• המסע לפולין תשע"ד: שכבה יב' אתם מוכנים?!?
  גם בחודשי הקיץ הגיעו משתתפי המסע לפולין תשע"ד למפגשי הכנה שהתקיימו בבית ספרנו.
  הילה פרץ ורוני מורג
  1.9.2013

  ב-17.9.13 יצאו 153 תלמידים משכבה יב' למסע המשמעותי לפולין. כמו בכל השנים שעברו, לקראת המסע נדרשת הכנה שתכין את התלמידים נפשית, רגשית ולימודית לשבוע מרגש, מיוחד ושונה.

  תלמידי השכבה הקדישו ארבעה ימים מהחופש הגדול ולעיתים תהו למה נחוצות הכנות כה הרבות. רכזת השכבה נעמה נחושתן מסבירה: "ההכנות נחוצות משני היבטים, הראשון הוא להכין את התלמידים מבחינת ידע ואינפורמציה לקראת המסע אליו הם הולכים. ההיבט השני הוא שההכנות הם חלק בלתי נפרד מהמסע לפולין , על פי הדרישות של משרד החינוך. המסע לפולין הוא קודם כל מסע לימודי, מסע ערכי, וכדי שהתלמידים יגיעו אליו כשיש להם את מלוא הידע הם צריכים לעבור את ההכנות".

  בהכנות לפולין נדרשת רצינות , התמדה , הגעה בזמן ואחריות. התלמידים צריכים לעמוד בתנאים אלה כדי לצאת למסע. נחושתן מוסיפה: "במהלך ארבעה ימי ההכנה שהתקיימו עד כה התנהגות השכבה הייתה טובה מאוד. רובם הגיעו בזמן ועמדו בדרישות. המדריכים מ"יד ושם" התרשמו מאוד מהשכבה ואמרו שניכר שזו שכבה טובה המורכבת מחברה איכותיים ואני מאוד מקווה שלא יפשלו בהמשך".

  בשנה זו, נוספה דרישה חדשה, לאחר ביום ההכנה השלישי נתבקשו התלמידים לעבור מבחן עיוני , אמריקאי הבוחן אותם על הידע שרכשו במהלך ההכנות הקודמות. נחושתן מציינת: "ההחלטה לערוך מבחנים עיוניים בהכנה נבעה מכך שבתוכנית הלימודים תלמידי כיתה יב' לא למדו היסטוריה על אודות השואה ובמסעות הקודמים צעירים רבים הפגינו חוסר ידע במושגים שונים הקשורים למסע ולא ידעו והכירו אנשי מפתח הקשורים לשואה. בדקנו ונאמר לנו שמספר לא מבוטל של בתי ספר נהוג להעביר מבחני ידע".

  מנגד עומדות דעתן של תלמידי השכבה. צליל בידאני היוצאת למסע לפולין טוענת: " אני חושבת שזה לא נחוץ. אני לא יודעת כל כך הרבה  על ההיסטוריה של השואה אך אני רוצה לצאת כדי לדעת ולהעשיר את הידע שלי".

  לשכבה יב' נותרו כ-שתי הכנות נוספות לפני היציאה למסע , אך בשונה משנים קודמות המפגשים הבאים יתקיימו בלווי הורי התלמידים. נחושתן מסבירה מה מצפה לתלמידים: "ב-3.9 (יום שלישי) טרם הגעתם של ההורים, נפגשים כל תלמידי השכבה שיוצאים לפולין לתדריך ביטחוני. תלמיד שלא יגיע לא יוכל לצאת כי זהו תדריך חובה של משרד החינוך.. לאחר מכן תתחיל ההצגה "מאניה", הצגת יחיד מעולה שעוסקת בהתמודדות יומיומית של ניצולי השואה עם העבר, החיים שנגמרו שם, הזקנה, הבדידות , הזיכרונות שלרגע לא מרפים ומערכת היחסים המורכבת עם הילדים, בני הדור השני.

  המפגש השני, מתארת נחושתן, יתקיים ב-11.09 בשעות הערב. במסגרתו יערך מפגש עם כל המשפחה (ההורים, סבים וסבתות) שהיא חלק משרשרת הדורות שהובילה אותנו עד היום. ההורים והילדים יפגשו עם  שאר תלמידי האוטובוס ועם המדריכה שתצא עם האוטובוס אליו הם שייכים למסע ובפגישה זו ידברו על המסע, על ההכנות ועל הסיפורים המשפחתיים שכל אחד מביא.

   

  לאחר ההכנות יוצאת השכבה עם הרגשה של מוכנות וציפייה גדולה לקראת החוויה שאותה יעבור. התלמיד עודד חלמיש מבטא את חששותיו לקראת המסע :" אני עדיין לא מרגיש מוכן כי לדעתי אי אפשר להיות מוכנים למסע הזה. אני חושב שפשוט נגיע לשם ונרגיש הכול".

  אנו מאחלים לכל התלמידים והמורים היוצאים למסע – חוויה מעניינת, מרגשת ובעיקר מאחדת ומשמעותית.