• זוכרים אחרת
  מחר (28.10) יתקיים יום הזכרון השנתי לרצח של יצחק רבין. בבית הספר "אשל הנשיא" מציינים זאת קצת אחרת.
  נועם פיירניק וירדן ויצמן
  27.10.2012

  יום הזיכרון ליצחק רבין הוא אחד מכמה ימי הזיכרון הממלכתיים המתקיימים בארץ. במשך שנים רבות מאז אירע הרצח נהגו ברחבי ישראל לערוך טקסים לזכרו. בשנים האחרונות נשמעים קולות דעותיהם של אנשים רבים הקוראים לבטל את טקס רבין הממלכתי ולהנציח את זכרו בדרך שונה. התלמידה עמר לוסטיג, מכיתה י'5, חברה במנהיגות החברתית טוענת כי "הטקס חוזר על עצמו: כל שנה אותם מסרים, אותם טקסטים, אותם סרטים, אותה מוזיקה. הטקס מאבד את הטעם שלו ונהפך לחסר משמעות".

  בבית הספר בשנים אחרונות נהגו לערוך טקס לזכרו של רבין. אך, בשנה שעברה בוטל הטקס והוחלט להנציח את זכרו בדרך שונה וחדשה – הקמת חדר זיכרון. דוד נחל, רכז החברתי של בית הספר מסביר: "שנה שעברה קיימנו את חדר רבין. שם יצא לי לספר את הסיפור האישי שלי, והשנה החלטנו לעשות משהו טיפה שונה". הוא מספר כיצד ינציחו את זכרו של רבין השנה: "בשעת הלימודים הראשונה ביום רבין עצמו המורים לא ילמדו את המקצוע שלהם אלא ידברו על רצח רבין כפי שהוא חווה אותו. הוא יספר את הסיפור מנקודת מבטו".

  מלבד זאת הקימו חברי המנהיגות החברתית קיר גרפיטי לזכרו של רבין. לוסטיג מספרת על תהליך הקמת הקיר: "דיברנו עם דוד מה אנחנו רוצים לעשות, מה הרעיון. תכננו את הקיר במשך שלושה ימים ובנייתו ערכה יום אחד". על הקיר יש ערכה מורחבת שקיבל בית הספר ממרכז רבין, הכוללת על כרזות ופוסטרים של רבין ושל התקופה בה אירע הרצח. הקיר כולו מרוח דם ומלא במילים טעונות כמו "שנאה" ו"רצח". הקיר מוצב ברחבה המרכזית של בית הספר, הנמצאת ליד הספרייה במקום בו עוברים כל התלמידים והמורים. המטרה היא להראות ולהמחיש את האווירה האלימה ששררה באותה תקופה. "בכל פעם שעוברים יראו משהו אחר מתוך הקיר",מסביר נחל. חלק מהמטרה הייתה ליצור "קיר מדבר, המדבר על רבין ועל הדברים שהוא עשה וגם על הגרפיטי ים שנכתבו נגדו באותה עת, ועל התסיסה בחברה", מסבירה הדס אסף ממקימי הקיר והוגי הרעיון במנהיגות חברתית

  לא רק ב"אשל הנשיא" בחרו להחליף את הטקס בדרך הנצחה מסוג אחר. בכתבה שפורסמה בעיתון "ידיעות אחרונות" סופר כי בפעם הראשונה מזה שש עשרה שנים תוחלף העצרת הממלכתית שבכיכר רבין, בשבעה מסלולי טיול ברחבי הארץ.