• המדריך המלא להוצאת רישיון נהיגה
  רוצים כבר להוציא רישיון? מבולבלים מכל השלבים שבדרך? בדיוק בשביל זה עיתון "ספאשל" מביא לכם את המדריך המלא לתלמיד המתחיל- מהוצאת טופס ירוק, ועד הרגע המיוחל- קבלת הרישיון.
  יובל פרי
  21.10.2012

  טופס ירוק

  השלב הראשון בתהליך הוא הוצאת טופס ירוק. בהגיעכם לגיל 16 וחצי תוכלו לגשת לאחת מתחנות הצילום של משרד התחבורה(1) ברחבי הארץ, מצוידים בתעודת זהות או בדרכון בתוקף, ולהוציא שם בחינם את הטופס הירוק. שם יצלמו אתכם, ותמונה זו תופיע בסופו של דבר גם ברישיון הנהיגה שלכם. התוקף של הטופס הירוק הוא שנתיים מיום הנפקתו.

  לאחר הוצאת הטופס הירוק עליכם לעבור שני שלבים נוספים :

  א. בדיקת ראייה- תוכלו לבצע בדיקה זו בתחנת הצילום עצמה (במקום בו הוצאתם את הטופס הירוק) או אצל כל אופטומטריסט מוסמך שתבחרו. מחיר הבדיקה הוא כ- 40 שקלים, תלוי במקום בו תיבדקו. מי שמרכיב משקפיים או עדשות מגע, צריך להביא אותם איתו לבדיקה. על הבודק לחתום על גבי הטופס הירוק, לכן חשוב שתביאו את הטופס אתכם לבדיקה.

  ב. חתימה של רופא המשפחה- עליכם לגשת לרופא המשפחה שאצלו אתם מטופלים (במשך לפחות 3 שנים) ולהחתים אותו על גבי הטופס הירוק לגבי מצבכם הרפואי. הרופא יסמן האם אתם סובלים מבעיות רפואיות מסוימות.

   

  המבחן העיוני- תיאוריה

  רק כשהטופס הירוק בידיכם, חתום ע"י אופטומטריסט וע"י רופא המשפחה, תוכלו לגשת למבחן העיוני- תיאוריה. ניתן להיבחן מגיל 16 וחצי, אך מומלץ להיבחן סמוך לתחילת לימודי הנהיגה המעשיים, או במקביל לשיעורים הראשונים- כך שהחומר התיאורטי יהיה אצלכם "טרי" לקראת שיעורי הנהיגה.

  מבחן התיאוריה הוא מבחן אמריקאי, בן 30 שאלות, שעליכם לפתור תוך 40 דקות. אם תטעו ב 4 שאלות או פחות- תעברו את המבחן.

  לקראת המבחן מומלץ ללמוד באחד מאתרי הלימוד שמציעים מאגר שאלות לתרגול ומבחנים, במתכונת של מבחני התיאוריה. תמורת תשלום של כ- 20 ₪ תקבלו גישה לפרק זמן מוגבל  (בין שבוע ימים לחודש) למאגר השאלות והמבחנים באתר. לחילופין, תוכלו לרכוש ספרי לימוד למבחן בחנויות הספרים.

  כשאתם מוכנים למבחן - ובאחד מאתרי הלימוד אף מופיע "מד דרך", שבהתאם  למצבכם מצביע על מידת המוכנות שלכם למבחן - תיגשו להיבחן.

  מבחני התיאוריה מתקיימים במקומות הבאים(2). ניתן ואף רצוי לתאם מראש את מועד הבחינה דרך אתר האינטרנט הבא(3), אך אינכם חייבים לעשות זאת. עליכם לשלם מראש אגרה בסך 47 שקלים. את האגרה ניתן לשלם בכרטיס אשראי דרך האינטרנט(4) או באחד מסניפי בנק הדואר. שימו לב, כי סמוך למקום ההיבחנות בבאר שבע, ישנו סניף דואר שדרכו תוכלו לשלם את האגרה. עם זאת, שם לרוב תיאלצו להמתין בתור זמן רב. בכל מקרה, יש להתעדכן בשעות הפתיחה של סניפי הדואר ולקחת בחשבון שתיאלצו להמתין.

