• הפרדס של עקיבא
  הז'אנר האהוב עליי הוא ספרים שנשמעים ממש ממש משעממים, אבל בעצם הם הספרים הכי טובים שקראתם. "הפרדס של עקיבא" של יוכי ברנדס עונה לתיאור.
  לילך דה-מלאך
  6.1.2013

  הז'אנר האהוב עליי הוא ספרים שנשמעים ממש ממש משעממים, אבל בעצם הם הספרים הכי טובים שקראתם. ספרים כאלה מראים את גדולתו של הסופר, שמצליח לקחת נושא לא פשוט ולהפוך אותו למעניין. "הפרדס של עקיבא", ספרה החדש של יוכי ברנדס, שמספר את סיפור חייו של רבי עקיבא, בהחלט נמצא בקטגוריה הזו.

  עכשיו, אחרי שהבגרות בתנ"ך מאחוריי, ושיעורי תרבות-ישראל של חטיבת הביניים התרחקו, אני יכולה להודות – שנאתי את זה. שנאתי את השיעורים הארוכים והמייגעים של קריאה בפסוקים, במשניות ובפרקי תלמוד. התוצאה הישירה של לימודי היהדות בבית הספר הייתה עבורי זלזול – במחשבה אופיינית לנוער הגעתי למסקנה ש"זה משעמם", "אין בזה כלום ו"כנראה עבר זמנם של הספרים האלה".

  אבל לפעמים מה שחינוך לא מצליח לעשות, האמנות עושה טוב הרבה יותר. ברנדס כבר שבתה אותי בתנ"ך בספרה "מלכים ג'", שמתאר את עלילת ספרי מלכים בצורה נגישה ומרתקת לכל קורא. עכשיו הגיע תורה של ספרות החז"ל בספרה החדש– "הפרדס של עקיבא".

  רחל, בת כלבא-שבוע העשיר, שיועדה לתלמיד הכי מוכשר ויפה בארץ, בחרה להינשא לרועה צאן בור ומבוגר. רועה הצאן הזה, שהלך בהוראתה ללמוד תורה, וחי רחוק ממנה משך שנים, הפך לאהוב בחכמי ישראל – רבי עקיבא.

  הסיפור כולו מסופר מנקודת מבטה של רחל, האישה האמיצה שמתעדת את חיי בחיר ליבה החל מפגישתם באדמות כלבא-שבוע ועד מותו. ויחד עם דמותו רבת הפנים של רבי עקיבא שנחשפת בסיפור, אנחנו נחשפים לתקופה היסטורית שלמה, תקופת הסנהדרין תחת השלטון הרומאי.

  השמות המוכרים מערב פסח, רבי אליעזר, רבי יהושע, רבי אלעזר, רבי עקיבא ורבי טרפון ("שהיו מסבין בבני ברק והיו מספרים ביציאת מצרים...") קורמים עור וגידים לדמויות אנושיות לחלוטין, עם אופי ויצרים, ואפילו – תאמינו או לא – עם הומור. גם סיפור המרד של בר-כוכבא מל"ג בעומר מככב בסיפור בתיאור מפתיע...

  הייתם מאמינים שנשאבתי עמוק לתוך הויכוח ההלכתי בין בית שמאי לבית הלל? ותאמינו או לא, אפילו נזכרתי מדי פעם בשיעורי תרבות-ישראל מהחטיבה, ונהניתי לראות איך הפסוקים המשמימים הפכו לעלילה סוחפת...

  אז, אני יודעת שספר על ימי התנאים נשמע כבד, משעמם ובלתי-קריא בעליל, אבל הפתעה מובטחת.

  מומלץ !

   עקבו אחרינו בפייסבוק:

  www.facebook.com/itonspeshel