• גם להתווכח צריך לדעת איך
  על הישגיה של נבחרת הדיבייט של "אשל הנשיא" בתחרות ה"שיג ושיח" לבתי ספר תיכוניים, הנערכת זו השנה השנייה ברציפות
  מאי גוסרסקי
  18.3.2012

  602 בחודש פברואר האחרון השתתפה קבוצת ה"דיבייט" של "אשל הנשיא" בשלב השני של תחרות "שיג ושיח" לשנת תשע"ב, זאת לאחר שניצחה והגיעה למקום הראשון בבית בשלב הבתים. בתחרות, שנערכה בירושלים, התמודדו התלמידים מול בית הספר "בויאר" הירושלמי, אך נחלו הפסד שנגרם בשל פער של נקודה אחת בלבד.


  תחרות ה"שיג ושיח" הינה יוזמה משותפת של הפיקוח על הוראת האזרחות ומדעי החברה, בשיתוף המרכז להעצמת האזרח ועמותת "שיח ושיג", והיא מהווה חלק מההכרזה על שנת השפה העברית גם בשנה"ל תשע"ב. בעקבות ההצלחה בשנה שעברה והחלטת שר החינוך להרחיב את התכנית, התקיימה התחרות גם השנה בהשתתפות של כ-100 בתי ספר מכל הארץ, זאת לאחר שבשנה שעברה הייתה פתוחה רק לבתי ספר ממרכז הארץ.
  טרם השלבים הראשונים של התחרות עברו המורים המנחים מבתי הספר המשתתפים בתחרות מעין השתלמות בדיבייט, למדו את עקרונותיו, ולאחר מכן חזרו לבתי הספר והחלו להכשיר את התלמידים. מאחורי היוזמה לקיום תוכנית לימודים לדיבייט עומד יובל ליפקין, המכהן גם כמנכ"ל המרכז להעצמת האזרח. במסגרת זו רכשו קבוצות התלמידים שיועדו להשתתף בתחרות כלים רטוריים שיהיו להם לעזר: החל מאסטרטגיות לבניית טיעון, דרך כלים לפיתוח חשיבה ביקורתית ותרבות דיון וכלה בתנועות ידיים וקצב וטון דיבור.


  ב"אשל הנשיא" היה בתחילה מועדון הדיבייט נחלתם של תלמידי שכבה י' בלבד. אך בשל אילוצים כאלה ואחרים, כגון העובדה שלא נמצאה משבצת זמן מתאימה והמחסור במשתתפים, התקבלה בהנהלת בית הספר ההחלטה להפקיד את המועדון בידיהם של תלמידי שכבה י"א במגמת מדעי החברה. "ברגע שהכנסנו את זה למגמה, התלמידים מאוד התגייסו", אומרת בתיה בהט, מורה במגמה והאחראית על קבוצת הדיבייט, "גם מאוד היה כדאי להם כי זה יהיה במקום יחידת חקר שהם אמורים לעשות בשנה הבאה". בין התלמידים שהיו פעילים בתחרות ניתן למנות את הדר יאנוס, זיו שוורץ ובר סטרוגנו, כמו גם את לילך דה-מלאך, תלמידת מגמת תקשורת שהצטרפה לנבחרת בשלב מאוחר יותר.


  בשלב הראשון של התחרות, שלב התחרויות המחוזיות שנערך במהלך חודש ינואר, התחרה "אשל הנשיא" נגד "מקיף א'" מבאר שבע ונגד בית הספר "מקיף השלום" ממצפה רמון. בתחרות שהתקיימה בבאר שבע נגד שני בתי הספר האלו דנו התלמידים בנושא של אגרת גודש בכניסה לערים גדולות. "מדובר במס שמוטל על הנהגים במטרה להקל על הצפיפות", אומרת בהט. בתחרות שהתקיימה במצפה רמון, לעומת זאת, הושם הדגש על ההצעה הממשלתית לאסור ועדות קבלה בכניסה ליישובים קהילתיים. בתום שני הסבבים מוקמה נבחרת "אשל הנשיא" במקום הראשון בבית, ועלתה לשלב הביניים.


  בשלב זה, שהתקיים בבית הספר "בויאר" שבירושלים, התחרו התלמידים סביב הנושא של תחרויות ריאליטי וסביב השאלה בנוגע לאיסור על קיומן של תוכניות אלו. בנקודה זו נוצר מצב של תיקו בין שני בתי הספר: כל אחד ניצח בדיבייט אחד. אך מכיוון שבסיכום הנקודות הכללי זכה "בויאר" בנקודה אחת יותר- הוא זה שעלה לשלב הבא, בעוד "אשל הנשיא" סיים את דרכו בתחרות.


  למרות ההדחה מהתחרות, דה-מלאך מסכמת את חוויית הדיבייט כדבר חיובי: "הדיבייט באמת שינה את הדרך שבה אני מסתכלת על דברים, והוא פיתח את הידע הכללי שלי. מעבר לכך, הוא שינה בשבילי את האווירה בבית הספר: אני לא רגילה לדבר מול קהל בבית ספר, ובטח שלא מול מאה אנשים. בסופו של דבר, היה לי מאוד כיף, נורא נהניתי".