• נוער מציל חיים
  קורס לעזרה ראשונה לתלמידי שכבה י'
  הילה פרץ ורוני מורג
  24.10.2012

  אתמול התקיים המפגש הראשון של תלמידי שכבה י' עם מנחי מד"א (ארגון מגן דוד אדום)  שיעברו קורס לעזרה ראשונה. המפגש השני יתקיים מחר ובמהלכו ילמדו המשתתפים לבצע החייאה, לזהות מצבי חירום רפואיים שונים ולטפל בנפגעים עד הגעת האמבולנס.

  הקורס עצמו מועבר בצורה חווייתית ומעשית הכוללים אביזרי הדרכה מתקדמים כמו בובת הנשמה, חוסמי עורקים ועוד. התלמידים יבחנו בסוף הקורס ולאלו שיסיימו אותו בהצלחה תוענק תעודה הסמכה רשמית של מגן דוד אדום .

   

  רון זהבי, מדריך עזרה ראשונה והחייאה במד"א, אומר כי לפי דעתו זה חשוב מאוד להעביר את הקורס לנוער כדי שילמדו על מערכות שחיוניות בגוף, ואיך לבצע החייאה. "הם ילמדו לבצע זאת בשיעורים עיונים וגם באופן מעשי על בובה", הוא מסביר.

   

  רכזת השכבה, נעמי קרלר הרחיבה על הקורס: "התלמידים עוברים קורס בן יומיים. מדובר על כעשר שעות שבו הם רוכשים את כישורים הבסיסיים בהצלה של חיים". היא גם מציינת שמדבור על קורס מזורז בעזרה ראשונה על מנת שתלמידים יבינו וידעו כיצד לפעול במצבים שהם צריכים להעניק עזרה ראשונה לנפגע שהם נתקלים בו. "קורס זה מאוד הכרחי, מפני שאף פעם אנחנו לא יודעים באיזה סיטואציה נצטרך מיומנות בסיסית זו. מקרים  שונים הוכיחו שמתן עזרה ראשונה הרבה מאוד פעמים מצילה חיים עד שמגיעים לבית החולים", היא מוסיפה.

   

  מד"א רואה בציבור הצעיר את דור העתיד ומכיר בחשיבות הרבה שיש להטמעת חינוך לבריאות והצלת חיים. אירועים רפואיים רבים מתרחשים כאשר אין אנו מצפים להם, בכל שעה, בכל מקום ולעתים קרובות, הפעולות הפשוטות הן אלו המצילות חיים.

   

  קרלר סבורה שמרבית התלמידים יוכלו לעמוד במצבי לחץ ולהשתמש בזה בעתיד. לעומתה  יעל אטדגי, תלמידה בכיתה י'3, שעברה את החלק הראשון של הקורס, סבורה שהוא מלמד כיצד לפעול בזמן אמת ויכול להציל חיים,  אך היא חושבת שברגעי אמת כאשר תצטרך להגיב, היא תפחד ולא תוכל להתמודד.

   

  זהבי, מדריך מד"א, מסכם ואומר כי תלמידי כיתה י' ב"אשל הנשיא" הם תלמידים קשובים ומשתפי פעולה.

   

  צפו בתמונות: