• "המטרה שלי היא להחזיר את כדורסל הנשים הישראלי לקדמת הבמה"
  גילי שם טוב, מגישת ספורט וחדשות ותיקה וחברה גאה בקהילת הלהט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים), מספרת בראיון ל"ספאשל" על ההתמודדות עם עולם הספורט הגברי ועל ההשתתפות השנויה במחלוקת בתוכנית הריאליטי ב"רוקדים עם כוכבים"
  מאי גוסרסקי
  8.11.2012

  למי שלא מכיר את השם גילי שם טוב (36), נספר שמדובר בשם חם בעולם הספורט הישראלי, או לפחות בעולם הכדורסל הישראלי. מי שחלמה להפוך לשחקנית כדורסל מקצועית, אך נאלצה לוותר על החלום בעקבות פציעה בברך ומקרה של רשלנות רפואית, פנתה לעבודה ככתבת וכשדרנית בערוץ הספורט. בהמשך עברה גם לערוץ הראשון, שם התרחבה לסיקור חדשות. במהלך השנים זכתה שם טוב להכרה בקרב חובבי הספורט בארץ, כאשר הגישה משדרי ספורט מרכזיים, כמו המשחקים האולימפיים ומשחקי נבחרת ישראל בכדורסל.

  האם, לדעתך, יש ייצוג מספק לנשים בתקשורת הספורט בארץ?

  "המגמה בהחלט חיובית ומשתפרת, אבל תמיד יש מקום לעוד שיפור. עדיין פאנלים בנושאי ספורט הם כמעט לחלוטין גבריים, בין אם מדובר בפרשנים, במומחים וכדומה. יותר מכך, בתפקידי ניהול ועריכה גם כן יש מעט מאוד נשים."

  איך את מתמודדת עם הגבריות המובהקת של עולם הספורט הישראלי?

  "זה ממש לא קל לי. עכשיו אני לומדת את זה לא רק מהזוית של התקשורת, אלא יותר מהזוית של האדם הפוליטי. הדרך נכונה להתמודדות היא באמצעות הבעת דעה. אני לא מוותרת ולא מתיישרת לפי קולות גבריים כאלה ואחרים. המטרה שלי היא לדחוף את ספורט הנשים קדימה."

  לפני מספר חודשים עזבת את הערוץ הראשון, לאחר תשע שנים. האם זה אומר שעזבת באופן רשמי את תחום התקשורת, או שאת מתכוונת לחזור לתחום?

  "עזבתי את תחום התקשורת, אבל כמנכ"לית שרוצה לקדם את ליגת העל לנשים אני עובדת בשיתוף פעולה מלא עם התקשורת ומופיעה בכל מקום שאפשר כדי לשווק טוב את הליגה."

  אז איך את מסכמת את התקופה שלך בתחום התקשורת?

  "אני חושבת שהגעתי לרף שהצבתי לעצמי. הגעתי לשיאים רבים, כאשר בכל אירועי השיא של הספורט הישראלי הייתי, בין אם בתור שדרנית ובין אם בתור מגישה. היו קשיים בדרך, אבל בסך הכול למדתי הרבה. אני מקווה שעוד הרבה אנשים יגיעו לתחום הזה של התקשורת, ואפילו יתקדמו יותר ממה שאני התקדמתי, אפילו עד לרמה של נשים כמו מירי נבו."

  לאחרונה מונית לתפקיד מנכ"לית מנהלת ליגת העל בכדורסל נשים. מהן התוכניות שלך לפיתוח התחום?

  "המטרה שלי היא להחזיר את הליגה לימיה הגדולים, לימים שבהם היא הייתה במודעות של האוהדים, של הקהל ושל התקשורת. כדי להגיע למטרה הזו, צריך לשווק אותה נכון ולהכניס תקציבים נוספים. השאיפה היא להחזיר את השחקניות הישראליות לקדמת הבמה ולייצר מותג נוצץ, כי בסך הכול כדורסל הנשים הוא הענף המוביל בספורט הנשים בישראל. רק צריך לנהל אותו נכון."

  ובמעבר חד לנושא אחר: אחת ההופעות הזכורות ביותר שלך בתקשורת הייתה כאשר השתתפת ב"רוקדים עם כוכבים". אילו מן תגובות קיבלת בעקבות התקדים שיצרת, כאשר היית חלק מהזוג החד-מיני הראשון בתוכנית?

  "התגובות העיקריות היו בעצם ההתעניינות התקשורתית מכיוונן של כמאה מדינות מרחבי העולם ששלחו צוותים וסיקרו את הנושא. זו באמת היסטוריה. בארץ זה דווקא התקבל בצורה די טבעית. היו כמובן תגובות שהתנגדו וטענו שזה לא ראוי, אבל הרוב פרגנו ותמכו."

  איך את מרגישה עם התקדים שיצרת?

  "אני מרוצה ממה שעשיתי. החזקתי מעמד יפה מאוד בתוכנית, ומעבר לכך אני חושבת שעשיתי איזשהו 'וי' היסטורי, כי מדובר באמרה חשובה. בריקודים, כמו בתחומים אחרים, לא משנה המגדר, בסך הכול מדובר בשני אנשים."

  האם היה לך מקרה שבו, לטעמך, התקשורת עברה את הגבול בכל הנוגע לחדירה לחיים הפרטיים שלך?

  "לא, כי בסך-הכול אני בן-אדם מאוד פתוח. הראייה לכך היא שהשתתפתי ב"בקרוב אהבה", שם נחשפתי בצורה שלא מסתירה שום דבר. אני לא עושה רע לאף אחד ולא פוגעת באף אחד, ולכן אין לי בעיה שמישהו מתעניין בי. למרות זאת, קרה לי פעם או פעמיים שהתקשורת חשפה את הזהות של בת הזוג שלי, שדווקא לא רצתה שידעו עליה. בין אם בעקיפין או באופן ישיר, זה נעשה וזה היה מאוד לא נעים."

  עקבו אחרינו בפייסבוק: www.facebook.com/itonspeshel