• לימודים תחת אש: בעד ונגד
  הבוקר לא התקיימו לימודים בבאר שבע, כחלק מהמדיניות שקבע ראש העיר רוביק דנילוביץ'. פאניקה מיותרת או החלטה מצילת חיים? ונוי סגל - בעד - וליאב אלחיאני - נגד - מציגים שתי דעות שונות סביב הסוגיה.
  ליאב אלחייני ונוי סגל
  9.9.2012

  בעד -

  "מחר בבאר שבע אין לימודים". "מחר בבאר שבע יש לימודים". רגע, מה?
  אז רובנו מכירים את המערכון המוכר של תוכנית הבידור "ארץ נהדרת", המציג את חוסר ההחלטיות המבלבל של ראש העיר הטרי דאז של בירת הנגב, רוביק דנילוביץ'.  מערכון כשלעצמו מצחיק, המציאות- פחות. ההחלטות שנדרש דנילוביץ' לקבל בזמן המבצע היו החלטות גורליות של חיים ומוות, ואכן הצליחו  להציל חיים ממוות. נראה שדנילוביץ' הוכתר באותה תקופה לאורקל שחוזה את העתיד, ויודע מתי תגיע האזעקה ומיד אחריה הנפילה שתכה בעירו. השערותיו הנכונות הצילו תלמידים ופעוטים מנפילות שתרחשו בבתי ספר וגני ילדים בעיר.
  אולם, המציאות העצובה לא אפשרה לדנילוביץ' ולתושבי הדרום רגע אחד של מנוחה. מבצע עופרת יצוקה אומנם נגמר בשנת 2009, אך איום ירי הרקטות חי ובועט גם שלוש שנים אחרי. מידי תקופה של שלושה-ארבעה חודשים לערך, נמצאת העיר באר שבע ושאר ערי הדרום בסביבתה, תחת ירי טילים מתחדש שמוציא את התושבים משגרת חייהם. חשוב לדעת כי למרות הימצאה של "כיפת ברזל" בסמוך לעיר, היא אינה מספקת הגנה מלאה על העיר ולא מבטיחה מאה אחוזי הצלחה ביירוט כל הרקטות הנורות לעיר. בפני דנילוביץ' מונחות שוב על השולחן אותן החלטות קשות. לשלוח את התלמידים? לא לשלוח? הכתובת אף פעם לא נכתבת בבירור על הקיר, ההחלטה היא תמיד אפורה.
  אתמול בשעה 2 בלילה נשמעה אזעקה בבאר שבע וביישובי הסביבה לאחר תקופת רגיעה ארוכה יחסית של כשישה חודשים. דנילוביץ' החליט לבטל את הלימודים בעיר וכמוהו גם ראש עריית אשדוד. ביקורת על דנילוביץ' כמשבית לימודים בכל אפשרות לא איחרה לבוא והיא כבר מהדהדת. אומנם פיקוד העורף אישר לימודים בערי הדרום, אך גם באותו היום בו התרחשה נפילה בכיתה בבית ספר תיכון בבאר שבע אשתקד, אושרו הלימודים. דנילוביץ', יצא אז בהחלטה שונה משל פיקוד העורף ובחר לבטל את הלימודים. החלטה שמנעה אסון.
  אז איך אפשר לבוא בטענות למקבלי ההחלטות? לא ניתן לחזות האם הירי הנוכחי יתמשך לסבב הסלמה נוסף. דנילוביץ' בוחר שלא לשחק רולטה רוסית בחיי הילדים, ואני איתו.

  נגד

    הלילה רובנו התעורר לצלילי האזעקות שהידהדו באזורינו. הריצה הרגילה למקלטים, ההמתנה ל'בום'- ולחזור לישון. כבר די התרגלנו.
  אבל הדרמה האמיתית מתחילה בבוקר. אחד הדברים הבעייתיים בנפילות הליליות הללו הוא חוסר הוודאות לתלמידים שקמים לבית הספר. מחפשים את ההודעה הרשמית שתאשר להם האם להתארגן ליום שגרתי, או האם לחזור לישון. בשעות אלה בתי הספר בדרך כלל לא מפרסמים  הודעות כאלו. כך גם הבוקר. תלמידי אשל-הנשיא התעוררו לבוקר של חוסר וודאות מוחלט- עד שהגיע העדכון הרשמי של פיקוד העורף: הלימודים בכל יישובי הדרום מתקיימים כרגיל.
  חוץ מבבאר-שבע.
   אני מכבד את דעתו של ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', ומבין אותה, אך בקצב הזה אחוז הזכאות לבגרות בבאר-שבע לא יעלה בצורה משמעותית, מהסיבה הפשוטה שלתלמידי העיר כבר לא יהיו מספיק שעות לימוד. מדיניות ביטול הלימודים בעיר לאחר כל נפילת רקטה הינה בעייתית. בחלק מהמקרים, אפילו ברובם, החלטותיו של דנילוביץ' הוכחו כנכונות, לאחר שרקטות פגעו בבתי ספר בעיר. אולם לדעתי, הפעם הוא היה צריך לנהוג אחרת. הרקטות שנפלו בלילה הגיעו לאחר תקופה ארוכה של שקט יחסי בגזרת ערי הדרום הגדולות. לא מסתמנת הסלמה מסוימת באיזור או תחילתו של סבב לחימה נוסף. נראה שהנפילות הינן אירוע חד-פעמי ותו לא, לפחות בתקופה הקרובה. גם פיקוד העורף, המחזיק במידע והערכות לגבי האירועים בעזה, אישר המשך לימודים כרגיל. אז עם כל הרצון הטוב של דנילוביץ' לא לסכן את ילדי העיר- אי אפשר לעצור את השגרה לאחר כל אירוע חריג כמו שחווינו הלילה. כל הסימנים, עד לעת כתיבה שורות אלו, מצביעים על כך שאין המשך למטח האחרון.
  באר-שבע נתונה לסכנה בכל רגע. הרי מבחינה תיאורטית- כמו שכולנו הופתענו הלילה מאזעקה ללא כל התראה מוקדמת- כך יכול לקרות בכל יום נתון. ולפי המדיניות של דנילוביץ' - ביטול לימודים בכל עת שסכנה ביטחונית מרחפת מעל ראשי תלמידי העיר - הרי שהלימודים צריכים להיות מבוטלים בכל ימות השנה. הלילה כבר קיבלנו הוכחה ששכנינו מסוגלים להפתיע אותנו בכל רגע.