• פרויקט מלכישוע מחזור 14
  ביום חמישי, הסתיים חלק א' של מחזור 14 של פרויקט המפגשים של בנות תיכון אשל הנשיא עם בנות קהילת הנגמלות מסמים ואלכוהול במלכישוע.
  צוות האתר
  18.8.2013

  לפניכן תחושות של שלוש ממשתתפות הפרויקט.

  מלי מילמן\ מדריכה מטעם אשל הנשיא בפרויקט


  היי קוראים לי מלי מילמן, סיימתי לפני חודש ללמוד בשכבה י"ב באשל הנשיא.
  אני בת 18 לפני צבא. אשמח לשתף אתכם בחוויות שעברתי בפרויקט מלכישוע.

  לפני כשנה וחצי כששמעתי על פרויקט מלכישוע שהוא בעצם פגישה של נערות מאשל הנשיא לבין נערות שעוברות טיפול וגמילה מסמים ואלכוהול בקהילת הנוער מלכישוע , רציתי מאוד לצאת לפרויקט ולראות על מה מדובר . איך קשר בין נערות נורמטיביות כמונו לבין נערות שנמצאות בגמילה מסמים יוכל בכלל להתממש ? לפני הפרויקט היו הרבה חששות . לא ידעתי אם אני אצליח להתחבר לנערות והיו לי בראש הרבה סטריאוטיפים על הבנות שאפגוש. כאשר הגעתי למלכישוע הופתעתי למצוא המון תחומי עניין משותפים איתן. והרגשתי ברגעים מסויימים שאנחנו באות מאותו מקום. לקחתי המון דברים מהפרויקט הזה, למדתי שלא צריך לשפוט מיד אנשים , למדתי מה זה חוזק נפשי, למדתי להעריך את הבית ואת המשפחה, למדתי גם שצריך להעיז ולא להתבייש ולהראות את האופי האמיתי שלי כשאני מכירה אנשים חדשים והבנתי באיזה שהיא צורה מה זה להיות מכור.

  אבל באמת הבנתי שלמדתי את כל הדברים הנ"ל רק השנה כשיצאתי  כמדריכה מאשל הנשיא לפרויקט. דוד נחל הציע לי להצטרף כמדריכה איתו ולעזור לו . אבל נראה לי שלי זה נתן הרבה יותר.

   

  כשהגעתי למלכישוע השנה ההרגשה הייתה שונה. כבר ידעתי מראש מה הולך להיות בארבעת הימים האלו. לא הייתה לי הפתעה כשראיתי את הבנות ממלכישוע , אולי זה נבע מהעובדה שהייתי בראש אחר, בראש יותר בוגר.

   

  ההפתעה המשמעותית שהייתה לי השנה מהפרויקט זה לראות 3 בנות ממלכישוע שעשו איתי את הפרויקט שנה שעברה וההפתעה הייתה שראיתי איך הן השתנו לטובה ואיך מלכישוע תרם להן בצורה משמעותית.

   

  בתחילת הפרויקט נורא חששתי מהחיבור שיהיה עם הבנות שלנו והבנות שלהן ומה עלי לעשות כדי שיווצר חיבור טוב. אז כשראיתי שבנות קצת מתביישות או לא יודעות מה לעשות ניגשתי אליהן ועזרתי להן להיפתח ולהבין שצריך להעיז ולא להתבייש. בתור מדריכה היה לי מאוד מעניין להעביר את הסדנאות על סטריאוטיפים , על נתינה . באחת מהפעילויות התחלקנו לקבוצות קטנות ודיברנו על נתינה ובשיחות עלתה ההתייחסות לחיבוק איך הבנות ממלכישוע מעריכות כל חיבוק קטן וכשחיבוק לבנות מאשל הנשיא נראה דבר כל כך מובן מאליו. וכשראיתי את ההפנמה של השיחה שלנו הרגשתי סיפוק עצום.

