• מסע לחיים
  לאחר חזרתם מהמסע לפולין של חברי המשלחת, כתבי עיתון ספאשל שהשתתפו בו כותבים על חוויותיהם ודעותיהם בנוגע לדילמות סביב הנושא
  ליאב אלחיאני, נוי סגל, ליאת מייק ויובל פרי
  14.10.2012

  1. איזה חלק במסע הכי ריגש אותך?

  ליאב אלחיאני: החלק שהכי ריגש אותי במסע היה לשיר את "התקווה" בטקס בבירקנאו. המילים קיבלו משמעות אחרת באותו מקום.

  ליאת מייק: החלק שהכי ריגש אותי במסע היה כשביקרנו במחנה מיידנאק, והמדריכה הקדישה את השיר "אמא" של שלומי שבת לכל אלו שאיבדו את אמם בשואה. אני חושבת שזה היה רגע מרגש שחוויתי במסע.

  יובל פרי:אותי מאוד רגשו הטקסים שערכנו במחנות ההשמדה.  בעת שעמדנו שם כקבוצה והנפנו את דגל ישראל, כיבדנו את הנספים. זה היה חלק משמעותי עבורי.

  נוי סגל: החלק שהכי ריגש אותי התרחש במחנה מיידנאק, שם השתתפתי בטקס שנערך על מרגלות הר האפר שמשקיף על האנדרטה. עבורי זה היה רגע קשה עם רגשות מעורבים.

   

  2. האם אתה מסכים שצריך לצאת למסע לפולין במסגרת בית ספרית?

  ליאב: לדעתי המסגרת הבית ספרית מאפשרת לתלמידים הזדמנות חד-פעמית לצאת למסע, וחוויית המסע יכולה לתרום הרבה לכל יהודי בעולם.

  ליאת: אני חושבת שזה חובה לכל תלמיד לצאת למסע, במיוחד שזה במסגרת בית ספרית. לדעתי,  מחוץ לבית הספר לא תהיה לתלמידים הזדמנות לבקר שם וללמוד על מה שהיה.

  יובל: אני מסכים שצריך לצאת למסע לפולין במסגרת בית ספרית כי הקבוצה הגדולה ייצוגית ומכבדת יותר. המסע הופך לעוצמתי יותר כשאר יוצאים בקבוצה.

  נוי: אני חושבת שצריך לצאת למסע לפולין במסגרת בית ספרית כי המסע הוא חלק מתהליך ההתגברות אותו עובר הנוער הישראלי. ההשקפה על נושא השואה משתנה בעקבות המסע אצל צעירים רבים ולכן הכרחי שמסע זה ייעשה במסגרת בית ספרית.

   

  3. אחוז היוצאים למסע בקרב המגזר הערבי בארץ נמוך. האם לדעתך, ערבי ישראל צריכים לצאת למסע לפולין?

  ליאב: אם ערבי ישראלי מרגיש צורך לצאת לפולין, זה מבורך בעיניי. אבל צריך להשאיר את הבחירה בידיהם.

  יובל: לדעתי אין שום סיבה שערבי ישראל לא יצטרפו למסעות לפולין, זה נתון לבחירתם וצריך לכבד אותם גם אם הם מרגישים מרוחקים מהנושא ומחלטים בסופו של דבר לא להשתתף.

  נוי: לדעתי ערבי ישראל צריכים לצאת למסע לפולין מכוון שהשואה לא נוגעת אך ורק ברצח העם היהודי, השואה היא מאורע היסטורי שיש ללמוד עליו ולהכיר בו. לדעתי כל אדם בכלל וישראלי בפרט צריך לבקר בפולין ללא קשר למוצאו הדתי והלאומי. 

   

  4. האם לדעתך, המסע לפולין הינו הכרחי על מנת לשמר את זיכרון השואה?

  ליאב:  לחלוטין כן, המסע עוזר להרגיש את השואה בצורה הרבה יותר חזקה. ההשפעה שלו היא משמעותית עבור אל אחד, ואני מאמין שכל מי שייצא למסע לא יישכח את הנושא לעולם.

