• "אור ירוק" לתלמידי שכבה י"ב: על נהיגה נכונה, זהירה ואחראית
  "קראתי על 'אור ירוק', והבנתי שאני רוצה לעשות כל שביכולתי כדי למנוע מאנשים אחרים את מה שאני עברתי. אני לא בטוח שזה עוזר. התלמידים נוטים לשכוח מהר את הסיפור, אך מספיק שהשפעתי כאן על תלמיד אחד, וכשהוא ינהג הוא יציל חיים – מבחינתי זה משמעותי"
  לילך דה-מלאך ויובל פרי
  15.9.2012

  ביום שישי האחרון (14.09) נפגשו תלמידי שכבה י"ב עם פעיל בעמותת "אור ירוק", עמותה הפועלת לצמצום מספר תאונות הדרכים והנפגעים. התלמידים, שרובם יעלו בקרוב על הכביש בתור נהגים צעירים, שמעו ממתנדב העמותה, בן נוח, על סיפור חייו ועל תאונת הדרכים הקשה בה היה מעורב. "אחת ההרצאות החזקות והמשמעותיות ביותר ששמעתי", סיכם אחד התלמידים.

  בן נוח, בן 32, חי עד לפני  כשלוש שנים חיים רגילים למדי בתל אביב. הוא השתחרר מהצבא לאחר שירות ביחידה קרבית, והחל לעסוק בתחום הבישול. הוא התקדם בתפקידו בתחום זה במספר מסעדות, עד שמונה לשף ראשי במסעדה יוקרתית. בגלל מצוקת החניה בעיר, הוא רכש לעצמו אופנוע ונהג בו כמעט לכל מקום.

  "באחד מימי החורף הגשומים, ולאחר יום עבודה ארוך במסעדה, נהגתי חזרה הביתה על האופנוע", הוא מספר על יום התאונה הקשה. "באחד הצמתים נהגתי לפני רכב בו נהגו צעירים. נהג הרכב, ברגע של היסח הדעת, כנראה בגלל המוזיקה החזקה שבקעה ממכוניתו, התנגש בי מאחורה והעיף אותי מהאופנוע אל הכביש".

  בן נפצע קשה בראשו ועבר מספר ניתוחים מורכבים. הוא היה בתרדמת וסבל בין היתר גם משברים בצלעות ומשיתוק בחלק גופו הימני. במזל רב הוא הצליח להשתקם, ומתאר את התהליך כמו "לידה מחדש": הוא למד מההתחלה לדבר, ללכת, לכתוב, ועוד פעולות בסיסיות. כמו כן הוא חזר לעסוק בבישול, אך זכרונו נפגע קשות והוא שוכח פעולות שהוא ביצע לפני יום, או אפילו לפני שעה.

  במסגרת הפעילות צפו התלמידים בתמונות של בן לאחר הפציעה ובמהלך תהליך השיקום. "אל ההתנדבות בעמותה הגעתי דרך האינטרנט", הוא אומר. "קראתי על 'אור ירוק', והבנתי שאני רוצה לעשות כל שביכולתי כדי למנוע מאנשים אחרים את מה שאני עברתי. אני לא בטוח שזה עוזר.  התלמידים נוטים לשכוח מהר את הסיפור, אך מספיק שהשפעתי כאן על תלמיד אחד, וכשהוא ינהג הוא יציל חיים – מבחינתי זה משמעותי". כמו כן, לדעתו, בכל מה שקשור לחשיבות המיוחסת לנושא תאונות הדרכים, יש עוד מה לשפר: "במדינה שעברה כל כך הרבה מלחמות עם נפגעים רבים, עוד רוצים שאנשים ימותו על שטויות כאלה? צריך להכביד את העונשים, למען יראו וייראו". ולסיום הוא מוסיף בקשה אל הנהגים הצעירים: "שימו לב לעניין המוזיקה הרועשת במכוניות. המוזיקה מסיחה את דעתכם ויכולה לגרום לאסון".

  מסר חשוב

  תלמידי השכבה מספרים כי הפעילות הייתה חשובה מאוד בעבורם, במיוחד לאור העובדה כי חלקם התחילו לנהוג באחרונה. עמית מזרחי מספרת על ההרצאה: "הייתה מאוד מועילה. הוא סיפר בפנינו את סיפורו האישי והציג את תמונותיו- וזה לא מובן מאליו- אך דווקא זה מה שהפך את הפעילות למשמעותית בעיניי. בתור נהגת חדשה, כל סיפור כזה גורם לי לנהוג אפילו יותר בזהירות. יש לנו אחריות גדולה כי בסופו של דבר אלה הם החיים שלנו ושל אחרים בכביש". חברתה לשכבה, ניצן ניסנבוים, מסכימה: "הפעילות הייתה חשובה, היה קל להזדהות עם הסיפור האישי והתמונות הקשות". ואילו רועי אמדו מספר כיצד דבריו של הצעיר השפיעה עליו: "אני עובד כמשלוחן במאפייה, על אופנוע, והפעילות גרמה לי לחשוב יותר על הכביש ועל איך להתנהג בו". הילי גולדנר מסכמת את החוויה: "מדובר על יוזמה  חשובה מאוד. אנחנו כל כך ממהרים לקבל רישיון, אך לא שמים לב לאיזה אחריות יש לנו בידיים".

  עקבו אחרינו בפייסבוק www.facebook/itonspeshel