• יואל רזבוזוב: "נשקול סנקציות נגד האיגודים"
  הג'ודוקא לשעבר יואל רזבוזוב, מקום שמונה ברשימת "יש עתיד" לכנסת, מדבר על מצע הספורט של מפלגתו ומבטיח עתיד חדש בספורט: "עד היום שרי ספורט לא השקיעו בבריכות כי לא רצו שהקרדיט יילך לבאים אחריהם".
  ליאב אלחיאני
  23.12.2012

   

  החודש הציגו חברי מפלגת "יש עתיד" (בראשות יאיר לפיד), העיתונאי עפר שלח והג'ודוקא לשעבר יואל רזבוזוב, את מצע הספורט של המפלגה שחיברו יחד. מדובר בעניין חריג ואולי אף חסר תקדים בהיסטוריה הפוליטית: לא זכורה מפלגה שפרסמה מצע ספורט, בוודאי לא במערכת הבחירות הנוכחית. המצע מציע להרחיב את בסיס הספורטאים בישראל פי חמישה, בין היתר באמצעות הוספת שיעורי חינוך-גופני בבתי הספר, הקמת מתקנים מורחבת, ושילוב מאמנים מוסמכים בצוות החינוכי. בנוסף מציעה המפלגה את הקמתה של רשות ספורט לאומית אשר תפקח על איגודי הספורט השונים, תחייב אותם לפעול בשקיפות ותייצג את הספורטאים המצטיינים.

  רזבוזוב (32), לשעבר אלוף ישראל בג'ודו, בעל שתי מדליות כסף באליפויות אירופה ומייצג המשלחת הישראלית באולימפיאדת אתונה 2004, שימש בשנים האחרונות כחבר מועצת העיר נתניה ומחזיק תיק הספורט בה. לקראת הבחירות הקרבות חבר ליאיר לפיד וקיבל את המקום השמיני במפלגתו "יש עתיד". בראיון ל"ספאשל" מרחיב רזבוזוב על התכנית שמתכננת מפלגתו לשינוי פני הספורט בישראל, מעביר ביקורת על שרי הספורט בעבר וקורא להפעלת סנקציות נגד איגודים במקרה הצורך.

  למה החלטת להיכנס לפוליטיקה? האם אתה מכוון לתיק הספורט?

  "כל החיים התחריתי ונלחמתי תחת דגל ישראל. כשבא אחד כמו יאיר לפיד וקורא לי לדגל, אני הולך איתו, לא בשביל לחשוב עכשיו על תיקים וכיסאות. אני רוצה לטובת הציבור בישראל".

  לדעתך צריך להפריד את תיק הספורט מתיק התרבות?

  "יש פה דילמה. מצד אחד, אנחנו תומכים בהורדת כמות השרים. מצד שני, הספורט כן צריך להיות נפרד, או שיהיה שר אחראי תחת החינוך, תחת הבריאות, תחת התיירות. בכל מדינה עושים את זה אחרת, ויש כמה מודלים שאפשר לאמץ. זה תלוי בהרכבים הקואליציוניים שיהיו, אבל אנחנו פחות חושבים על זה עכשיו. יש דברים שצריך לשנות בספורט וזה לא כל כך מסובך, לא צריך יותר מדי תיקים".

  איזו בשורה תביאו לחובבי הספורט בישראל, שכבר מאסו בהתנהלות הקלוקלת של האיגודים השונים? המצע שלכם מציע להרחיב את בסיס הספורטאים, אבל אם בסופו של דבר המצטיינים שבהם עדיין יצטרכו להילחם על תמיכה מהאיגודים, זה לא ישנה הרבה.

  "קודם כל, אנחנו נקים רשות לאומית לספורט. הרשות הזו תהיה גוף נייטרלי, ישיר ושקוף. גם באיגודים נדרוש שקיפות, שהתקציבים שהאיגודים מכניסים ומוציאים יהיו שקופים לכל אזרח, שכל אחד יוכל להיכנס לאינטרנט ולראות כמה כסף יש באגודה, לאן הכסף הולך, מה הקריטריונים לחלוקת הכספים, ואז העסקנים לא יוכלו לקחת כסף לעצמם ולסדר ג'ובים אחד לשני. הרשות הזו תשמש אוזן קשבת לספורטאים, הנציג שלה יהיה ניטרלי, והיא תוכל לטפל בכל בעיה שתהיה לספורטאים".

