• יחסים עם גבולות
  תלמידי שכבה יא' עברו סדנא של מסל"ן
  רוני מורג וליאם קורסיה
  17.2.2013

   

  ביום שלישי האחרון (12 פברואר) התקיים בבית הספר "אשל הנשיא" פעילות של העמותה מסל"ן לשכבה יא' על הטרדה מינית וחיזור אלים.

   

  בתחילת שנת הלימודים נבחרו נציגים מכל הכיתות של שכבה יא' והתקיימה ישיבה יחד עם יועצת בית הספר, ליסה בן סירא, על התכנים שלדעתם חשוב להעביר אותם לתלמידים.

  בין הנושאים, עלתה סוגיית ההטרדה המינית ומתי על בני הנוער להציב גבולות. נושא נוסף שעלה היה האלימות והאובססיביות שיכולה לאפיין מערכת יחסים. לכן הוחלט להעביר פעילות בנושא זה ולהזמין עמותה אשר מתמחה בהן.

   

  בעקבות המפגש, הוזמנו אנשי עמותת מסל"ן, מרכז סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית ואלימות במשפחה הינה עמותת התנדבות שלא למטרות רווח. הם מגיעים לבתי הספר לתת מענה לתלמידים והתבוננות אחרת על מערכות יחסים מצד אחד והעלאת המודעות למערכות יחסים אלימות מצד שני.

   

  הפעילות, שהועברה לכל כיתה בנפרד, התחילה בסרט קצר להדגמה ובו מוצגת דילמה בנושא חיזור אלים. לאחר מכן התקיים בכיתה דיון על היחסים בין בני זוג כאשר הם לא יודעים לשים לעצמם את הגבולות, כשיש התנהגות אלימה, קנאית וכדומה.

   

  תלמידות כיתה יא' 4, אתי פרג' וצליל בידאני, שהשתתפו בפעילות מספרות שהסדנה חידשה להם דברים רבים: "הבנו שהטרדה לא חייבת להיות בהכרח אלימות פיזית, זה יכול להיות גם סוג של חיזור אובססיבי". בנוסף הן אומרות שהן הבינו כיצד לשים גבולות ולאחר הסדנא חשבו ודיברו על הסוגיה, הפנימו מה הם הקווים האדומים שלהן וכיצד ניתן למנוע הטרדה מסוג זה.

   

   בן סירא, יועצת השכבה, מסבירה: "חשוב להעביר את הפעילות לבני נוער בכדי להעניק להם כיוון חשיבה שלפעמים יוצא מתוך התבניות הקיימות בחברה". לדבריה, היתרון בלהביא מדריכים שאינם מבית הספר ועוסקים בתחום הוא שהתלמידים  מרגישים איתם יותר בנוח, נפתחים אליהם ומספרים להם דברים שלא היו מספרים למוריהם.

   

  הדר קדוש, מיא'4 , מספרת כי לאחר הסדנא היא הרגישה צורך לדבר עם חברה על הנושא. היא מפרטת: "דיברנו על מה שהועבר בסדנא והגדרנו את הגבולות ביחסים שלנו. בנוסף לאחר השיחה הוא אמר לי שחשוב שתמיד אפנה אליו כאשר משהו מעיק לי ועובר את הגבולות שהסכמנו עליהם".

   

   

  מבאר שבע לכל המדינה

  מסל"ן היא עמותה מסייעת לנשים מכל המגזרים ברחבי הנגב ומציעה עזרה 24 שעות ביממה. העמותה נוסדה בשנת 1988 בבאר-שבע על ידי קבוצת נשים מהדרום מתוך מודעות לצורך החיוני במתן מענה ראשוני, מיידי וישיר לנשים נפגעות תקיפה מינית ואלימות פיזית, נפשית ומילולית -  במקביל למענה הממסדי ותוך שיתוף פעולה עם השירותים המוסדיים הקיימים.

   

  לפנייה לכל בקשה, מענה ניתן להתקשר לקו הסיוע 1202