• תגידו צ'יז
  כל מה שרציתם לדעת על בריאות השיניים
  ירדן ויצמן ונועם פיירניק
  10.2.2013

  בשנים האחרונות החלה לעלות באופן ניכר המודעות להיגיינת הפה, יישור שיניים ומחלות חניכיים שונות. כדי להסביר ולחדד את הנושא לתלמידי חטיבת הביניים ב"אשל הנשיא", הוזמנה השיננית מתנה אטדגי להעביר לתלמידים סדנא בת שלושה מפגשים. מטרתה היא להעשיר את הידע של התלמידים בנושא בראיות השיניים והיגיינת הפה וכן להעניק להם כלים לשמירה על החניכיים.


  המפגש הראשון של הסדנא, התקיים ביום רביעי (6.02) לתלמידי שכבה ט', וביום ה'  לחלק השני של השכבה. הסדנא הייתה חווייתית ומעניינת מאוד עבור התלמידים: "ממה שאני ראיתי היו לתלמידים הרבה שאלות, הם התעניינו בחומר," ספרה תמי ענבר, רכזת שכבה ט'. "הסדנא התקיימה במתכונת של שתי כיתות בכל פעם וכך נוצר שיח מעניין בין התלמידים," היא הוסיפה ענבר.  

   

  התלמידים למדו וגם נהנו.  טל אזוט, מט' 1 סכמה: "הסדנא מאוד חשובה ומעניית, גם מתנה, השיננית, הייתה מאוד נחמדה והסבירה לנו את הנושא בדרך חווייתי. בניגוד לאזוט, נעמה זילברשטיין (גם היא מט'1) ספרה: "הסבירו לנו על הנזקים שעושה ה'קולה' לשניים אך לא למדתי דברים נוספים שלא ידעתי בעבר". אטדגי "התרשמה מאוד מהתלמידים". "נהנהתי להעביר להם את הסדנא כי הם שתפו פעולה והיו מאוד פעילים. כמובן שאני צריכה למצוא דרכים לגרום להם להקשיב ולהתרכז ולכן אני מספרת סיפורים מעניינים בנושא ומציגה תמונות המרתקות את עיניי התלמידים".

   

  אטדגי פירטה כיצד בנויה הסדנא ומה עוברים התלמידים במהלכה: "הסדנא כללה שלושה מפגשים, מצגות, וחלוקה של מברשת ומשחת שיניים." היא מרחיבה ומוסיפה: "המפגש הראשון עסק בעששת, ובו דנו בחשיבות צחצוח השיניים. במפגש השני התייחסנו לנושא העישון וגם לתזונה נכונה, ובמפגש האחרון  דברנו על ה"גשר" ליישור שיניים יחד עם דלקות חניכים, נסיגות חניכיים והבעיות הנוספות שבאות יחד עם טיפול היישור".

  אזוט ציינה כי הנושא שהכי נגע בה היה שחיקת השיניים בקרב בנות הסובלות ממחלת הבולימיה, הנכללת במהלך הסדנא.

   

  "בשנה שעברה, עברו התלמידים את אותה הסדנא", הסבירה ענבר והדגישה שהסיבה לקיום המפגש שנתיים רצוף לאותה השכבה היא הדגשת חשיבות הנושא ורענון זיכרון התלמידים.

   

  ושלא תגידו לא ידענו לא שמענו.

   

   

  מספר טיפים לקוראי "ספאשל" לשמירה על בריאות השיניים והחניכיים:

   

  • הקפידו לצחצח את השיניים לפחות פעמיים ביום, בבוקר ובערב.
  • השתמשו בחוט דנטאלי על מנת לנקות במקומות בהן המברשת לא מגיעה
  • החליפו מברשת שיניים כל שלושה חודשים, שכן מברשת שיניים נשחקת לאחר זמן מה.
  • גם אם טרם עברו שלושה חודשים- אך סיביה של מברשת השיניים נראים שחוקים ומכופפים מומלץ להחליף את מברשת השיניים.
  • קיימים מגוון של מי פה שתורמים לנקיון הפה, מומלץ לקרוא את הוראות היצרן, שכן עבור מי פה מסויימים לא מומלץ לאכול אחריה השימוש בהם על מנת שהשימוש יהיה אפקטיבי.
  • שתייה של משקאות חומציים כמו קולה לא מומלצת, אבל אם כבר חטאתם, השתמשו בקשית ובעצם תעקפו את השיניים איתה, ואל תשמרו את המשקה יותר מדי זמן בפה מכיוון שהוא מאד מזיק לשיניים.
  • המנעו מאכילת יותר מדי מתוקים.
  • מזון דביק מזיק במיוחד לשיניים, חמאת בוטנים, במבה או קורנפלקס מזיקים אף יותר משוקלד.
  • אין לצחצח שיניים לאחר אכילת מזון חומצי, מכיוון שהמזון הזה מחליש את אימייל השן, וצחצוח יכול לפגוע בו.
  • צחצחו טוב, הגיעו לכל האזורים בשן, הן מקדימה והן מאחורה.
  • אל תחצחו בכוח! צחצוח בכוח יכול לגרום לאימייל השן נזק!
  • לעיסת מסטיק או גומי לעיסה כלשהוא(ללא סוכר!) אחרי ארוחה גורמת להפרשת רוק מוגברת, מה שמפרק את החיידקים, הפרשת רוק נמוכה אגב, יש בזמן שישנים, לכן מומלץ מאד לצחצח את השיניים לפני שהולכים לישון.

  (הטיפים לקוחים מתוך אתר האינטרנט "פאדג'י)