   מבחינת הכוח והסמכות שלה, במה תהיה שונה הרשות הזו ממשרד הספורט שהיה עד היום?

  "אתן לך דוגמא למה שהיה עד היום. נגיד שר הספורט רוצה לפתח את השחייה. בשביל זה הוא מחליט להקים עשר בריכות. הוא לא ירצה להשקיע כסף כי בסוף מי יגזור את הסרט? מי יקבל את הקרדיט? שרי הספורט שיבואו אחריו. אז הרשות הלאומית הזו תטפל בתכניות עתידיות, וכמו שאמרתי זה יהיה גוף נייטרלי שיורכב מאנשים נייטרלים ויפקח על כל הגורמים. משרד הספורט היום לא יכול לפקח על כל הגורמים. הסמכויות של הרשות הלאומית יהיו רחבות יותר".

  מדוע באמת עד היום לא יכל משרד הספורט להתערב באיגודים כמו ההתאחדות לכדורגל והועד האולימפי?

  "כי לכל איגוד יש תקנון, ויש בזה גם משהו צודק שאסור להכניס פוליטיקה לתוך האיגודים, אבל צריך להיות איזשהו היגיון. האיגודים צריכים לפעול לפי אתיקה מסוימת. ברגע שנדרוש שקיפות האיגודים לא יוכלו להתנהל בצורה פסולה, כי לעסקנים לא יהיה מה לחפש שם כשכל המידע נגיש לציבור".

  האם תשקלו להפעיל "סנקציות" נגד איגודים, כמו למשל לחץ על הפסקת המימון מהטוטו?

  "האיגודים צריכים לדאוג לספורטאי ולספורט. ברגע שזה לא ככה, אז ברור שיש צורך בסנקציות".

  המצע שלכם נראה מאוד כללי.

  "הוא לא כללי, כל התכניות הן קונקרטיות. בשלב הזה אי אפשר להיכנס לרזולוציה, בשביל זה צריך להיכנס וללמוד את הנושאים לעומק, לראות מהם תחומי ההשפעה ואיך עושים את זה. בעיקרון מצע זה תכנית, והתכנית היא להחליף את החוגים ביותר ספורט בבית הספר באמצעות שישה שיעורי חינוך-גופני בשבוע, לחזק את מעמד המאמן, וכך אנחנו גם מצמצמים פערים סוציאליים כי יש ילדים שאין להם כסף לחוגים".

  האם יש לכם תכניות להבראה של ענפים ספציפיים?

  "כמו שאמרתי, זו כבר רזולוציה מאוד גבוהה. מצע הספורט שלנו הוא תכנית שמדברת על דברים כלליים שאמורים בדיוק לעשות את ההבראה לאותם האיגודים והענפים. אנחנו מדברים על ענפים שנעלמו מהמפה כמו אתלטיקה קלה, שזה בסיס לכל ספורט, ובכל בית ספר חייב להיות איזשהו מתחם לאתלטיקה- מגרש, מסלול ריצה מסודר".

  האם תפעלו להקמת פנימיות ספורט מקצועיות נוספות שיוכלו לשמש אלטרנטיבה לוינגייט?

  "כן, זה ברור. יהיו פנימיות, גם אם במסגרת של פנימייה רגילה, וגם אם במסגרת של לימודים עד הצהריים, אימונים בערב וחזרה הביתה. חסרים מוסדות כאלה, גם לא כולם מסוגלים לעזוב את הבית. גם צריך להקים כאלה בדרום ובצפון. זה גם יפתח עוד משרות למאמנים מצטיינים".

  המצע שלכם גם מתייחס להחמרת הקריטריונים בהכשרת מאמנים.

  "צריכה להיות השכלה ברורה, רצינית. אימון זה לא תהליך 'חפיף', מאמן ילדים זו אחריות מאוד גדולה, ומאמן צריך להיות מוכן לכך".

  איפה אתה רואה את הבעייתיות היום בהכשרת המאמנים בישראל?

  "אני עשיתי קורס מאמנים, ובוא נגיד שזו לא השכלה מספיקה למאמן. אני מכיר את התהליך שעוברים מאמנים בחו"ל, אז יש לי למה להשוות. אנחנו בפער מאוד גדול".

   

  עקבו אחרינו בפייסבוק:

  http://www.facebook.com/itonspeshel