• מתגייסים בשבילך
  חלק מחובותיו של רוב האזרחים בישראל הוא שירות בצבא ההגנה לישראל. השירות הוא חוויה גדולה אשר מתחילה בצעד קטן אחד- הצו הראשון.
  נועם פיירניק
  15.9.2012

  בחודש האחרון קיבלו חלק מתלמדי שכבה י"א צו ראשון המזמן אותם להתייצב בלשכת הגיוס בכדי להתחיל את תהליך ההתמיינות לצה"ל. יום ההתייצבות בלשכת הגיוס הוא אירוע מעט מלחיץ ומרגש אשר מצריך הכנה מוקדמת לקראתו. "הרגשתי פרפרים בבטן כשקיבלתי את הצו והייתי לחוצה", סיפרה נטלי חיימוב, תלמידת שכבה י"א באשל הנשיא.  וכך מרגישים גם תלמידים נוספים בבית הספר. ירון מישורי-דערי הלומד בכיתה י"א 9 אמר כי "בהתחלה קצת הייתי מבולבל, חשבתי שאולי זו טעות, אני בסך הכול בן 16, למה שאקבל צו ראשון?". אך לאחר שערך בירור בקרב חבריו הבין כי גם הם קיבלו צו ראשון וסיכם "הבנתי שזהו, זה השלב שבו אני הופך לגבר!".

  רבי מן הצעירים והצעירות שאין להם אחים גדולים, שכבר עברו את תהליך ההתייצבות לצו הראשון, ואינם מכירים את התהליך זקוקים לעזרה ולהסבר ולכן תלמידי השכבה עברו מספר סדנאות והכנות להתייצבות. "זו לא הפעם הראשונה שאנחנו מביאים עושים את הכנה הזו. בשנים שעברו ראיתי את ההשפעה המדהימה של ההכנות האלה על התלמידים", ציינה נעמה כהן נחושתן, מרכזת שכבה י"א בבית הספר. היא הוסיפה שיש לתלמידים הרבה מאוד שאלות שאין מי שייתן להם את המענה עבורן. אני לא יכולה לתת לתמידים את התשובות בתוך תחומי בית הספר וזו הסיבה שהבאנו גורמים מן החוץ".

  ההדרכה הראשונה שעברו התלמידים לקראת הצו הראשון נערכה ב9/9 והועברה על-ידי ועדת הביטחון הקיבוצית. בני ובנות השכבה הופרדו לקבוצות שונות כאשר כל קבוצה קיבלה את ההסבר הרלוונטי לה. "במסגרת ההכנה לצה"ל שעשו לנו בבית הספר הסבירו לנו מה כרוך בצו ראשון, איזה מבחנים הולכים להיות ונתנו לנו הערכה של מתי להגיע ומה אנחנו צריכים להביא איתנו", מסבירה נועם ברטל, תלמידה בי"א 7, בעת שהיא מדגישה שההסברים העניקו לכל הנערים והנערות תחושה של ביטחון לקראת הצו.

  תלמידים רבים אמרו כי ההסבר באמת עזר להם והם מרגישים יותר מוכנים. "ההסבר עזר לי להבין מה זה צו ראשון ממש, בלעדיו הייתה לי הפתעה", מציין אוהד רזי מ-יא' 7. 

  אחד הדברים שיותר הלחיצו את התלמידים הם המבחנים הפסיכוטכנים שיעברו ביום ההתייצבות בלשכת הגיוס. "אחד החששות הגדולים שלי הוא המבחן הפסיכוטכני. אני לא יודע למה לצפות, אמר אוהד. גם לחשש זה יש פתרון. חברת "טופ" העביר ביום שישי ה-14/9 מבחן מדמה לקראת המבחנים הפסיכוטכניים. חן אטדגי, תלמידת י"ב 7, שכבר ניגשה לצו הראשן נזכרת ומספרת "המבחן היה ארוך מאוד ומאתגר. אני לא זוכרת שקיבלנו הכנה ואני חושבת שזה היה יכול מאוד לסייע לי".