• מי מפחד מה-20 בספטמבר?
  ישראל בחרדה: מה יהיה עם האו"ם יכריז על מדינה פלסטינית? אז יש לי תשובה בשבילכם: יהיה טוב.
  לילך דה-מלאך
  21.9.2011

  כבר שבועות מתרחשים סביבי לחשושי חרדה: מה יקרה ב20 בספטמבר? כל העולם ישנא אותנו? ניתקע במצב ללא-מוצא? וכמובן, השאלה שעולה כל פעם מחדש במדינה שלנו... תפרוץ מלחמה??263 לילך דה מלאך, אשל הנשיא


  כל הלחשושים האלה באים בעקבות הצבעה אחת ויחידה שהולכת להתרחש באו"ם ביום שישי: הצבעה על הכרה במדינה פלסטינית.
  אבל השאלה המתבקשת היא: למה בעצם זה כל כך מפחיד אותנו?
  "זה מסמל את הסוף של המדינה היהודית" ענו לי חברים, "זו תחילתה של מלחמה נוראית".
  אז זהו, שלא.


  למעשה, זה די הפוך: הכרה במדינה פלסטינית היא הצעד הראשון והחשוב בדרך לשלום.
  כבר שנים על גבי שנים אנחנו תקועים עמוק- עמוק בתוך הבוץ של הסכסוך הישראלי-ערבי: מלחמות, פיגועים, אינתיפאדות ומה לא... אני לא צריכה לספר לכם. כולנו סובלים מהמצב הזה.


  הפתרון הנראה-לעין הוא שתי מדינות לשני עמים. זוהי דרישת הפלסטינאים, ומדינת ישראל הכירה בדרישה הזו כפתרון הנדרש (כפי שהצהיר ראש ממשלת ישראל, ביבי נתניהו כבר ביולי 2009).
  אבל, כמו שדברים נוטים להתגלגל, משא ומתן בא והולך ועדיין אין התקדמות פורצת דרך במסלול להסכם ישראלי-פלסטינאי. התחושה היא שכולם, ואנחנו הישראלים בפרט, מתחמקים מהחלטה אמיתית – מפחדים שהפתרון שיושג יגרע מהמצב הקיים.
  את הפחד הזה, לדעתי, יש לעקור מן השורש – המצב הקיים הוא, במילים עדינות, גרוע. כדי להגיע לפתרון אמיתי דרוש אומץ, והרבה...
  והנה, באה הזדמנות אמיצה לשינוי אמיתי. אחרי שנים של התבוססות באותו הבוץ, שוקעים יותר ויותר, אני רואה קרקע יציבה בקצה המנהרה – או לצורך העניין, במטה האו"ם בניו-יורק...


  במידה והאו"ם יכריז שהוא מכיר במדינה פלסטינית, יופעל לחץ על מדינת ישראל, אין ספק. אבל מי אמר שהפעלת לחץ הינו דבר בהכרח רעה? ההורים שלכם לוחצים עליכם ללמוד כמו שצריך לפני מבחן, ואני בטוחה שכשאתם רואים את התוצאות אתם מבינים שבסופו של דבר זה לגמרי לטובתכם. מדינת ישראל מספיק חזקה כדי לעמוד בלחץ הבינלאומי ולהפיק ממנו את המיטב.
  בסופו של דבר, הכרזה של האו"ם על הכרה במדינה פלסטינית בסך הכול תכריח אותנו לעשות את מה שמזמן היינו צריכים לעשות בעצמנו: לשבת, הצד הישראלי והצד הפלסטינאי, למשא ומתן. משא ומתן הוגן, פתוח ואמיתי. משא ומתן שממש, אבל ממש לא סובל דיחוי. משא מתן שיוכל לפתור אחת ולתמיד את הסכסוך המתמשך הזה.


  אז בפעם הבאה שמדברים איתכם על ה-20 בספטמבר – תנו חיוך! עתיד חדש מתחיל