• תלמידים להתפקד!
  באשל הנשיא אחוז גבוה של תלמידים מתגייסים לצבא. הצוות החינוכי החליט לקיים הכנה לצו ראשון מתוך הבנה את החשיבות הגדולה של יום זה ומשמעויותיו למועמד.
  ליאת מייק
  25.9.2011

  ביום רביעי (14.9.11) התקיימה הכנה לקראת צו ראשון לשכבת י'א באשל הנשיא.
  התלמידים קיבלו "טיפים" והסברים על ידי נציגי חברה חיצונית לגבי היום המשמעותי בו יקבע עתידם בצבא – "צו ראשון", בו יצטרכו להגיע ללשכת הגיוס
  דוד נחל, רכז חברתי של בית הספר, מפרט את הסיבות להחלטה לקיים הכנה לצו ראשון: "למדנו שהתלמידים לא מבינים עד הסוף את החשיבות של מבחני צו ראשון ושלמעשה אי אפשר לעשות אותם פעם שנייה אלא רק פעם אחת. בהמשך הוא מוסיף, "המבחנים לצו ראשון שקובעים את הדפ''ר הם הנתונים היחידים שתלויים במועמד לשירות, שאר הנתונים (קב"א) לא תלויים בתלמיד ולכן חשוב להתנסות לפני."


  עצם החשיפה מורידה את רמת הלחץ מהתלמידים החוששים מהיום הזה ובעיקר למה שיקבע. התלמידים למדו דברים חדשים על הצו הראשון ובאופן כללי על צה''ל ומושגים משמעותיים כמו קב"א, דפ"ר וכדומה.


  הצו הראשון מתייחס לשלב המקדים של מיון המעומדים לשירות בצה''ל, הוא מתרחש במהלך לימודי התיכון לכיתות י'א. חשיבות ההכנה הוא חשיפת התלמידים לקראת הצו הראשון הכולל: בדיקות רפואיות, ראיון אישי ומבחן פסיכוטכני, המועד הזה כבר שצפוי להתקיים כבר במהלך החודשים הקרובים לכל תלמידי השכבה.


  לדברי יובל אוריאלי מכיתה י'א 3: "לא הכרתי מושגים כמו קב"א, ולא היה לי הרבה ידע על הצבא בכלל . המפגש תרם לי מצד אחד להתנסות ומצד שני זה גרם לי לחטוף את השוק הראשוני". אחד המרכיבים החשובים של ההכנה היה לתת לתלמידים להתנסות במבחן פסיכוטכני על מנת שייחוו אותו ויידעו לקראת מה הם באים.


  "היום הזה הכין אותי למה שיהיה" ספרה ניצן ניסנבויים מכיתה י'א 9, "אני אגיע עם פחות חששות לצו הראשון ואדע למה לצפות", הסבירה ניצן  את החשיבות  של יום זה "ובעיקר בזכות הטיפים שהם נתנו לנו כמו לבוא רגועים ולהבין את בדיקת השתן והראייה לפני כדי לחסוך לעצמנו שם זמן."
  רוב בתי הספר לא מציעים לתלמידיו שכזו לקראת הצו הראשון. ב"אשל הנשיא" החליטו שזה דבר חשוב, וששווה מאוד לתת לתלמידים להתנסות בו לפני שהיום החשוב מגיע.


  לסיכום דוד מדגיש ש"זו החלטה של בית הספר, כל בית ספר מכין את תלמידיו על פי הבנתו- מכיוון שאצלנו ב"אשל" אחוז גבוה מאוד של צעירים מתגייסים לצבא אנחנו לא מוותרים ומכינים אותם לצו ראשון."