• מגשימים לכם דרך לעתיד
  תכנית "מגשימים" פועלת בבאר שבע כבר מספר שנים. בתחילת החודש היא הושקה בתור תכנית לאומית, בטקס מכובד במעמד ראש הממשלה. אז מה זו התוכנית הזאת, ואיך היא יכולה לעזור לכם?
  יובל פרי
  22.1.2013

  בעקבות אירועים רבים שעלו לכותרות לאחרונה, ולפי התבטאויות של גורמים שונים בתחום, עולה תמונה ברורה: שדה הקרב של המלחמה הבאה, לא יהיה כמו בעבר. לא מדובר יותר רק בלחימה בשטח, בין טנקים ומטוסים, אלא בלחימה המשלבת תחום נוסף, משמעותי לא פחות- וזהו מימד הסייבר. התקיפות במימד זה שונות אמנם מהפעולות הצבאיות המוכרות לנו כיום, אך הן בעלות השפעה לא פחותה, בעידן שבו במדינות רבות בעולם, רוב המערכות הן ממוחשבות. ניתן, באמצעות תקיפות אלה, לפגוע בתשתיות חיוניות של מדינות אויב- צבאיות או אזרחיות (כמו אספקת מים, חשמל, וכד'), וכן להשיג מידע מודיעיני חיוני. ההכרה בחשיבות של נושא זה, והחשש מפגיעה בתשתיות אלה של המדינה, הובילה את ממשלת ישראל לפעול לפיתוח של יכולות מתקדמות בתחום.

  "אתם מיירטי העתיד של מדינת ישראל"

  אחת מהדרכים לפתח יכולת זו במדינת ישראל היא באמצעות תכנית "מגשימים". תכנית זו היא למעשה מסלול הכשרה לבני נוער, המלווה אותם במשך כל תקופת לימודיהם בתיכון (מכיתה י' עד י"ב). המשתתפים בתוכנית לומדים מגוון נושאים בתחום המחשבים והסייבר, במפגשים שבועיים בשעות אחר הצהריים. מעבר לשיעורים הרגילים, משתתפים החניכים בסיורים מרתקים בגופי אבטחת מידע, בהרצאות מפי יזמים עסקיים, בפעילויות גיבוש, ועוד. המטרה של התוכנית היא, כאמור, להכשיר את בני הנוער לקראת שירות ביחידות עילית בחיל המודיעין, ובהמשך גם להשתלבות בתעשיות ההייטק המשגשגות בתחום זה.

  לאחר שנתיים בהן התכנית הורצה כפיילוט באזור הדרום, היא הושקה בתחילת החודש הנוכחי בתור תכנית לאומית, בטקס מכובד שהתקיים במכללה האקדמית אשקלון. הטקס התקיים במעמד ראש הממשלה מר בנימין נתניהו, יו"ר קרן רש"י והרמטכ"ל לשעבר מר גבי אשכנזי, ראש אכ"א האלופה אורנה ברביבאי, ומכובדים רבים נוספים ממשרד החינוך, מצה"ל, ומהגורמים השותפים לתוכנית. ראש הממשלה התייחס בנאומו בטקס לאיום על מדינת ישראל בתחום זה, ועל חשיבותה של התכנית : "איום מתקפות הסייבר על ישראל מגיע מאיראן וגם מגורמים אחרים. המערכות החיוניות שלנו הם יעדים להתקפה וזה רק ילך ויתעצם ככל שאנו עוברים לעדן דיגיטלי", אמר נתניהו. "אנחנו מעבים את היכולת לטפל באיומים הללו באמצעות מטה הסייבר הלאומי שהקמנו, ומקימים כיפת ברזל דיגיטלית למדינת ישראל.  לתלמידים המצטיינים שלומדים בתוכנית המיוחדת אני אומר- 'אתם מיירטי העתיד של מדינת ישראל'. אנחנו אחד הכוחות המובילים בעולם בתחום הסייבר ואנו חייבים לשמור על מעמד זה ולכן אנחנו נמשיך לטפל בדור העתיד".

  תכנית מאתגרת וייחודית

  כותב שורות אלה, ניחשתם נכון, משתתף בתכנית "מגשימים" זו השנה השלישית. מהניסיון האישי שלי, אני יכול לספר, כי התכנית הזאת היא תכנית מאתגרת וייחודית, וההשתתפות בה לא דומה לאף תכנית אחרת. בהיבט המקצועי - הלימודים בתכנית מועברים על ידי מדריכים צעירים, יוצאי יחידות העילית של חיל המודיעין, שעברו הכשרה ארוכה וצברו ניסיון רב במהלך שירותם הצבאי. הנושאים הנלמדים בה הם מעבר לתכנית הלימודים הרגילה של בתי הספר, והם מעניינים מהם בהרבה. כמו כן, הלימודים מתקיימים בכיתות קטנות עם חבר'ה איכותיים מכל אזור הדרום. בהיבט האישי, החניכים רוכשים ידע רב שלא יוכלו להשיג במקומות אחרים. כמו כן, התכנית נותנת להם "מקפצה" ויתרון משמעותי בסיכוייכם להתקבל ליחידות העילית של חיל המודיעין ולקחת חלק בעשייה מודיעינית משמעותית, כמו גם כלים שיסייעו להם להשתלב בשוק העבודה האזרחי המתאים לאחר מכן. ואולי החלק המפתה מכל- המשתתפים בתכנית מקבלים לפטופ איכותי אישי, שמלווה אותם לאורך כל השתתפותם בתכנית. בקרב מי שמסיים את התכנית ועומד בכל הדרישות- המחשב יישאר אצלו גם בסיום התכנית בכיתה י"ב.

  ההשתתפות בתכנית דורשת השקעה של החניכים, שמשמעותה נוכחות סדירה בשיעורים השבועיים והכנת מטלות בית שונות, אך ההשקעה הזאת תשתלם להם בעתיד מכל הבחינות. אם אתם רוצים להיכנס לעולם מקצועי, מרתק וחדשני, אם אתם צמאים לידע ואוהבים אתגרים, התכנית הזאת מתאימה לכם.

   

  אז למה אתם מחכים?

  ההרשמה המוקדמת לשנת הלימודים הבאה בתכנית מתחילה. לפרטים מלאים על התכנית ולהרשמה, כנסו לאתר האינטרנט שלה בכתובת : http://www.magshimim.net/

  אתם מוזמנים גם להפנות אליי שאלות על ההשתתפות תכנית, דרך דף הפייסבוק של "ספאשל" : www.facebook.com/itonspeshel (ועל הדרך, תנו "לייק" לדף). אני אשמח לתרום מניסיוני בתכנית, ומקווה שאוכל לעזור.

  בהצלחה !