• צעד אחד ימינה
  במדגם הבחירות שנערך היום בהשתתפות יותר מ-1000 תלמידים, מפלגת הבית היהודי בראשות נפתלי בנט זכתה במספר הקולות הגבוה ביותר.
  לילך דה מלאך, נוי סגל ויובל פרי
  24.12.2012

   

  כבר כמה שבועות מוצף בית הספר בשלטים ומודעות על מדגם הבחירות הקרב, כבר כמה ימים תעמולות המפלגות השונות תלויות בכל פינה, והיום הגיע לשיאו העיסוק בבחירות – כל תלמיד מכיתה ז' ועד כיתה י"ב התבקש להצביע למפלגה המועדפת עליו למדגם.

  זו הפעם הרביעית שמתקיים מדגם בחירות באשל-הנשיא. דוד נחל, הרכז החברתי של בית הספר והאחראי על מדגם הבחירות, מספר: "למעשה אנחנו הבית ספר השני בישראל שעשינו את המדגם בחירות אחרי "בליך". הפעם הראשונה שקיימנו אותו הייתה בשנת 1999.". נחל מסביר שהמדגם נעשה כדי לעודד מעורבות של הנוער בפוליטיקה: "אנחנו רוצים לחנך את הנוער, שהוא בעצם דור העתיד של המצביעים, שחשוב להצביע ולהיות מעורבים. לא להתלונן אחר כך למה הממשלה פועלת בדרך כזו או אחרת, פשוט להיות שותפים לתהליך של בחירת הממשלה והשלטון. לכן, אנו עושים פה סימולציה שהיא זהה בדיוק להצבעה אמיתית: יש קלפי, פרגודים, תעמולה ועוד.."

  היום בשעה השלישית התכנסו התלמידים ברחבה מול חדר-המורים, שם התארגנו דוכנים של המפלגות השונות שהתמודדו במדגם – הבית היהודי, הליכוד ביתנו, העבודה, התנועה, יש עתיד, מרצ וש"ס.  התלמידים שלקחו תפקיד במדגם כפעילים במפלגות הסתובבו בדוכניהם, הסבירו על המפלגה בה הם מאמינים וכן חילקו פלאיירים, מדבקות וגימיקים שונים לכל תלמידי בית הספר.

  נעמה גולדברט, תלמידת כיתה י"א וראש תא הליכוד ביתנו בבית הספר, מספרת: "בחרתי לייצג את הליכוד ביתנו כי אני ימנית בדעותיי הבטחוניות. בעזרת חולצות, סטיקרים ושיחה עם התלמידים שנפגוש ננסה להסביר לתלמידים שהליכוד ביתנו היא הבחירה הנכונה."

  במרכז יום מדגם הבחירות עמד ההייד-פארק: זה אחר זה עלו לבמה נציגי המפלגות לשכנע את התלמידים להצביע בעד המפלגה שלהם. דוברי הליכוד ביתנו דיברו על התפתחותה החיובית של המדינה בשנים האחרונות תחת שלטון הליכוד: החזרת גלעד שליט, ירידה באחוזי האבטלה ועוד. דוברי יש עתיד העלו על נס את תכניותיו של יאיר לפיד כלפי ביטול הבגרויות. דוברי התנועה חזרו ואמרו "שלום זו לא מילה גסה". דוברי מרצ דיברו על זכויות לכלל בני האדם באשר הם ועל הפרדת דת ממדינה. דוברי הבית היהודי, שעלו לקול קריאות "בנט" בקהל, אמרו שהליכוד אינו ימין אמיתי ורק מפלגת הבית היהודי תייצג את עמדת הימין הנחרצת.

  ליאב אלחיאני, ראש תא הבית היהודי בבית הספר שגם עלה לבמה כדובר המפלגה, הביע את דעתו על התנהלות ההייד-פארק: "אני חושב שהמדגם היה מאוד ססגוני ומהנה עבור התלמידים, אבל אולי היה מקום להיכנס קצת מעבר להייד-פארק לשאלות ולהתקיל את נציגי המפלגות כדי לגרום להם לספק תשובות מעמיקות יותר."

  בשעה הרביעית חזרו התלמידים לכיתות, והצביעו למפלגה המועדפת עליהם בקלפי חשאי שהובא לכל כיתה וכיתה בחטיבה ובתיכון. הקולות נספרו במהלך השעה החמישית, בסופה התכנסו שוב כלל תלמידי בית-הספר ברחבה מול חדר-המורים והאזינו לתוצאות המדגם.

  מפלגת הבית היהודי, בראשות נפתלי בנט, זכתה ב37 אחוזים מהקולות – וניצחה באופן רשמי במדגם הבחירות של בית הספר אשל הנשיא. מפלגת הליכוד ביתנו בראשות בנימין נתניהו זכתה ב18% מהקולות, מפלגת יש עתיד בראשות יאיר לפיד זכתה ב17% מהקולות. העבודה, התנועה, מרצ וש"ס נשארו מאחור.

  רון זילברשטיין, תלמיד כיתה י"ב, מביע את דעתו על התוצאות: "התוצאות לא הפתיעו אותי. כמו במדגם הקודם, בני נוער ימניים יותר וקיצוניים יותר מרוב האוכלוסייה. אבא שלי תמיד אומר שבני הנוער לא מבינים את האחריות שבבחירה, והפעם אני די מסכים איתו..."

  כמו בכל הצבעה, המפסידים מצטערים אבל הרוב שמחים בנצחונם. ליאב אלחיאני, ראש תא הבית היהודי, זכה היום להצלחה גדולה כשמפלגתו סחפה אחריה אחוז כה גדול מההצבעות. "הופתעתי מהפער בו ניצחנו, לא האמנתי שנגיע לפער כזה",  מספר אלחיאני ומסכם את התוצאות: "אני מאוד שמח שתלמידי אשל-הנשיא לא נרתעו מהאופי הדתי של המפלגה והראו שהם תומכים בלהחזיר את המדינה שלנו לעקרונות הימין האמיתיים ולכוון את ההגה של ביבי למסלול הנכון."

  708 מדגם בחירות: חגיגה לדמוקרטיה

   

  עבקו אחרינו בפייסבוק:

  http://www.facebook/itonspeshel