  עליכם להגיע למקום המבחן ולהביא עמכם את הטופס הירוק, חתום ע"י אופטומטריסט וע"י רופא משפחה, וכן להביא קבלה המעידה על תשלום האגרה ותעודת זהות או דרכון בתוקף. לאחר הרשמה בכניסה למקום, יקראו לכם אל עמדת מחשב אישית שבה תערכו את המבחן.

  את תוצאות המבחן תקבלו מיד בסיומו, בדף רשמי שיודפס לכם במקום ויוצמד לטופס הירוק, שעליו יהיה כתוב "עבר" או "נכשל". עברתם? כל הכבוד ! נכשלתם? לא קרה כלום! חזרו שוב על החומר הלימודי, שלמו פעם נוספת את האגרה- וגשו להיבחן ביום אחר.

   

  המבחן המעשי- טסט

  אל המבחן המעשי תוכלו לגשת בהגיעכם לגיל 17 ( על הרפורמה החדשה, והשינויים הצפויים, קראו בהמשך). את לימודי הנהיגה תוכלו להתחיל החל מגיל 16 וחצי, אך לרוב לא כדאי לפרוס את הלימודים על פני לא יותר משלושה- ארבעה חודשים.

  ראשית, עליכם לבחור מורה לנהיגה שאיתו תרצו ללמוד, רצוי בהתאם להמלצות שקיבלתם מקרובי משפחה או מחברים. כמו כן, עליכם להחליט אם תרצו ללמוד נהיגה על גיר ידני או על אוטומטי. תפעול הרכב בגיר ידני נחשב לקשה יותר, אך לרוב כדאי להתחיל בו את לימודי הנהיגה, ורק אם מתעורר קושי משמעותי- בהחלטה משותפת עם המורה לנהיגה, תוכלו לעבור ללמוד בגיר אוטומטי. דעו,  כי רישיון על רכב עם גיר ידני מאפשר נהיגה על שני סוגי הרכבים, אך רישיון לגיר אוטומטי מאפשר נהיגה ברכב אוטומטי בלבד.

  על פי חוק עליכם ללמוד לפחות 28 שיעורים, בני 40 דקות כל אחד, לפני שתוכלו לגשת למבחן המעשי. חלק מהמורים מעבירים בכל מפגש שיעור כפול- שני שיעורים ברצף.

  במהלך השיעורים תלמדו מגוון רחב של נושאים, החל מהכרה ותפעול של הרכב, התנהגות בצמתים ובכבישים שונים, ועד נהיגה במצבים מיוחדים.

  בהחלטה משותפת עם המורה, לקראת סיום הלימודים וכשתהיו מוכנים, ייקבע לכם מועד למבחן המעשי- טסט. לפני כן, עליכם לעבור "טסט פנימי"- מבחן נהיגה במתכונת של הטסט ה"רגיל", אך מי שבוחן אתכם הינו מורה בכיר לנהיגה. בסיומו של הטסט הפנימי יפורטו לכם נקודות שעליכם לשפר לקראת הטסט ה"חיצוני".

  הטסט החיצוני אורך בין 20-30 דקות, במהלכו נבדקת נהיגתכם במסלול שנקבע ע"י הבוחן. לפני כן עליכם לשלם אגרה בדואר בסך 136 ₪, וכן תשלום למורה עבור "השכרת" האוטו למשך המבחן.

  את תוצאות הטסט תדעו באותו יום, בין 17:00-18:00. במידה ונכשלתם, תוכלו לגשת לטסט נוסף רק לאחר 14 יום לפחות.

