• הירי מתחדש והתלמידים חוששים
  מנות או לא להיות: לאחר לילה של ירי לעבר יישובי הדרום הוחלט לקיים היום בבית הספר "אשל הנשיא" את הלימודים כרגיל. התלמידים חושבים אחרת והצביעו ברגליים...
  לילך דה-מלאך וליאת מייק
  9.9.2012

  הירי התחדש. אתמול בלילה נורו 2 רקטות לעבר יישובי הדרום: רקטה אחת פגעה פגיעה ישירה בבית מגורים בנתיבות, הרקטה השנייה התפוצצה בשטח פתוח בבאר-שבע. מטח זה בא בהמשך לשתי הרקטות שהתפוצצו סמוך לנתיבות בשישי בבוקר, לאחר שהשבוע צה"ל פגע בכמה חוליות מחבלים. כיפות הברזל לא הגנו על תושבי הדרום הלילה: הן הוזזו למטרות תרגול למרכז הארץ ולאילת.
  בעקבות הירי התבטלו הלימודים בבאר-שבע ובאשדוד. לעומת זאת, בנתיבות שספגה פגיעה ישירה ובשאר היישובים בדרום הלימודים מתקיימים כסדרם.
  כאן, באשל הנשיא הלימודים התקיימו כרגיל. עופר כהן, עוזר מנהל בית-הספר, מסביר את ההחלטה: "באשל-הנשיא, להבדיל מבאר שבע, המנהל לא יכול לקבל החלטה עצמאית. אנו שומעים להוראות פיקוד העורף ולהחלטת מועצת מרחבים, שם הוחלט להמשיך באופן סדיר."
  למרות החלטה זו, בחרו בהנהלת בית-הספר להצדיק את החיסורים ולא לספור מנות. לדברי כהן, "בזמנים כאלה אי אפשר לחייב בן אדם ללמוד. יש פאניקה בציבור, וגם אם היא מיותרת אנחנו צריכים להתאים את עצמנו למצב,  אין לנו את היכולת להכריח הורים לחוצים לשלוח את ילדיהם".
  כהן גם מתאר את הנוכחות בכיתות היום בבוקר: "בחטיבת הביניים התלמידים הראו נוכחות יפה של כ-95 אחוזי הגעה. גם בחטיבה העליונה התחלנו באחוזים גבוהים אבל הנוכחות הלכה והתמעטה במשך היום."
  בפועל המצב נראה קצת אחרת. בניין שכבה ט' ריק מתלמידים. כשמצאנו לבסוף שני תלמידים במסדרונות השכבה ושאלנו אותם מה דעתם על ההחלטה לקיים לימודים, ענה אחד מהם: "אני לא רואה שמתקיימים כאן לימודים. אף כיתה בשכבה לא לומדת, אנחנו הכיתה היחידה שמישהו בכלל הגיע בה, ואין לנו אפשרות לחזור הביתה עד ההסעות." תלמידים שיש להם את האפשרות לחזור הביתה בהחלט מתכוונים לנצל אותה: "באנו רק להגיד שלום" מעידה אחת התלמידות משכבה ח'.
  תלמידים נוספים שהגיעו היום ללימודים מזדהים עם התסכול: "זה די טיפשי, כי עד שכבר הגיעו ילדים מודיעים לנו שמבטלים את המנות. לא נבריז? באמת?", "למה תמיד בבאר שבע אין לימודים ובאשל הנשיא יש? גם אם ייפול פה בשכבה קסאם יהיו לימודים!"
  נשאלת השאלה עד כמה הבחירה לא לקחת חלק בלימודים במצב הביטחוני הנוכחי נובעת מפחד אמיתי וכמה מרצון פשוט להפסיד שיעורים. תלמידת כיתה ט' העידה בכנות: "אנחנו אומרים למורים שאנחנו מפחדים, אבל אנחנו לא באמת מפחדים. אם לא היו עושים מזה כזו דרמה, זה היה רגיל...". חברתה מעידה אחרת: "ברור שאני מפחדת. אני לא הולכת לשבת בכיתה שלי כשיש אזעקה. צריך לעשות מזה דרמה, כי זה מה שזה..."
  מירב אביטן, מורה למתמטיקה, שמגיעה מנתיבות והשאירה הבוקר את ילדיה במוסדות החינוך, העדיפה שלא להגיד במפורש את דעתה על ההחלטה: " אני מעדיפה לשמור על זכות השתיקה."
  למרות התלונות והביקורת, בסופו של דבר התקיימו היום לימודים בכיתות אשל הנשיא – כהרגלם או לא כהרגלם? עניין של נקודת מבט.