• מכינות רק לדתיים? תחשבו שוב
  לא רק שנת שירות: תלמידי י"ב נחשפו למכינות הקדם-צבאיות
  מאת: מאי גוסרסקי
  21.10.2012

  ביום שני האחרון (15.10.12) נערך בבית הספר יריד שמטרתו לחשוף את תלמידי שכבה י"ב למכינות הקדם-צבאיות. במהלך היריד, קיבלו התלמידים המעוניינים בכך מידע אודות המכינות השונות מפיהם של נציגי המכינות, הפרושות ברחבי הארץ, החל מקרית שמונה שבצפון ועד מושב חצבה שבדרום.

  "בית הספר אשל הנשיא שם לעצמו כמטרה להפוך את התלמידים לאנשים יותר ערכיים", אומר רכז החינוך החברתי בבית הספר, דוד נחל, "ולכן, הוא מעמיד בפניהם, רגע אחרי סיום המרוץ לעבר הבגרות ורגע לפני השירות הצבאי שתי אפשרויות: שנת שירות או מכינה קדם-צבאית".

  בניגוד לתפיסה הרווחת, המכינות הקדם-צבאיות, שהראשונה מביניהן הוקמה עוד בשנות ה-80, שונות במהותן משנת השירות. בעוד שנת שירות מתמקדת בעיקר בהתנדבות ובתרומה לקהילה, המכינות משלבות את ההתנדבות עם הכנה לשירות משמעותי בצה"ל, חיי קהילה, היכרות עם ארץ ישראל ולימוד לשם לימוד, מה שקרוי "לימוד לשם שמיים". המכינות, שהן לרוב יוזמות מקומיות וקטנות, אינן שמות להן למטרה להביא את החניכים לתעודת בגרות, אלא מתמקדות בהתפתחות אישית ואינטלקטואלית וולונטרית.

  בעוד אחוזי ההתנדבות לשנת שירות ב"אשל הנשיא" גבוהים במיוחד (12%), אחוז התלמידים הפונים למכינות קדם צבאיות נמוך באופן ניכר. הנתונים הללו הובילו השנה את הנהלת בית הספר להחלטה אסטרטגית, לפיה יינתן מקום משמעותי יותר למכינות על פני שנת השירות, דבר שהתבטא בין היתר ביריד החשיפה שנערך בשבוע שעבר.

  "הסיבות לנתונים הנמוכים מגוונות", מוסיף נחל. "המכינות הן יחסית דבר חדש, וכמו כן הן תמיד סומנו כשייכות למגזר הציונות הדתית". ואומנם, המכינות הראשונות שהוקמו בישראל היו דתיות, אך עם השנים נוספו גם מכינות מעורבות, ששילבו דתיים וחילוניים, ומאוחר יותר הוקמו גם מכינות חילוניות.

  אירוע מכונן בהיסטוריה של המכינות הקדם-צבאיות הוא רצח יצחק רבין. יגאל עמיר, רוצחו של ראש הממשלה, היה סטודנט למשפטים באוניברסיטת בר אילן ואדם שנחשב, על-פי הגדרת החברה, לנורמטיבי. הזעזוע שהכה בציונות הדתית בעקבות הרצח הוביל אותה להכיר בהכרח לבצע שינוי. וכך, מתוך משבר ערכי עצום ממדים, קמו המכינות הדתיות.

  יריד החשיפה התקבל על-ידי תלמידי י"ב ברגשות מעורבים. כצפוי, היו שהתעניינו בדוכנים השונים ואף שקלו להירשם, אולם רבים אחרים לא התעניינו. "לא כולם צריכם ללכת למכינה, וזה בסדר גמור שמידת ההתעניינות נמוכה", מוסיף נחל. "המכינות הן לא בשביל כל אחד, אבל מי שבאמת מתעניין- ילך מתוך רצון אמיתי ולא בגלל יום חשיפה כזה או אחר".

  הדר יאנוס, תלמידת י"ב ששוקלת להצטרף למכינה קדם-צבאית, מסבירה כי נחשפה לנושא עוד קודם לכן דרך משפחתה. "ידעתי קצת יותר מהרגיל על המכינות הקדם-צבאיות משום שיש לי אחות שהשתתפה באחת כזו, אך היא דווקא חושבת שיש לשים יותר דגש על התנדבות", היא אומרת. יאנוס מתעניינת כרגע במכינת תבור, המשלבת חצי שנת שירות וחצי שנה של מכינה. "אומנם התפתחות אישית היא חשובה מאוד, אך אין תחליף לתרומה לקהילה".

   

  למתעניינים, פרטים באתר משרד החינוך: http://cms.education.gov.il/EducationCMS/Units/Mechinot_Kdam/

   

  עקבו אחרינו בפייסבוק: www.facebook.com/itonspeshel