• איבדו כיוון
  הצלחתו של לפיד הוכיחה שאזרחים רבים הפסיקו להאמין בערכים מסוימים ולהצביע על פיהם. קדימה לא נעלמה- היא רק התחלפה. טור דעה
  מאת: ליאב אלחיאני
  25.1.2013

  מפלגות, בישראל ובעולם, מייצגות תפיסות עולם, ערכים ואידיאלים שונים. הליכוד לאורך ההיסטוריה ייצגה את תפיסת הכלכלה הליברלית, בעוד העבודה חיזקה את הסוציאליזם. מר"צ החזיקה בתפיסות שמאל מדיניות ובהשקפה חילונית מוחלטת, הבית היהודי-מפד"ל שימרה את המסורתיות היהודית וקידשה התיישבות. גם בארה"ב, הקרב לאורך השנים התנהל בין המפלגה הדמוקרטית, שמייצגת תפיסה כלכלית יותר שיוויונית, לבין המפלגה הרפובליקנית שתומכת בכלכלה יותר חופשית ומופרטת. הדברים אמורים גם לגבי בריטניה, שם המערכת הפוליטית מתנהלת בעיקר בין מפלגת "הלייבור" הסוציאל-דמוקרטית לבין המפלגה השמרנית הקפיטליסטית.

  לא ברור את מי ואת מה מייצגת מפלגת "יש עתיד". יאיר לפיד טוען שמפלגתו היא מפלגתו של מעמד הביניים. זה הרי מגוחך, כי ציבור זה היה ויהיה הרוב במדינת ישראל, וברור כי כל המפלגות שאינן סקטוריאליות מייצגות אותו. נראה שלפיד פשוט מייצג אזרחים רבים שאינם מחזיקים בדעה. אזרחים חסרי השקפה כלכלית מסוימת, חסרי כיוון בנושא המדיני, וחסרי דעה לגבי מקומה של הדת והמסורת במדינה. כי הרי לפיד לא מציע שום דבר חדש: נושאי השיוויון בנטל והצדק החברתי תופסים מקום במצען של כל המפלגות. עשרים ושבעה המנדטים שגרפו יחד מפלגות יש עתיד, התנועה וקדימה הוכיחו כי קדימה המעורפלת של בחירות 2009 לא נעלמה- היא פשוט התחלפה, בחלוקה אחרת, לשלוש מפלגות חסרות אידאולוגיה אחרות, שרוכבות על גלי הקונצנזוס הלאומי בנקודות זמן מסוימות. הרי אם הבעיות החברתיות וסוגיית השיוויון בנטל לא היו צפות בשנה האחרונה, סביר להניח שלפיד לא היה נכנס לזירה הפוליטית, מהסיבה הפשוטה שלא היה לו מה למכור לציבור. והצלחת מפלגתו צריכה להדאיג, כי היא סימן לכך שאזרחים רבים הפסיקו להאמין בערכים ולהצביע על פיהם, והעדיפו לתת את המפתחות למפלגות שלא ברור על אילו ערכים יילחמו. 

  בערב הבחירות סיפרה מינה צמח, מנהלת מדגם הבחירות של ערוץ 2, כי חמישים אחוז ממצביעיו של לפיד הגדירו עצמם כ"ימנים". העובדה כי מבחינה עקרונית לפיד יכול לשבת גם עם מר"צ, מראה עד כמה עקרונות המפלגה הזו מעורפלים ועשויים להטעות את המצביעים. גם מצביעי "יש עתיד" המגדירים עצמם כשייכים לצד השמאלי של המפה הפוליטית עשויים למצוא את נציגיהם יושבים בממשלה עם הבית היהודי, מפלגה שמתנגדת להקמת מדינה פלסטינית. לפיד יכול לטעון שמפלגתו שינתה את השיח הפוליטי "הישן" וביטלה את הגדרות הימין והשמאל, אך השיח הישן הזה הכיל בתוכו ערכים ואידיאולוגיות שכאשר באו לידי ביטוי בכנסת, גם קבעו את מדיניותן של הממשלות. כאשר מפלגת מרכז כמו "יש עתיד" מקבלת כוח כה גדול בהשפעה על גורל הממשלה הבאה, יהיה קשה לאותה ממשלה להביא לידי ביטוי את רצון העם ולגבש מדיניות ברורה בנושאים המדיניים והכלכליים.

  למען הסר ספק, אני מברך על כניסת חברים חדשים לכנסת. אני סבור כי הפוליטיקה הישראלית זקוקה לכמה רוחות צעירים ורעננים. אך הייתי מעדיף כי הציבור יעודד את הפרצופים החדשים של אלה שהצטרפו לקווים ולעקרונות ברורים- ונכנסו להפיח רוח חדשה באידאולוגיות הקיימות, כמו הפנים החדשות בעבודה, במר"צ ובבית היהודי- ולא את של אלה שהעדיפו ליצור כיוון חדש, מרכזי להחריד, של מפלגות סימפטיות, חסרות קווים אדומים ואידיאלים יציבים, ושעקרונותיהן משתנים בהתאם להלך הרוח הציבורי.

  עקבו אחרינו בפייסבוק:

  www.facebook.com/itonspeshel