  עברתם? כל הכבוד ! ברוב המקרים, כבר למחרת יודפס רישיונכם החדש, והמורה שלכם יביא לכם אותו. כל שנותר לכם לעשות לפני שתוכלו להתחיל לנהוג הוא:

  1. תשלום אגרה בדואר בסך 116 ₪  עבור הרישיון - שימו לב, ללא תשלום האגרה, הרישיון אינו תקף !
  2. לדאוג לבטח את הרכב בו תנהגו בביטוח מיוחד המתאים לכם. התייעצו עם סוכן הביטוח לגבי הביטוח שעליכם לעשות, בהתאם לרישיונכם ולגילכם.
  3. לתלות בשמשה האחורית של הרכב שלט "נהג חדש"- למשך שנתיים מיום הוצאת הרישיון. נהיגה ללא שלט "נהג חדש" הינה עבירה על החוק. ברוב המקרים, תקבלו מהמורה שלט זה ללא תשלום, ואם לא, תוכלו לרכוש אחד בחנויות מתאימות.
  4. במשך שלושת החודשים הראשונים מהוצאת הרישיון, ועד התאריך המצוין ברישיון הנהיגה, אינכם יכולים לנהוג ללא מלווה היושב לידכם. מלווה הוא בן 24 שנים ומעלה, המחזיק ברישיון נהיגה לאותו סוג רכב 5 שנים לפחות, או בן 30 ומעלה המחזיק ברישיון נהיגה שלוש שנים לפחות. על המלווה, כמו גם על הנהג החדש בעצמו, לשאת עליו את רישיון הנהיגה.

  בתום תקופת ליווי זו, במשך שנתיים מיום הוצאת הרישיון, תוכלו להסיע רק עד 2 נוסעים, אלא אם כן יושב על ידכם מלווה.

   

  הרפורמה החדשה בלימודי הנהיגה

  בתאריך 1.1.2013 צפויה להיכנס לתוקפה רפורמה חדשה בלימודי הנהיגה. במידה והיא תיכנס לתוקפה ללא שינויים, החל מה 1/1/2013 יוכלו לגשת לטסט גם מי שמלאו להם 16 ו 9 חודשים. כמו כן מי שמקבל רישיון החל מתאריך זה יהיה חייב ב 6 חודשי ליווי- שלושה חודשים ראשונים במשך כל שעות היום, ושלושה חודשים נוספים בהם יהיה חייב במלווה בשעות הלילה בלבד.

  עם זאת, עד ה 31/12/2012, יוכלו לגשת לטסט רק בני 17 ומעלה, ומי שיעבור טסט עד תאריך זה יהיה חייב ב 3 חודשי ליווי (למשך כל שעות היממה).

   

  שימו לב- חלקים מרפורמה זו, או הרפורמה כולה, עשויים להידחות או להתבטל. לכן לא כדאי להסתמך על שינויים צפויים אלה בנוגע למועד בו תתחילו את לימודי הנהיגה. עליכם להתייעץ עם מורה הנהיגה שתבחרו,  לגבי מועד תחילת הלימודים- בהתאם לתאריך הלידה שלכם והזמן הפנוי שתוכלו להקדיש ללימודים בשבוע.

   

  והכי חשוב- סעו בזהירות, שמרו על עצמכם !

  מקווים כי המדריך סייע לכם בתהליך הוצאת הרישיון. נשמח אם תשתפו אותו גם בקרב חבריכם. בהצלחה !

  אתם מוזמנים לעקוב אחרי עיתון "ספאשל" בפייסבוק, ולהתעדכן בעוד כתבות, ראיונות וחדשות של בית הספר: https://www.facebook.com/itonspeshel

   

  קישורים רלוונטיים:

  1. רשימת תחנות הצילום של משרד התחבורה- להוצאת טופס ירוק http://he.mot.gov.il/index.php?option=com_content&view=category&id=109&Itemid=151
  2. רשימת מקומות להיבחנות בבחינת התיאוריה http://he.mot.gov.il/index.php?option=com_content&view=category&id=34&Itemid=152
  3. זימון תור למבחן התיאוריה https://teory.co.il/snifim.asp
  4. תשלום אגרה דרך אתר האינטרנט למבחן התיאוריה https://teory.co.il/payment.asphttps://teory.co.il/payment.asp