• "ניתן לצעירים של היום תחושה שאפשר לחיות בכבוד בישראל"
  ראיון בלעדי עם יאיר שמיר. מספר 4 ברשימת ישראל ביתנו, מדבר על מצוקת הדיור, כתב האישום נגד ליברמן ועל החיים הדמוקרטים בתוך מפלגתו.
  מאת מאי גוסרסקי
  23.12.2012

  רגע לפני מדגם הבחירות וכחודש לפני הבחירות לכנסת ה-19: בראיון לעיתון "ספאשל" מסביר יאיר שמיר, מספר 4 ברשימת "ישראל ביתנו" ובנו של  ראש הממשלה לשעבר יצחק משיר, מדוע דווקא מפלגתו תפתור את מצוקת הדיור, כיצד ישפיע כתב האישום נגד ליברמן על הבחירות והאם יכול להיות שבשביל להרכיב רשימת מועמדים לא צריך דמוקרטיה.

  נכנסת למערכת הפוליטית לפני כחודשיים. מדוע החלטת לעשות זאת דווקא עכשיו?

  "תמיד עדיף מוקדם מאשר מאוחר, לא? היום הרבה אנשים מצטרפים לפוליטיקה בשביל יוקרה, כוח, מעמד, פרנסה, אולי איזושהי קריירה, אך אצלי זה לא המצב. כבר שהייתי נער החלטתי שאני הולך בכיוונים אחרים. הייתי טייס, הייתי מהנדס, בניתי תעשיית היי-טק. עכשיו הגעתי לשלב, אחרי 25 שנה בחיל האוויר ו-25 שנה בתעשייה, שבו הגיע הזמן לעשות משהו למען המדינה כולה. אני מוכן להקדיש מספר שנים ולראות האם אני מסוגל לגרום לשינוי במישור נוסף- המישור הלאומי".

  מדוע הצטרפת דווקא ל"ישראל ביתנו", ולא ל"ליכוד", כמו אביך?

  "אני הצטרפתי למחנה הלאומי, אליו תמיד השתייכתי מבחינה רעיונית. לא הצטרפתי למפלגה. בתוך המחנה הלאומי, אותו ניתן לדמות לבית גדול, יש הרבה חדרים. אני החלטתי להיכנס דווקא לחדר של 'ישראל ביתנו', בגלל שלושה דברים: עלייה, התיישבות והגנה על המולדת. אלה הם שלושת עמודי התווך שעליהם נשענת 'ישראל ביתנו'. בעלייה עסקתי עוד לפני כניסתי לפוליטיקה, עם הקמת ארגון 'גבהים', העוסק בקליטת עולים אקדמאיים. בהגנה על המולדת השקעתי 25 שנים מחיי. לגבי התיישבות, מי כמוכם בנגב יודע שאדמה שלא מתיישבים עליה- מישהו לוקח לנו אותה. לכן, ההתיישבות היא תנאי בסיסי לשמירה על אדמתנו, על נוכחותנו פה, וזה לא חשוב אם זה בנגב, בגליל או ביש"ע".

  לקראת הבחירות ההולכות ומתקרבות, מהם נושאי הדגל של המפלגה, העומדים בראש סדר העדיפויות שלה?

  "הראשון הוא, כמובן, שוויון בנטל. לא יכול להיות מצב ש-50% מבני הנוער לא מתגייסים לצבא או לשירות לאומי. לא יכול להיות גם שאין קשר בין מה שאתה תורם למדינה לבין מה אתה מקבל או דורש ממנה, או בין זכויותיך לחובותייך. אנחנו עומדים על כך שתהיה חקיקה קונקרטית הקושרת קשר ישיר בין הזכויות של אדם לבין חובותיו. לכן, התנגדנו לחוק טל וניסינו להעביר חוק חדש, וללא ספק בכנסת הקרובה נחוקק חוק שיחייב כל אדם במדינת ישראל לתרום במסגרת שירות צבאי או אזרחי.

  "הנושא המרכזי השני הוא נושא הדיור. זוהי בעיה אקוטית, זו לא בעיה סתמית. ב'ישראל ביתנו' מאמינים שאנחנו יכולים חד-משמעית לפתור את בעיית הדיור. על מנת לעשות זאת נדרוש שמשרד השיכון יהיה בידינו ושכל הפונקציות שקשורות לעניין, כמו מנהל מקרקעי ישראל, יעמדו לרשותנו. כך ניתן לצעירים של היום תחושה שאפשר לחיות בכבוד בישראל.

  "העניין השלישי הוא הגדלת יכולת המשילות. אלו תהיינה הכנסת ה-19 והממשלה ה-33, כלומר שהקצב שבו ממשלות בישראל מתחלפות הוא פשוט זוועתי. גם אם באה ממשלה מצוינת עם רעיונות מצוינים, בשנתיים אי-אפשר להשלים שום דבר, כי אז באה ממשלה אחרת ועושה משהו אחר. לכן, אנחנו חושבים שיש לעשות מעשה על מנת שממשלה תוכל לכהן מספיק זמן בשביל לפחות לנסות לממש את המצע שלה. דבר נוסף הוא לא לתת לכל מיני גופים קיקיוניים שבקושי מגרדים 20 או 30 אלף קולות להיכנס לכנסת".

  כיצד לדעתך עלול כתב האישום נגד ליברמן להשפיע על הצלחתכם בבחירות?

