• להיאבק כדי לחיות
  המאבק באלימות נגד נשים שהחל בעשור הקודם עוד נמשך ובשנת 2012 הוא עדין רחוק מלהסתיים.
  נוי סגל
  25.11.2012

  696 מאבק בלתי פוסקבשנת 1999 הכריז האו"ם כי ב-25.11 יחול יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים.

  מאז בכל שנה מצוין יום זה אך הנתונים לא אופטימיים בנוגע למצב: בישראל חיות כיום כ-200 אלף נשים הסובלות מאלימות.

  בתרבויות פטריארכאליות האישה נחשבת לרכוש הגבר. אלימות כלפי נשים נתפסת כדרך לשלוט על הנשים ולהגביל את צעדיהן ומעמדן בחברה.

  אלימות כלפי נשים יכולה להתבטא בדרכים שונות בניהן אלימות במשפחה, אלימות פיזית, אלימות מילולית ואלימות מינית.

  אולם, למרות מלחמת התנועה הפמיניסטית בחברה הפטריארכאלית ומאבק ממושך לקידום זכויות האישה, העולם המערבי שאנו חיים בו לא "חף מפשע": בשנת 2012 נפתחו במשטרת ישראל 9,663 תיקים בשל תלונות נשים על אלימות – כך פורסם בעיתון הארץ עפ"י נתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת.

  על אף מספר התיקים הרב, ישנה גם מגמה חיובית בסוגיית האלימות כלפי נשים. מספר התיקים הגדול מעיד על המודעות ההולכת וגוברת בציבור באשר לחשיבות הגשת תלונות במשטרה. עוד נתון מנחם הוא ירידה במספר הנשים שנרצחו השנה ע"י בן זוגן העומד על 7 לעומת 19 בשנה שעברה. 

  חרף המודעות ההולכת וגדלה והירידה בנתונים, עדיין חיות במדינת ישראל אלפי נשים תחת פחד מתמיד ואלימות מתמשכת. מנתונים שהתפרסמו במקורות שונים, 1 מכל 10 נשים סובלת מאלימות במשפחה

  וכ-60% מהנשים המוכות גדלו בבתים בהם הייתה אלימות.

   

  אמנם אלימות נגד נשים אינה נחלתה של קבוצה מסוימת, נתוני פשיעה לאורך השנים אפשרו לייצר "פרופיל קורבן" לא רשמי בישראל (עפ"י עיתון הארץ)  כדלקמן: 

  עיקר הנשים הנרצחות הן גרושות בטווח גילאים 18-24, שליש ממקרי הרצח מתרחשים במשפחה. נתון לא פחות מטריד הוא שעיקר נפגעות התקיפה המינית הן רווקות מתחת לגיל 18.

  עפ"י הנתונים, רוב הנפגעות שייכות לקבוצות מיעוט כאשר 21% מהנרצחות השנה הן עולות מאתיופיה ושיעור המוסלמיות והדרוזיות שנרצחו כפול משיעור היהודיות. ניתן לשער שהפער נובע מהבדלים תרבותיים שקיימים בחברות, בהן מעמד האישה עדיין נחות ולכן התופעה גובה קורבנות רבים.

   

  השבוע, עם שחררו הצפוי של חנן גולדבלט, שחקן מוכר שהורשע במספר מקרי אונס ומעשים מגונים, חשוב יותר מתמיד להדגיש את חשיבות המאבק באלימות נגד נשים. אלימות זו אינה קיימת רק במדינות עולם שלישי ובקבוצות מיעוטים, אלא היא נחלת הכלל וגם בעולם המערבי ובמדינת ישראל סובלים מהתופעה.

  הנתונים הקשים מהווים הוכחה מזעזעת למספר הנשים שהופכות קורבן לתופעה זו ואת הצורך במיגורה. בבסיס הדמוקרטיה עומד עיקרון השמירה על זכויות אדם ואזרח, עקרון שנפגע קשות אצל נשים רבות ושיקומו הוא תהליך ארוך שזקוק לתמיכה והכרה מצד החברה. אולי חנן גולדבלט סיים לרצות את עונשו ותקופה זו בחייו הגיע לסיומה, אך אצל קורבנותיו התקיפה תמיד תישאר זיכרון כואב שאף פעם לא יימחק.

  עקבו אחרינו בפייסבוק: www.facebook.com/itonspeshel