילת שנת הלימודים באתר ynet, התגלה כי רבים מבתי ספר החליטו כי בנוסף לחולצת תלבושת האחידה המקובלת במרבית בתי ספר ואשל הנשיא ביניהם, ייאסר על התלמידים להגיע  לבית הספר עם מכנסיים מעל קו הברך. בנוסף, ייאסר עליהם להגיע ליום הלימודים עם כפכפים, חולצות גזורות, גופיות, חולצות בטן, שיער צבוע לק ועוד. בבתי ספר בהם הומצאו החוקים החדשים תלמידים רבים הפגינו ודרשו, ברוח התקופה, "צדק אופנתי". לטענתם יש צורך בהשמת גבולות וכלליי לבוש אך "אין צורך להגזים". לדבריהם, במדינה שבה הטמפרטורות יכולות לטפס לארבעים מעלות לדרוש מהם לבוא עם מכנסיים ארוכים ונעליים סגורות זה לא הוגן במיוחד.


  בשנה שעברה הוכנסה התלבושת האחידה לחטיבת הביניים של "אשל הנשיא" והתלמידים התבקשו להגיע עם חולצה רגילה שעליה כאמור סמל בית הספר. השנה הופתענו לגלות כי תלמידי שכבות ט' לא התבקשו להמשיך ללבוש את התלבושת האחידה. לדברי רמי לוסטיג, מנהל בית הספר לשעבר, התלבושת האחידה לא המשיכה לכיתה ט' מכיוון שמשרד החינוך מחייב את בתי הספר להנהיג תלבושת אחידה רק במוסדות חינוך יסודיים ובחטיבות הביניים. "אשל הנשיא" ברובו אינו מאמין בתלבושת אחידה ולכן אינו דורש מתלמידי התיכון להמשיך ללבוש את חולצת בית הספר.


  בתגובה להחלטות של בתי הספר על איסורים שונים ומגוונים אמר לוסטיג: "אני סומך על הנוער שימצא דרכים לעקוף את החוקים ולכן מיותר לדעתי ליישם אותם בבתי הספר". ממשרד החינוך נמסר ש: "אנחנו בעד תלבושת אחידה כל עוד מטרתה היא ליצור אחידות ושוויון בבתי הספר. אנחנו משוכנעים שיש לשתף את התלמידים בכל התהליך- החל מהשאלה "האם להנהיג תלבושת בבית הספר?" ועד לעיצובה.


  נושא התלבושת האחידה ימשיך לעורר פרובוקציות שכן הדעות לגביו רבות.