• "אין שום סיכוי לפתור את הסכסוך עם הפלסטינים"
  חבר הכנסת אורי אורבך מגיב לדברי אבו-מאזן בראיון ל'ספאשל': "מי הציע לו לחזור לצפת?"
  : ליאב אלחיאני
  5.11.2012

  בשישי האחרון הצליח יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן, להחזיר את הסכסוך הישראלי-פלסטיני לשיח הציבורי בארץ, לפחות לזמן קצר. יו"ר הרשות התראיין לטלויזיה הישראלית ושיחרר אמירות מתונות ופייסניות יחסית. בין היתר הצהיר שכל עוד הוא עומד בהנהגת הרשות הפלסטינית, אין סיכוי שתפרוץ אינתיפאדה שלישית, והפתיע כאשר ביטל את זכות השיבה של הפלסטינים לשטחי מדינת ישראל באומרו "זכותי לבקר בעיר הולדתי צפת, אך לא לגור שם. מבחינתי, פלסטין עכשיו היא בגבולות 67' וירושלים המזרחית היא בירתה".

  אורי אורבך, חבר הכנסת ממפלגת 'הבית היהודי', לא מתרגש מהדברים. בראיון ל'ספאשל' הוא מביע את חוסר אמונו המובהק באבו-מאזן ומציג תחזית מאוד פסימית באשר לסיכוייו של הסכסוך הישראלי-פלסטיני להסתיים.

  אבו-מאזן הציג קווים מתונים יחסית בנוגע לתנאי המו"מ. האם אתה מאמין לו? האם אתה מאמין שבאמת מדובר בפרטנר רציני לשלום?

  "אני לא מאמין לו. הייתה לו הזדמנות במשך ארבע שנים לשבת למשא ומתן עם ממשלת ישראל אך הוא העדיף לתמרן במקום לשבת ולחפש פתרון אמיתי".

  איפה לדעתך עומד השוני בין תנאי הסף של ההנהגה הנוכחית בישראל לבין התנאים שהציג אבו-מאזן בראיון?

  "אין שום קשר, זה שהוא מוותר על זכות השיבה זה נחמד, אבל זכות השיבה בכלל לא עומדת על הפרק. צריך לשבת ולהחליט על הגבולות והמגבלות של הרשות הפלסטינית. הממשלה מתנגדת לגבולות 67', מתנגדת לחלוקת ירושלים, מתנגדת לשלטון חמאס. אבו-מאזן בכלל לא מתקרב לעקרונות הללו, הוא מדבר על גבולות 67' ועל ירושלים מחולקת".

  בנאום בר-אילן הצהיר נתניהו שעד הסדר הקבע לא ייבנו יישובים חדשים או יופקעו קרקעות להרחבת יישובים קיימים מעבר לקו הירוק. זה לא בדיוק מה שקרה מאז.

  "הייתה הקפאה של עשרה חודשים, זה מספיק. הממשלה לא בנתה יישובים חדשים, אלא רק הרחיבה קיימים. ישראל לא צריכה להתבייש לבנות שם, יש לנו זכות על השטח הזה".

  האם לדעתך ההתקרבות של אביגדור ליברמן לשלטון בעקבות האיחוד עם הליכוד תפגע בסיכויים לפתור את הסכסוך? האם בכלל יש סיכוי שישראל תשוב לשולחן המו"מ?

  "אין שום סיכוי לפתור את הסכסוך. זה לא הולך להיות על סדר היום בשנים הקרובות. חבל בכלל להשחית על זה יותר מדי זמן, הסכסוך עם הפלסטינים לא ייפתר בעשור הקרוב. שום ממשלה לא תצליח במו"מ איתם, כמו ששום ממשלה עד עכשיו לא הצליחה".

  איך התרשמת מהדברים של אבו-מאזן? האם היו אמירות שהפתיעו אותך?

  "לא הופתעתי. זה הכל טריקים. הוא לא צריך לדבר כל כך הרבה, הוא יכול לבוא למו"מ. הציעו לו לשבת למו"מ ישיר ומיידי. אבל הוא ממשיך לדבר- לא חוזר לצפת, כן חוזר לצפת, מי הציע לו לחזור לצפת? זה בכלל עמד על הפרק?"

  בשנים האחרונות מתנהלים חילופי קריאות. בראיון קרא אבו-מאזן לנתניהו לשבת למו"מ, ובתגובה הוציא נתניהו הודעה בה קורא גם הוא לאבו-מאזן לשבת למו"מ. אז למה באמת לא מתקיימת פגישה כזו?

  "לא יודע, מה הבעיה לקבוע פגישה? מרימים טלפון אחד וקובעים פגישה ברמאללה או בירושלים. אבל הפלסטינים לא רוצים פיתרון. הם רק רוצים להראות שיש מו"מ כלפי חוץ. לא תהיה פה מדינה פלסטינית בקרוב, לשמחתי. כן, יש רצון מהצד הישראלי לחזור לשולחן המו"מ, אבל לא מוכנים להבטיח להם מראש כל מיני דברים שלא ניתן להבטיח".

  עקבו אחרינו בפייסבוק : www.facebook/itonspeshel