  "קודם כל, אני מאוד מקווה שיוגש כתב אישום, שהוא יגיע לבית המשפט ושבית המשפט יפסוק לפני הבחירות. אם יפסוק בית המשפט שאין כלום בעניין, אז ברור שזה ישפיע בצורה מאוד חיובית על הצלחתנו בבחירות, וכל אותם מתנגדים יאכלו את הכובעים. אם בית המשפט יחליט החלטה אחרת, אנחנו נכבד את ההחלטה הזאת, כי אנחנו מאמינים בבתי המשפט בישראל, אנחנו מאמינים שיש שופטים בישראל. לאחר מכן, ובהתאם לחוק, יוחלט אם ליברמן ישתתף בבחירות או לא. אבל בית המשפט הוא זה שיפסוק, ולא בית הדין שעושים בעיתונות, בטלוויזיה ובכל מיני גופים אינטרסנטיים. טרם הוגש כתב אישום, טרם הוכח שום דבר, וכבר התחילו לכנות אותו 'מושחת'. אני רוצה שבית המשפט יסלק את העננה הזאת מחיינו הציבוריים".

  עם כניסתך לפוליטיקה כינית את אנשי המחאה "הקבצנים משדרות רוטשילד". האם עמדותייך בנוגע למחאה החברתית משקפות את עמדת המפלגה כולה, או שזו דעתך האישית בלבד?

  "שדרות רוטשילד, בהן התחילה המחאה, נמצאות שלוש דקות מהמשרד שלי, ובכל פעם שהיה לי זמן ירדתי לשם כדי לראות במה מדובר. בסך הכול זו תופעה חדשה שישראלים יוצאים לרחובות למחות בסדר גודל כזה. אמרתי שמה שאני לקחתי משם זה שבעיית הדיור היא בעיה צודקת, בעיה שצריך לטפל בה, ולכן הקמתי צוות של עשרה אנשים, הכולל שני מנכ"לים הנמנים עם בוני הדירות הגדולים בישראל, שני אנשים ממנהל מקרקעי ישראל לשעבר, שני שמאים, עורכי דין וכדומה. מאנשי המקצוע האלה ביקשתי הצעות להשגת פתרון לדיור בר השגה, כדי שכל אדם שחי בישראל יוכל לקנות דירה, בתנאי שהוא עובד ושהוא לא מקבל נדבות, וכמובן אחרי שירות צבאי. זה תואם אחד לאחד את עמדתה של מפלגת 'ישראל ביתנו'. אם מתייחסים לכל מיני אמרות כנף שנאמרו על-ידי, אז אמרתי  שלאורך השנים יש בשדרה כל מיני קבצנים ו'לונטים' שמסתובבים שם שלא בימי המחאה, ולצערי יש כמה שתפסו טרמפ על המחאה הזאת. אני חושב שזה לא מה שלקחתי משם".

  התחושה בציבור היא כי "ישראל ביתנו" מנוהלת על-ידי איש אחד, המקבל את כל ההחלטות לבדו. דוגמה לך היא העובדה שאין פריימריז ב"ישראל ביתנו". מה דעתך על טענה זו?

  "יאיר לפיד, לדוגמה, קבע שאי-אפשר להחליף אותו בראשות המפלגה כמה שנים, הוא קובע את הרשימה, ובעצם הוא קובע הכול. מעבר לכך, ציפי לבני, שאספה אנשים למפלגה שלה בטיסה לארצות הברית, עשתה הכול לבדה בלי לשתף אף אחד. אבל אף אחד לא קם ואומר 'הנה מפלגה של איש אחד'. שם אפילו ועדה מסדרת לא הייתה. ב'ישראל ביתנו', בה היו"ר הוא ללא ספק אדם כריזמטי וחזק שאנשים מאמינים לו, הוקמה לפני שנים ועדה מסדרת ונקבעו כללי עבודתה. היא צריכה לעשות דבר אחד בלבד, שבשבילו לא צריך דמוקרטיה: מתוך כל ציבור האנשים שרוצים להצטרף למפלגה ולהגיע לכנסת, לבחור את האנשים הכי טובים שיש מכל האספקטים, על מנת להרכיב את הרשימה הטובה ביותר. זו גם צריכה להיות רשימה מאוזנת, שבה יש אתיופים, רוסים וישראלים, צעירים, וגמלאים, תעשיינים וחיילים לשעבר. האם השיטה של הפריימריז היא הדרך הכי טובה כדי להשיג את הרשימה הכי טובה? אני לא חושב שזה נכון. ההליך הדמוקרטי הוא הליך הבחירות לכנסת. הרי לא מדובר בבחירות אישיות, אלא בבחירות למפלגות, ואנחנו מצפים מהרשימות שיביאו את האנשים הכי טובים שהם יכולים להביא. ולכן, הטענה הזו היא טענה מופרכת, לא נכונה ופופוליסטית".

  ולסיום: במידה ותיכנסו לקואליציה, איזה תפקיד תרצה למלא בממשלה הבאה?

  "אני אשתדל למלא בצורה הטובה ביותר כל תפקיד שיינתן לי, אך כרגע אני לא יודע באיזה תפקיד בדיוק מדובר. אני לא נוהג להתעסק בדברים האלה".

  עקבו אחרינו בפייסבוק:

  http://www.facebook.com/itonspeshel