• דודאים זה כאן, אשל בבלאגן
  פרויקט שנתי של שח"ק ירוק בשיתוף החינוך החברתי ומגמת התקשורת הגיע לסיומו. למידע ותמונות היכנסו לכתבה
  צוות האתר
  15.5.2014

  אתר דודאים, אתר הפסולת הגדול במדינה נמצא בחצר האחורית של אשל הנשיא.

  בכל יום מובאת 1100 טון פסולת ביתית ממרכז הארץ ומוטמנת בדודאים ובאתרים בסמוך לו.

  לפיכך חובתנו לשמור על ניקיון בכל רחבי אשל הנשיא.

  תלמידי אשל הנשיא החליטו לקדם את תרבות הניקיון בבית הספר ובסביבה.

  הפעילות השנתית כללה מספר שלבים:

   

  1. תלמידי חטיבת הביניים בהובלת מנהיגות חברתית (שח"ק ירוק) יצאו לנקות את חצרות בית הספר.

   


  2. תלמידי מגמת התקשורת ביצעו משימת תחקיר על ההפגנות כנגד העברת הפסולת לאתר דודאים.

   

  תיעוד שיחה עם דב טמיר, מנכ"ל המכללה הטכנולוגית ומובילי המחאה נגד דודאים

  כתבה: עדן רימון

  "בשנת 1998 אירגנו הפגנה גדולה נגד דודאים, בהפגנה השתתפו למעלה מ40000 תושבים מהאזור. להפגנה גם הצטרפו ראש עיריית באר שבע באותם זמנים, דוד בונפלד וסגן ראש העיר רוביק דנילוביץ...באנו עם כרזות וסטיקרים ורצינו למנוע את פיתוח העתידי של העיר ומשיכת תיירים לביקור עקב מטרדי הריח.. אבל גם אחרי עתירה לבג"ץ זה לא עזר ואתר דודאים הוקם"

   

  תיעוד שיחה עם זאב מילר, מנהל כפר הנוער אשל הנשיא בזמן הקמת אתר דודאים.

  כתבה: יערה מיקיי

   "חששנו מהקמת אתר הפסולת דודאים בסמוך לאשל, חששנו מהמשאיות שנוסעות לאורך כל הדרך או חולפות ליד אשל הנשיא ,המשאיות  מכילות הרבה אשפה... והיא יכולה לעוף ברוח ואז כל האזור יכוסה בפסולת. צריך לזכור שכל יום יורדות מתל אביב קרוב ל-150 משאיות עם אשפה, זה המון משאיות בכל יום.

  "עמדנו שם באתר אשפה ...הגיעו חברי כנסת מוועדת איכות הסביבה וועדת הפנים , ואנחנו עמדנו וצעקנו והנפנו שלטים , ניגש אליי חבר כנסת באותו זמן והוא בא ואמר לי –איפה אתה מציע כן להקים את אתר האשפה? אמרתי לו, אתה יודע מה... ממש לא אכפת לי אבל לא ליד הגדר של הבית שלי, אולי בנגב המרכזי רחוק ממקום ישוב וכו', ואז בסבלנות רבה לחבר הכנסת היתה התבונה לבוא ולרכך, ולהגיד לנו...בואו נחשוב על ההשפעות ביחד. ואולי יש לזה רווחים שיכולים להיות...  ואני חושב שהידברות הרבה יותר טובה מהפגנות אבל יכול להיות שלא היתה הדברות אם לא היו מתקיימות הפגנות (גם את זה צריך לזכור) העובדה שחברי הכנסת הגיעו והעיתונאים הגיעו והטלוויזיה הגיעה אולי גם זה משהו שלא היה קורה באופן טבעי".

  "היום כבר אין כמעט ריח , יש רק ממש במיקרים נדירים, בעיקר בימי חמסין, ימים קשים מאוד. אבל זה נובע מזה שבאותו יום עסקו באתר בהטמנה, לי היה קשר עם המועצה האזורית בני שימעון. ביום שבו היתה טיפת ריח , הייתי מטלפן לראש המועצה והוא היה מיד שולח את מנהל האתר לבדוק מה קרה שיש פליטות ריח וזה לא צריך להיות, והעובדה היא שב-95% בימות השנה אין ריח ".

   

  שיחה עם חגית נובו, מדריכה באתר דודאים

  כתבה: יובל אזוט

  "דודאים לא מקבל כיום פסולת מהמרכז, דודאים מקבל רק פסולת מהדרום. אתרי הפסולת הנמצאים בסמוך לדודאים הם שמקבלים את האשפה מהמרכז...לכן צריך להיזהר בהאשמה כנגד אתר דודאים כמזהם הנגב... האתר אטום ומבודד ומובצעות בו פעולות למניעת זיהום מי התהום והקרקע...גז המתאן הנפלט בו משמש להפקת חומר דלק לתחנת כוח המייצרת חשמל ירוק....אנחנו עושים הכל, בכל יום, כדי להוריד את כמות זיהום האויר...אני מזמינה את כולם לבוא ולראות.

   

  שיחה עם ד"ר רבקה קולטון, מומחית לפתרון מטרדי ריח

  כתב: רועי אוקנין

  "כעיקרון הפסולת המוטמנת באתר דודאים היא פסולת עירונית שבדרךף כלל אינה פסולת רעילה...כשאשפה מוטמנת ישנו חוסר בחמצן שגורם לפירוק לחלקיקים קטנים (דגרדציה) והתהליל הזה גורם לריח המסריח...ישנן פתרונות רבים למניעת הריח המסריח ואני מאמינה שדודאים מנסה ליישם אותה למען איכות החיים של תושבי האזור".

