• כוחה של הרשת
  מהפכת האינטרנט בשיאה, ואנו לוקחים בה חלק מדי יום. עם זאת, לצד היתרונות הרבים שלה, היא כוללת גם בעיות וחסרונות שונים שלא תמיד אנו שמים לב אליהם.
  יובל פרי
  18.10.2012

  אין יום שעובר מבלי שנתעדכן בחדשות היום באתרי אינטרנט, נעקוב אחרי פעילותם של חברינו ברשתות החברתיות או נצפה בקליפים האהובים עלינו ב"יוטיוב". מהפכת האינטרנט בשיאה, ואנו לוקחים בה חלק מדי יום. עם זאת, לצד היתרונות הרבים שלה, היא כוללת גם בעיות וחסרונות שונים שלא תמיד אנו שמים לב אליהם.

  נתחיל בווידוי קטן: גם אני, כמו רובכם, מבלה זמן נכבד בגלישה באינטרנט- בין אם בשיטוט בפייסבוק ובין אם באתרי חדשות שונים. עד כה, לא נתקלתי בבעיה משמעותית כלשהי הקשורה אליי או לחבריי, אך אני מודה כי הידיעות החדשותיות שעולות לכותרות בזמן האחרון, נתנו לי נקודות למחשבה.

  הבריונות והאלימות אינן תופעות שהולידה הרשת, ולצערנו היעלמותן מהחברה עוד רחוקה. עם זאת, ברוב המקרים, במקום להקטין את ממדי התופעה ולתמוך בנפגעים, משתמשי הרשתות החברתיות גורמים לפגיעה נוספת. כך, ריבים או העלבות בין חברים הופכים לפומביים ויוצרים עליהום על אחד מהצדדים. בנוסף, סודות וסיפורים אישיים מוצאים את דרכם אל "קירות" הפייסבוק, חשופים לעיני כל. דוגמה לכך ניתן למצוא בסיפורה של אמנדה טוד, נערה בת 15 מקנדה, שסבלה ממסכת התעללויות בחיים "האמיתיים" וכן בפייסבוק. הפוגע, בין היתר, שם תמונת עירום שלה בפרופיל האישי שלו. הפגיעה הקשה גרמה לאמנדה לפרסם את סיפורה האישי בסרטון ביוטיוב. סופו המר של הסיפור הוא בהתאבדותה בשבוע האחרון.

  חשוב להדגיש כי התופעות הללו קורות גם לולא הרשתות החברתיות, אך אלו נותנות להן במה ונותנות להן לגיטימציה. עם זאת, מחובתנו לא רק ליהנות מיצירת קשר עם חברים, אלא גם לפקוח עיניים ולשים לב למקרים בהם אנשים אחרים עשויים להיפגע. אנו חשופים לאירועים אלו, ולכן יש ביכולתנו להגיב בשתי דרכים: להעצים את הריב ולהחמיר את הפגיעה, או מאידך למגר אותם ולהקטין את השפעתם. הכוח הוא בידיים שלנו- עכשיו זו הבחירה שלנו כיצד לנצל אותו.