  ליאת: אני חושבת שהמסע לפולין תורם המון לשימור זיכרון השואה, מכיוון שאתה לומד הרבה במסע. עצם העובדה שאתה עומד על האדמה שבה  נרצחו ששה מיליון יהודים זה מעצים את ההרגשה ואת התחושות לגבי יום השואה.

  יובל: לדעתי למסע לפולין יש חלק משמעותי בשמירה על זיכרון השואה. המראות אליו נחשפים המשתתפים מ"מבט ראשון", והסיפורים האישיים אותם הם שומעים, אלו דברים שהם יזכרו לכל החיים. לא תמיד יוצא לבני נוער להקדיש לנושא זיכרון השואה את החשיבות הראויה לו, והמסע לפולין זאת הזדמנות טובה לקשר אותם לנושא.

  נוי: לדעתי המסע לפולין הכרחי על מנת לשמר את זיכרון השואה מכוון שהמחנות הם הדבר היחיד המוחשי שנישאר מהשואה. ממצאים כמו אלפי זוגות הנעליים וטונות השיער מוכיחים את קיומה של השואה והצפייה בהם משאירה רושם שלא ניתן להשיג בשום מקום אחר.

   

   

  5. מה התובנה המרכזית שרכשת במסע זה?

  ליאב: התובנה המרכזית שרחשתי במסע היא שתפקידנו כבני אדם אנושיים לא לתת לגיטימציה לגזענות. ברגע שזה יהפוך ללגיטימי, דברים כאלה יוכלו לקרות שוב.

  ליאת: התובנה המרכזית שרחשתי במסע היא שהאופטימיות היא הדבר היחידי שיכול להחזיק אותך בחיים כשאתה נמצא שם.הרבה מאנשים סיפרו שבזכות התקווה והאופטימיות היה להם את הכוח לשרוד.

  יובל: התובנה המרכזית שרכשתי במסע היא שחייבים לשמר את זיכרון השואה ואת הסיפורים האישיים. העולם מתקדם הלאה, הזמן עובר, מספר ניצולי השואה הולך ופוחת עם השנים - וזהו מתפקידנו ומחובתנו לזכור ולהעביר הלאה את הסיפור.

  נוי: התובנה המרכזית שרכשתי במסע זה היא שבסופו של דבר כולנו בני אדם. השואה השמידה אנשים על בסיס דתם, מוצאם וגזעם. ההתעסקות האובססיבית סביב השוני וההבדלים ביננו לא מוצדקת לנוכח הדמיון הרב. כולנו בני אדם בעלי תכונות אנושיות: כולנו חושבים, מרגישים, חשים וכל אחד מאיתנו הוא עולם שלם.

   

  6. האם דעתך לגביי מדינת ישראל וקיומה השתנה בעקבות המסע?

  ליאב: לא. גם לפני כן הייתי משוכנע שהשואה היא הצדקה מספקת לקיומה של מדינה יהודית.

  ליאת: דעתי לגביי מדינת ישראל השתנה והתעצמה בעקבות המסע לפולין. כשהייתי בפולין הבנתי שהמטרה היחידה של הגרמנים הייתה להשמיד את העם היהודי ולהשפילו והיום בזכות ארץ ישראל אנחנו מדינה חזקה בפני עצמה ויש לנו על מה להתגאות בה.

  יובל: בעקבות המסע אני מבין עד כמה קיומה של המדינה שלנו חשוב לנו, לאזרחיה, וכן מבין כי עצם קיומה של המדינה, על מוסדותיה ויכולתה להגן על עצמה- אינם מובנים מאליהם ויש להעריכם.

  נוי: בעקבות המסע הבנתי את המשמעות הקיומית של המשפט "אין לנו ארץ אחרת". העם היהודי נרדף אלפי שנים עוד מימי פרעה, האנטישמיות לא נמוגה והיא ממשיכה גם כיום במאה ה21. מדינת ישראל היא מדינת העם היהודי, בה היהודים הם לא מיעוט ושארית הפליטה. זוהי מדינה ייחודית ובלעדית לעם היהודי, אין לנו ארץ אחרת.

   

  עקבו אחרינו בפייסבוק:    www.facebook.com