• בראש של יעל
  מה, כבר נגמר?
  צוות האתר
  21.5.2015

  אתמול כ- 175,000 תלמידים ברחבי הארץ ואני ביניהם עברו את בחינות הבגרות שלהם במתמטיקה.
  כשיצאתי מהבגרות ניסיתי לחשוב הלאה: מה הם מוקדי הלחץ הבאים שלי? אילו עוד בגרויות או מתכונות נשארו לי והבנתי שאני ממש בסוף של י"א. אני לא הבנתי איך זה קרה כל כך מהר? איפה כל הלחץ שכולם הזהירו אותי מפניו? האם זאת י"א האיומה שכל כך חששתי מפניה? הבנתי שכן. זה הכל.

  אחרי שהבנתי את זה הגעתי לכמה מסקנות ואני מקווה שהן יעזרו לשכבות מתחתי ולי כשאני אגיע לאירועים עמוסים ולחוצים אחרים בחיים שלי.
  הדבר הראשון שהבנתי שהדבר הכי חשוב והכי יעיל שאפשר לעשות בתקופות לחץ ועומס בין אם זה לימודים או כל דבר אחר הוא לתכנן את הזמן! שבועות לפני שבאמת התחיל העומס כבר הכנתי לעצמי טבלאות ורשימות באופן המסודר ביותר כדי להבין מה אני צריכה לעשות. בהתחלה חשבתי שזה מיותר ואולי גם חלק מכם יחשבו את זה כי אחרי הכל אנחנו בטוחים שאנחנו יודעים מה יש לנו. אבל התפלאתי להבין שזה באמת עוזר. יש הבדל בין להגיד שאני יודעת ולהזכיר לעצמי כמה ימים לפני שיש לי מתכונת, בגרות או חוג לבין לראות את זה רשום על הנייר. כשאתה רואה את לוח הזמנים של אתה רואה גם את ההפרשים בין במועדים אתה רואה כמה ימים יש לך באמת ללמוד, באיזה ימים אתה יכול לנוח אם בכלל ומה יש לך בין בגרות לבגרות. וזה באמת עושה הבדל.

  הדבר השני שהבנתי הוא לא תמיד להקשיב לאנשים אחרים. אני זוכרת שמבערך כיתה ט' הזהירו אותי מפני י"א. אמרו לי שזאת כיתה קשה, שהלחץ לא נורמאלי ושקשה מאוד להתמודד איתה. אני לא מזלזלת בחוויות של אנשים אחרים מי"א ואני לא אומרת שהם סתם אומרים דברים כדי להלחיץ אותנו. אבל אנחנו אנשים שונים והחוויות שלנו מכל תקופה או אירוע הן שונות. בשביל אדם אחד זו תקופה מאוד לחוצה עד בלתי אפשרית ולאדם אחר זו תקופה שאפשר בהחלט להתמודד איתה בלי לחץ. לדעתי גורם נוסף של לחץ בתחילת י"א היה הפחד מהשנה הזאת. כל כך פחדתי שאני לא אצליח להתמודד עם הלחץ, אני עצמי מאוד עסוקה ומעבר ללימודים יש לי אלף ואחת דברים נוספים לדאוג להם. אבל אני באמת חושבת שחלק רחב מאוד מהלחץ שלי נוצר עוד לפני שהייתה לי סיבה להילחץ. אז העצה שלי היא לא להסתמך על מה שאחרים אומרים כאמת המוחלטת. יש בהחלט סיבה לתכנן זמן ואני לא מכחישה לשנייה שי"א זה לא צחוק. אבל כשבאמת מבינים מה מכיל העומס הזה, כשבאמת רואים מתי יש לנו בגרות ומתי יש מתכונת וכשמסתכלים על כל הלחץ הזה באופן מסודר רואים שיש גם הרבה מאוד מרווחים לנשימה. ושאם מסדרים את הזמן נכון הכל יעבור חלק.

  הדבר השלישי שאני ממליצה לעשות זה משהו שהלוואי והייתי עושה בעצמי. אני חושבת שאולי הבעיה הכי גדולה במעבר בין י' לי"א היא המעבר הדרסטי בשיטת הלימוד. עד אמצע כיתה י' בערך אין כמעט עומס יש כמה מבחנים יש קצת לחץ אבל אין את הלחץ להצליח בבגרות אין את עומס שמתקרב לעומס של י"א. אני חושבת שחלק מהפחד מהשנה הזאת נובע מכך שאנחנו לא נתקלנו בשום דבר דומה לזה לפני זה. ובגלל זה אני ממליצה לכולם לא לדחות שום דבר לרגע האחרון!

  בגלל חוסר הלחץ של י' ובגלל שלא מלמדים אותנו להתמודד עם לחץ אנחנו פועלים כמו שתמיד פעלנו. אנחנו רואים מתי יש מבחן – בקושי לומדים כל השנה ושבוע בערך לפני המבחן אנחנו דוחסים כמות ענקית של חומר. הבעיה היא שזה פחות עובד כשיש לך כמה בגרויות באותו שבוע בנושאים שונים. אז אני ממליצה בחום ללמוד קצת כל שבוע מכל נושא. אם נותנים לכם שיעורי בית תעשו אותם התרגול באמת יקל לכם על ההבנה של החומר אחר כך כשתנסו לדחוס אותו פנימה לפני הבגרות ובמקום שלושה ימים של למידה רצופה תצטרכו רק שניים וזה הבדל משמעותי. תקשיבו בשיעור ותנהלו מחברת מסודרת כי אחר כך אתם תהיו מוכנים להרוג בשביל המחברת הזאת, כי תאמינו או לא האינטרנט לא תמיד ייתן את כל החומר כמו שצריך ותמיד תהיה שאלה אחת במבחן שאתם לא תדעו שבכלל למדתם. וכשהמורה תגיד לכם שהחומר לבגרות הוא כל החומר מתחילת שנה אתם תחשבו שאתם עומדים לעבור שבץ.

  אבל בשורה התחתונה העצה הכי חשובה שלי היא לא לתת ללחץ להיות גורם מאיים אלא גורם מקדם. אל תסתכלו על בגרות כמכשול שלא ניתן לעבור אותו אלא כאל עוד מבחן ואפר גם לעשות אותו שוב. אם משהו הלך לא טוב זה לא סוף העולם. תקחו הכל בקלילות ותזכרו שתמיד אפשר לעשות בגרות שוב. ואני מבטיחה שגם כשזה נראה כאילו אין לכם זמן ואתם טובעים בדברים ובמחויבוית ויש לכם כל כך הרבה מה לעשות ועוד לא סיימתם את החומר גם אז אתם תמיד תמצאו זמן ותמיד תצליחו להתגבר על הכל.