   

  שיחה עם מאיר בביוף, יו"ר הסתדרות במרחב הנגב

  כתבו: ענת שושני, טל אופיר

  "יש תעשייה גדולה של אינטרסיים כלכליים סביב העברת הזבל של מדינת תל אביב אלינו לנגב...הר הזבל הולך וגדל מיום ליום ובסוף הכל יתפוצץ מתחת לאף שלנו".

   

  שיחה עם שרון פלוטניצקי מהמשרד לאיכות הסביבה, ועם אלי לוי ראש מועצת להבים
  כתבה: יובל מלכה

  שרון פלוטניצקי מנהל תחום תשתיות מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה מסביר על מה שהיה בתקופה שקם אתר הדודאים "לא רק הייתה הפגנה , היה בג"צ עיריית ב"ש הגישה בג"צ נגד רעיון הקמת אתר דודאים , הם הגישו עתירה נגד האתר הזה וזה שינה את התכנון של האתר".
  בשנות התשעים של המאה הקודמת פעלו במדינת ישראל בערך 600 אתרים של פסולת מעורבת , פיראטים לחלוטין , הכוונה היא אתרים ללא תוכניות מאושרות , ללא תשתיות , בלי כלום , "חיריות כאלה" אנחנו הצלחנו למקם את כל התשתיות הנוראיות האלה בעיקר על מקורות מים של מדינת ישראל , אנחנו במשרד להגנת הסביבה שקם כמה שנים קודם לכן , החלטנו שזה מצב בלתי אפשרי , דבר שלא קורה בשום מקום בעולם וזה לא צריך לקרות גם אצלנו , התחלנו לפעול לשינוי של המצב הזה , ניסינו להשיג אכיפה מאוד חזקה על האתרים הפיראטים הקימיים על הרשויות שהפעילו אותם ואז התחלנו לסגור אחד אחד את האתרים האלה כשהמטרה שלנו הייתה לסגור את האתרים הפירטאים ולפתוח מספר מצומצם של אתרים איכותיים עם תשתיות מתקדמות וכל המאמצים למניעת מפגעים סביבתיים , וזה היה המהלך שהובלנו אותו. באותו מהלך המדינה יצאה בתהליך לפתוח שתי אתרים מרכזיים . אחד גני הדס והשני חגל שנמצא מדרום לכינרת , הם בעצם מיכרזים של המדינה , במקביל לזה באיזור של בני הדס פעל אתר פיראטי בבני שמעון והם החילטו שהם רוצים לשדרג אותו ולא לסגור אותו כמו כל האתרים הפיראטים האחרים , והם רצו לעבור לעבודה בתנאים המחמירים שדרשנו מהם, כשהתחיל המהלך הזה עיריית ב"ש התנגדה להקמה של האתר , היא אמרה "שהוא קרוב מידיי לעיר ושיהיו הרבה מיפגעים ובסופו של דבר היא הגישה בג"צ נגד האתר והמשרד לאיכות סביבה, וכתוצאה מהבג"צ נקבע שכמות הפסולת היומית שיכולה להכנס לאתר היא 2716 טון ליום ואסור להם לחרוג מהכמות הזאת , ובנוסף עניין של עומס התחבורה ,ושהרבה משאיות יעשו את דרכן בכבישים לאיזור הדרום וזה יגרום לעומס רב . אתר בני שמעון התחיל לשדרג את עצמו והקים תשתיות מחמירות ואיסוף של תשטיפים, כלים בטיפול הפסולת ,כל מה שנדרש וככה התחילו לעבוד שתי האתרים האלה במקביל , הם הגבילו את האתר לפעול 6 שנים אבל מה שהוא שקרה, זהשהרחיבו את הבור הם טומנים את הפסולת ואחרי 6 שנים ביקשו מאיתנו שנעזוב את הגבלת הזמן ושניתן לאתרלהמשיךלהתקיים עד שלא יהיה מקום להכיל יותר שזה בערך יקרה בשנת 2016.
  אלי לוי ראש מועצת להבים "היו התנגדויות להעביר את הפסולת ממרכז הארץ לנגב,חלק מתושבי הנגב הרגישו שהנגב הפף להיות פח אשפה של המדינה , אנשי הנגב גם חששו מזיהומים ועומס על הכבישים עם כל המשאיות שיצטרכו לנסוע לכיוון דודאים" הוא מוסיף בנושא זה שמגיעים ריחות לא נעימים לאיזורנו מאתר דודאים וכתוצאה מזה שהמדינה אישרה למקימי האתר בדודאים להטמין מפעל קומפוסט , זה מפעל שיוצר קומפוסט מהזבל והתוצאה מכך היא שמידיי פעם יש גל של ריחות מהאתר אשר מרגישים אותו באשל הנשיא ובלהבים.


  3. תלמידי מגמת התקשורת (שכבה י') הפיקו סטיקרים בהמשך לתחקיר.

   

  מעצבת: לוטם כהן

  875

  מעצבת: טל אופיר

  876

  מעצב: רועי אוקנין

  877

  מעצבת: יובל מלכה

  885

  מעצבת: ענת שושני

  886

  מעצבת: עופרי שלם

  878

  מעצבת: עדן רימון

  879

  מעצבת: טוהר סולומון

  880

  מעצב: יהל מלכה

  891

  מעצב: אלעד שחר

  892

  מעצבת: ירין ביטון

  894

  מעצבת: יובל שפירא

  887

  מעצבת: עדי טל

  881

  מעצבת: יערה מיקיי

  884

  מעצבת: יובל אזוט

  895

  מעצבת: דורון לוי-שטיין

  888

  מעצבת: מיכל דוחנו

  882