• סוף הדרך!
  בשבוע האחרון של חודש אוגוסט, בשעות הפריים-טיים, הגיעו לסיומן שלושת תוכניות המציאות הגדולות בישראל באירועי גמר מפוארים ומדוברים
  ירדן ויצמן ונועם פיירניק
  1.9.2013

  של "האח הגדול" אשר כללה סקירה מקיפה על חמישיית הגמר ועל הדרך אשר עברו בתוכנית. פרק זה שימש כמעיין פרומו לפרק הסיום של התוכנית וזאת משום שלא התרחש בו שום אירוע משמעותי. אירוע הגמר שהתקיים ביום שלישי (27/8) בהשתתפות כל דיירי הבית המודחים וקהל רב נצפה על ידי מיליון ורבע ישראלים, כלומר 41.6% רייטינג. בסופו של הגמר הוכרזה טהוניה רובל כמנצחת הגדולה של העונה החמישית וזכתה במיליון שקלים. "אני צפיתי בגמר האח הגדול והפייבוריטית שלי הייתה טהוניה, היה לי ברור שהיא תזכה", סיפרה ענבר מלכין, תלמידת י"ב3 בבית הספר אשל הנשיא. עוד הוסיפה מלכין כי לטעמה פרק הגמר של האח הגדול היה ארוך מידי ואף מעיק וניתן היה לצמצמו ולסיימו מוקדם יותר.

  בחלקו השני של השבוע החל "שבוע הגמר" של "המרוץ למיליון" אשר כלל פרק רבע גמר (28/8) ובו הודחו צמד המתמודדות דבי ודנה- אם וביתה. רבע הגמר זכה לאחוזי מדרוג (רייטינג) אשר עמדו בציפיות ההפקה (27.1% רייטינג). יום לאחר מכן התקיים חצי הגמר של התוכנית. חצי הגמר התקיים ביום חמישי (29/8) ובסיומו, להפתעת הצופים, הודח הזוג המבטיח של העונה- צמד החברים דויד ואלירן. במקביל, הרחק מעיני הצופים התקיים גמר התוכנית "הרווק" עם דוד אהרון וזכתה לרייטינג משפיל של 12.9% ולא היווה תחרות משמעותית לחצי גמר "המרוץ למיליון". "בתוכנית זכתה המתמודדת נטע דנינו אך התמודדת המועדפת עליי הייתה קרין שמיר", סיפר עומר ספיר, הלומד בי"ב 3. ביום שבת הגיע לסיומו "המרוץ למיליון" עם אחוזי צפייה מרשימים של 42% רייטינג, נתוני צפייה גבוהים משל "האח הגדול". בסיום העונה הזו זכו זוג הנשואים הטריים קובי וטליה במיליון שקלים. ספיר מגיב לזכייה: "למרות שקובי וטליה היו הזוג המועדף עלי הייתי מאוד עצוב שמעיין ובתאל לא זכו, מאוד התרגשתי אך גם הייתי מאוכזב שהן הפסידו בתחרות בעקבות טעות בדרך".

  דוד נחל, מורה לתקשורת בבית הספר אשל הנשיא, מסביר תופעה זו שבה שלוש תוכניות ריאליטי מסתיימות דווקא באותו שבוע: "הזכייניות החליטו לסיים את התוכניות בתקופה זו משום שבתקופת החגים נרשמים אחוזי צפייה נמוכים ולכן הן עלולות להפסיד צופים והכנסות." בנוסף הוא הסביר כי הצופים רוו בתוכניות ריאליטי ויש לעשות הפסקה. נחל העריך כי עלות דקת פרסומת בתוכניות הגמר היא כמה מאות אלפי שקלים.

  בקרוב צפויות לעלות שתי תוכניות ריאליטי חדשות: "X  פקטור ישראל"- הגרסה הישראלית לתוכנית הכישרונות המצליחה בארה"ב ובבריטניה אשר תשודר בזכיינית רשת. לתוכנית צולם פרומו בעלות כלכלית גבוהה מאוד. את התוכנית תנחה בר רפאלי וה"מנטורים" בה יהיו עברי לידר, שירי מימון, משה פרץ ורמי פורטיס.

  גם בקשת עובדים על תוכנית כישרונות חדשה "הכוכב הבא" וזאת לאחר החלטה על הפסקת הפקות עונות הנוספות של "כוכב נולד". הפורמט של תוכנית זו הוא ישראלי והוא הראשון מסוגו בארץ. את התוכנית ינחה אסי עזר והשופטים הם צביקה הדר, אייל גולן, רני רהב וריטה.