   

  באמצע הפרויקט החששות שהיו לי לגבי החיבור של הבנות הלך ונעלם . ולהיפך– החיבור שלהן היה מדהים! ראיתי את שיתוף הפעולה , שמעתי את הדעות שלהן לגבי החיבור והקשר שנוצר והרגשתי עוד יותר סיפוק. כמו שעדי רכזת הבית שלהן אמרה המפגש הוא מפגש בין נערות ,לא רק מפגש בין בנות נורמטיביות לבנות מכורות שנמצאות בגמילה. והבנתי שזה עובד וזה תורם בצורה משמעותית . ואז בשיחת סיכום באמת הבנתי איך הפרויקט הזה תרם לי .

   

  כל כך שמחתי לצאת השנה כמדריכה לחוות חוויה שונה ומאוד מיוחדת.
   


   

   זוהר ברוך\ תלמידה (להבים)

   

  בפרוייקט מלכישוע חוויתי חוויות רבות, בנות מלכישוע מדהימות.

  עצוב לראות איך בנות, שדומות לנו,   הדרדרו לסמים בכזו קלות.

  לכל אדם יש קשיים בחיים, אך זה לא מצדיק את השימוש בסמים!
  שמעתי מהן על תהליך הגמילה שלהן ואיך הן מצטערות על הרגע שהשתמשו לראשונה בסמים
  שמעתי מהבנות סיפורים עצובים, שוחחנו בגלוי על מצבן, חווינו חוויות ביחד.

  חוויתי חוויה חד פעמית ומדהימה ומודה שגם בשנה זו התקיים הפרוייקט
  מקווה שגם בשנים הבאות ייתקים הפרוייקט ובנות מבית הספר יחוו חוויה מיוחדת שכזו .

   


   

  נירה אביב\ תלמידה (פנימיה)


  פרוייקט אשל הנשיא-מלכישוע 2013...הוא פרוייקט המחבר בין נערות העולות ליב מאשל הנשיא לנערות מקהילת הנוער במלכישוע . השנה יצאנו לפרוייקט 13 בנות ... בהתחלה הגענו ועשינו פעילויות הכרות ששברו את הקרח ובאותו רגע כל החששות והפחדים של אולי לא יהיה על מה לדבר והתקשורת לא תהיה טובה פשוט התפזרו והכל זרם ... היו שיחות אישיות של אחת על אחת וגם שיחות קבוצתיות והשיתוף פעולה שלהן איתנו ולהפך היה מדהים הורגש ששתי הקבוצות חיכו לפרוייקט ! 


  ביום השני של הפרוייקט הכנו את עצמנו ליום השלישי שבו יצאנו יחד להתנדב בבית אורי - מעון לאוטיסטים ומפגרים בעפולה ..
  ההתנדבות הייתה משמעותית ושונה. הצלחנו גם לעזור להם להפוך את המעון ליפה יותר וגם להנות איתם לשיר לרקוד ולעלות להם חיוך
  לאחר ההתנדבות הלכנו לסחנה , הייתה אווירה טובה עד כדי גיבוש מסויים , ופה הרגשנו שאנחנו מכירות כבר שנים .
  ביום האחרון היה לנו טיול אופניים ומעבר לטיול האופניים היה גם תמיכה וחברות טובה מצד בנות מלכישוע לבנות אשל הנשיא ולהפך כאשר עודדנו אחת את השנייה ברכיבה...


  לאחר מכן בשיחת סיכום של החלק הראשון של הפרוייקט ניתן היה לראות ששתי הקבוצות לקחו ולמדו אחת מהשנייה המון דברים שיישארו איתם לעוד הרבה זמן ... אני אישית לוקחת מהפרוייקט את ערך החברות וכמה חשוב לא לשפוט בני אדם ולא משנה מאיזה רקע הוא מגיע ! ועוד למדתי מבנות מלכישוע ״ שאין קיצורים בדרך להחלמה ״ וכן , מהיום אני לא מוותרת לעצמי ולו בדברים הקטנים ביותר . 


  החלק הראשון היה משמעותי, מהנה, מאתגר ומלמד מלא בתובנות ומסקנות . ואני מחכה כבר לפגוש את בנות מלכישוע אצלנו באשל הנשיא.