• בראש של יעל
  זכותי שחם לי
  צוות האתר
  4.6.2015

  לאחרונה אנחנו שומעים על אינספור מקרים של בנות המספרות סיפור דומה: בנות בגילאי התיכון אשר סולקו או הושעו מבית הספר בגלל שבאו בלבוש לא הולם. הבנות שנדהמו לשמוע שהלבוש שלהן הוגדר כלא הולם, במיוחד לאור העובדה שהבנים לובשים את אותו אורך מכנס ואת אותה גופייה "חושפנית" שאלו את המורים מדוע לבושן לא הולם לעומת זה של הבנים? התשובה הייתה מקוממת במיוחד שכן בחורה שמגיעה עם גופייה או עם מכנסי שורט מסיחה את דעת הבנים ולא מאפשרת להם להתרכז בשיעור.

  ובנימה זו הייתי רוצה לפתוח במחיאות כפיים סוערות לערכי החינוך הניתנים בבתי הספר האלה. כל הכבוד! על הנצחת ערכים שוביניסטים ותרומה נפלאה לתרבות האונס בישראל. הרי הנערים המסכנים שיושבים עכשיו בכיתה לא מרוכזים בגלל הגופייה של הבחורה שיושבת לידם מבינים שזה בכלל לא אשמתם! מי היא בכלל שתעז להסיח את דעתם ולגרום להם לא להתרכז בשיעור עם הרצון החופשי שלה? אז נכון שקיץ, אבל חומד, תתכסי במעיל, זה מסיח את דעתנו.

  בכל זאת אני חייבת להגיד שאני כן מסכימה עם דבר אחד, לכאן ולכאן אני לא חושבת שצריך להתלבש עם שורטים שמראים את כל התחת או גופייה שמראה את כל החזה בין אם אתה גבר ובין אם את אישה, לפחות לא לבית הספר. כי יש דברים שעדיף לשמור לעצמך. אבל הנערה הראשונה שפרסמה את הסיפור העלתה גם תמונה של המכנסיים השערורייתיים ועם כל הכבוד – אם המכנסיים האלו גורמים למישהו לא להתרכז אנחנו במקום יותר עצוב ממה שחשבתי.

  מעבר לזה, במקום לחנך את הבנים ובמקרה המטריד יותר את המורים איך להתרכז ולשלוט בעצמם מחנכים את הגברים שמה שאישה לובשת מגדיר את הרצון שלה ואת הנשים שהן אובייקט מיני, זוג רגליים מתחת למכנסיים. ומה בדיוק הם חושבים? כשאחד הבנים מגיע בגופייה שחושפת  את כל שערות בית השחי והלאה ומכנס כל כך קצר שאינו מותיר מקום בנוגע לנתוניו הבסיסיים גם אני אהיה לא מרוכזת. אבל כשזה גבר זה בסדר. למען האמת אם הייתי גבר הייתי נעלבת מכך שלא חושבים שאני מסוגלת לרסן את עצמי ברמה כזאת שצריך להפוך את כל הנשים מסביבי לנשות הטאליבן.

  היו כמה דברים ששמעתי בעקבות כל הפרסומים האחרונים "זה ככה מאז ומתמיד" או לחלופין "למה לקום עכשיו? מה הרעש הגדול?" אז אני אגיד דבר אחד. כדי שפרסום יתפוס תאוצה, בשביל שתרצו ללחוץ על כפתור ולשתף סיפור – צריך לעמוד מאחורי הפעולה הזאת משהו – צריכה לבוא הזדהות. והפרסום הזה תפס תאוצה כל כך מהר שאי אפשר להתעלם מתחושת ההזדהות. אז כן אנחנו קמות עכשיו, אולי זה באיחור ואולי אנחנו עושות שינוי של משהו שהתחיל לפני הרבה זמן אבל לפחות אנחנו קמות, אנחנו קמות עכשיו כי גם אם בהתחלה שיחקנו את המשחק אנחנו מבינות עכשיו את כל הדברים הלא נוחים בלהיות אישה בחברה שפיתחנו. ואנחנו משנות, כי אנחנו לא מבקשות יותר מדי, פשוט שיהיה שוויון בינינו לבין המין השני.

  אני שולחת את כל האהדה ואת כל התמיכה האפשרית לבנות שקמות ומפנות אצבע מאשימה כלפי אי השוויון כי תאמינו או לא, זה לא דבר שקל לעשות. כל הכבוד! ולכל אלו שמרגישות הזדהות ורוצות לעשות משהו בנושא אני מעודדת אתכן להעלות תמונה לפייסבוק או לרשת חברתית אחרת במכנסיים קצרים ולתייג #זכותי_שחם_לי