• פורש מהמירוץ
  המועמד הפורש לראשות הועד האולימפי, זאב בילסקי, בראיון ל'ספאשל'
  ליאב אלחיאני
  17.2.2013

  בתחילת השבוע שעבר נערכו הבחירות לראשות הועד האולימפי הישראלי. המועמד מטעם מרכז מכבי, יגאל כרמי, נאבק ראש בראש עם מועמד מרכז הפועל, זאב בילסקי, על הזכות להחליף את יו"ר הועד היוצא, צבי ורשביאק, שכיהן בתפקיד ב- 16 השנים האחרונות. בהצבעה בין 30 חברי ההנהלה של הועד האולימפי זכה כרמי ברוב של 15 קולות לעומת 14 של בילסקי, אך נציגי הפועל הפעילו תקנון הקובע כי נדרש רוב של 68 אחוז מהקולות על מנת להיבחר, ודרשו לפסול שלושה מצביעים ממכבי בטענה לניגוד עניינים. הבחירות נדחו ל- 10 במרץ, אך בחמישי האחרון הפתיע בילסקי והודיע על הסרת מועמדותו לתפקיד. מהלכו של בילסקי סולל למעשה את דרכו של כרמי לראשות הועד האולימפי באופן כמעט סופי.

  בילסקי, לשעבר יו"ר הסוכנות היהודית וחבר כנסת מטעם קדימה, מסביר בראיון ל'ספאשל' את החלטתו, ומצביע על השינויים הנדרשים לדעתו בספורט הישראלי.

  למה החלטת לפרוש מהמירוץ לראשות הועד האולימפי?

  "לאחר כמה שבועות הגעתי למסקנה שהרבה ספורט לא יהיה פה, אלא יהיו רק התכתשויות, בתי דין ובתי משפט, וזה ממש לא התאים לי כי באתי מתוך רצון טוב לתרום לספורט הישראלי, לעשות זאת בהתנדבות ולהביא לידי ביטוי את ניסיוני. ברגע שהבנתי שהאפשרות הזו לא תינתן לי, ושרק אגרר לתוך מלחמות של עסקנים, החלטתי לא להישאר אפילו דקה אחת במקום הזה".

  בשבוע שעבר דיברת על "אינטרסים פוליטיים צרים של עסקנים" שהובילו אותך להסיר את מועמדותך. האם לא ראית סיכוי להגיע לעמדה ממנה תוכל לשנות את המציאות הזו?

  "זו בהחלט הייתה כוונתי, אבל כשראיתי שעצם העובדה שאני לא ממרכז מכבי טרפדה את המינוי שלי והפכה אותי לאדם לא רצוי בועד האולימפי, הבנתי שהאינטרסים לא קשורים בכלל ליכולות של בן-אדם, לכישורים שלו, לניסיון שהוא מביא איתו, ושלא אצליח לתרום כהוא זה לספורט הישראלי".

  האם לדעתך יגאל כרמי ראוי לתפקיד יו"ר הועד האולימפי? איך אתה רואה את עתיד הספורט הישראלי בהנהגתו?

  "מהמעט שאני מכיר אותו אני חושב שמדובר באמת באדם ראוי, ואני מאחל לו או לכל מי שייבחר הצלחה רבה".

  אילו שינויים אתה חושב שצריכים להתרחש בועד האולימפי ובספורט הישראלי?

  "שינויים דרמטיים. עד היום חלק גדול מהמאמץ הושקע במריבות עם הממשלה, עם משרד הספורט ועם מנהל הספורט. צריך לשקם מהר מאוד את מערכת היחסים עם הממשלה. צריך לפעול עם ראשי הרשויות בכל הארץ ולהביא את אותם אלפי ילדים שיכולים יום אחד לעמוד על הפודיום עם מדליה לפעילות ספורטיבית, לתמוך בהם, להביא ספונסרים, ולשים במרכז את הספורטאים ולא את העסקנות והפוליטיקה. צריך לדאוג לספורטאים גם אחרי פעילותם, כי רובם פורשים מאוד מוקדם".

  האם יש לך ביקורת כלפי משרד הספורט? אתה חושב שהוא צריך לשנות את תפקודו?

  "כל מה שנתקלתי בו במשרד הספורט היה חיובי. אני יודע שהטוטו הגדיל את תמיכתו בעידוד משרד הספורט, והקים מתקנים מפוארים בכל המדינה בסיוע המשרד. הטרגדיה היא בגחמות של המרכזים, האיגודים והעסקנים, והספורט סובל מכך שכל היום מתעסקים רק בהאם אתה מהפועל או ממכבי, 'קונים' כל מיני איגודים כדי שיעברו ממרכז אחד למרכז שני. הדברים האלה צריכים להיעלם מן העולם".

  לאן פניך מועדות כעת?

  "אני עדיין לא יודע. זה עתה סיימתי את חברותי בכנסת, נתתי שם ארבע שנים בהן הצלחתי להביא לחקיקה גדולה מאוד בנושאים חשובים. אקח לעצמי פסק זמן ואחשוב על המשך דרכי".

   

  www.facebook.com/itonspeshel