• מס השתיקה
  המע"מ עלה ב1%: הלחם, הירקות, התרופות – הכל יותר יקר. ממשלת ישראל מגבירה במודע את הפערים החברתיים, ואנחנו בולעים את המחיר. אחרי הכול, מה לנו ולכלכלה?
  לילך דה-מלאך
  2.9.2012

  זה נורא לא-מקורי להתלונן על עליית המע"מ. אפילו קצת ילדותי, הייתי אומרת. לקחו לי, קנו לי, שתו לי. ובכלל, הכי קל לבוא בטענות כלפי מעלה כשקשה לגמור את החודש.
  דרושה כאן זווית מקצועית, ראייה רחבה של הצרכים הכלכליים של מדינת ישראל, ואם מקבלי ההחלטות בחרו בהעלאת המע"מ? כנראה שזה הצעד הנכון.

  אז זהו, שלא.

  אחת הסכנות הכי גדולות בכלכלה היא האדישות האוטומטית בציבור. "אני לא יודע, אני לא מבין בכלכלה" הופכת תשובה קלה מדי לכל שאלה פיננסית. במקום להתלבט, ללמוד ולהתעניין, רובנו בוחרים להתעלם ולהשאיר את ההחלטות הקשות ל"אנשי המקצוע".

  אבל מה קורה כשאנשי המקצוע פועלים לרעתנו? מדי שנה אנשי העשירון העליון הולכים ומתעשרים ומעגל העוני הולך ומתרחב. זו לא טעות – זו מדיניות. זו הבחירה הכלכלית של האוצר בישראל, זו הבחירה הכלכלית שיוצרת את החיים של כולנו.

  לפני פחות משנה מאות אלפים ניסו לשנות את המצב - הפגינו ברחובות והעלו את מדיניות הרווחה וצמצום הפערים לראש סדר היום הציבורי.
  אבל מאז הרבה מים, חוק טל ואיום איראני כבר עברו בירדן, ושאלת הכלכלה טבעה. סירת הצלה, אחרי עליית מחירי הדלק, לגמרי מחוץ לתקציב.

  שנייה. עצרו. מה זה מע"מ בכלל? מה רע בזה?
  המע"מ הוא מס עקיף. בניגוד למס ההכנסה הישיר, שנגבה מכל אזרח לפי יכולתו הכלכלית, המע"מ  מוטל על מוצרי היסוד באופן זהה: כל אזרח ואזרח ישלם יותר על הלחם, העגבניות, הבגדים והתרופות.
  נשמע שוויוני? תחשבו שוב.
  לאיש העסקים מהרצליה-פיתוח, שמרוויח עשרות אלפי שקלים בחודש, השקלים הבודדים שיתווספו על הלחם יזיזו בערך כמו מצב הופלים באנטארקטיקה. לעומת זאת, למשפחה חד-הורית בפריפריה שנאבקת לגמור את החודש, השקלים האלו הם חלק משמעותי ומורגש בהוצאות הקבועות.
  כלומר, המע"מ מגדיל את ההוצאות של כולנו, אבל העומס נופל בעיקר על כתפי השכבות החלשות. מול המיסים הישירים, המיסים העקיפים הם הרחבה של הפערים החברתיים: הקלה לבעלי ההון ועול נוסף לציבור האזרחים.
  וזו הבחירה של ממשלת ישראל בעשרים השנים האחרונות: לפני עשרים שנה המע"מ היווה פחות מרבע מהכנסות המדינה ממיסים – היום הוא מהווה שליש. הגענו למקום השלישי בעולם במדד ה- OECD לחלקם של המיסים העקיפים מסך הכנסות המיסים.
  אנחנו בוחרים במודע לפעול להגביר את הפערים במקום לצמצם אותם.

  אז לא, למחות על עליית המע"מ זה לא פינוק של אוכלי סושי, זה מתבקש וחשוב.
  עליית המע"מ היא עוד אבן בדרך למקום אליו מובילים אותנו– בו העשירים יותר עשירים והעניים יותר עניים. פערים IN, שוויון OUT.
  אל תגידו לא ידענו, אל תחליטו שאתם לא מבינים בכלכלה. השורה התחתונה ברורה: אתם משלמים מס שתיקה.