• "מי ששוחה נגד הזרם מגיע למקורות"
  קובי אוז הגיע השבוע להופיע בפני תלמידי אשל-הנשיא
  ליאב אלחיאני ומאי גוסרסקי
  22.1.2013

  אתמול (21.01.13) התקיים ב"אשל-הנשיא" מופע מיוחד של המוזיקאי קובי אוז. אוז הופיע לעיני שכבות י"א-י"ב, יחד עם נגניו, במסגרת המופע "געגועיי" שנכלל בסל התרבות השנתי המוענק על-ידי משרד החינוך לבתי ספר ברחבי הארץ. ההופעה עברה תחנות בחייו של אוז, החל מזכייתו בפסטיבל הזמר בשדרות, דרך "טיפקס", וכלה במופעו המוצג כיום, "מזמורי נבוכים".

  "במופע אני מספר על הדרך שלי", אומר אוז. "על המפגשים המוזיקליים שלי עם המוזיקה המרוקאית, על 'טיפקס' שהיא שילוב מוזיקלי של התרבות הישראלית, וכמובן על העיסוק הנוכחי שלי בחיבור למקורות ולמורשת". בתחילת המופע חלק כבוד לסבו באמצעות ביצוע פיוט משנות העשרים  של המאה הקודמת, פיוט אשר במקור ביצע הסב בבר המצווה של אוז. בהמשך ביצע יחד עם להקתו חלק מלהיטי "טיפקס", כגון "בתוך נייר עיתון" ו"יושבים בבית קפה". הוא הסביר, בשיתוף הקהל, את תהליך ההלחנה של השיר "סמי וסומו", וסיפר את הסיפור שעמד מאחורי השיר שביצעה "טיפקס" באירוויזיון, "Push The Button". בהמשך ריגש את הקהל עם להיטו החדש, "אלוהיי", וקינח ב"איזה עולם" הקצבי והמוכר.

  המופע לא היה מופע מוזיקלי רגיל. יחד עם נגניו- ג'וני קורן, רועי צעידי ואדם מדר- קיים אוז גם דיאלוג עם הקהל, וסיפר על ילדותו בשדרות, על חיבורו המיוחד עם המסורת היהודית ועל החלטתו לשלב עדות ותרבויות שונות באמצעות המוזיקה. הוא דיבר על "מחיקת הגבולות המוזיקליים" שהובילה "טיפקס" בזמן פעילותה, ובייחוד שהביאה הלהקה בתקופת הפריצה שלה למיינסטרים הישראלי. "מי ששוחה נגד הזרם, מגיע למקורות", אמר לקהל, והוסיף כי בתחילה פעל כך, מה שהביא אותו עד למעמד של הדלקת משואה ביום העצמאות.

  לאחר המופע אמר אוז: "אני אוהב את החבר'ה ב'אשל-הנשיא', ויש כאן גם תלמידים שמתכתבים איתי ב'פייסבוק'. זה בית ספר מגניב. התרשמתי שיש כאן אנשים טובים מבית טוב, בעלי משמעת עצמית. גם כשביקשו ממני חתימות, זה היה בנימוס, בבית ספר אחר הייתי צריך להתחבא באיזה חדר". אוז מקווה להעביר באמצעות המופע מסר לבני הנוער: "אני מקווה שאחרי המופע התלמידים יהיו יותר פעילים חברתית, יותר מחוברים לסבא וסבתא שלהם, ויותר שלמים עם הזהות היהודית שלהם. אני מקווה שאחרי כל מפגש כזה, אנשים יהיו פחות אזרחי העולם ויותר אזרחי המדינה, וגם יתגאו בעדה שלהם. אני רוצה שאנשים יקלטו את הדרך שעברנו כיהודים- מתימן, ממרוקו ומפולניה".

  כיום, עיסוקיו הרבים של אוז, מלבד המופע, כוללים השתתפות אורח בתכנית "The Voice", עבודה על ספר חדש העוסק בתפיסתו החילונית-אמונית, כתיבת ההצגה "פרח השכונות" שמוצגת בימים אלה בתיאטרון באר-שבע, הפקת אלבום ללהקת "הגרובטרון", לקיחת חלק בעמותה המנהלת את הסינמטק בשדרות ופעילות במליאת רשות השידור. "אני זוכה לחרוש, לזרוע ולהשפיע על מוחות צעירים", הוא מסכם. "זה הדבר החשוב ביותר שאמן יכול לעשות לדעתי".

  עקבו אחרינו בפייסבוק:

  www.facebook.com/itonspeshel