• יש על מה להתווכח
  השנה, מנסה להתגבש בבית הספר "אשל הנשיא" נבחרת המורכבת מתלמידי שכבה י' של דיבייט: שיטת דיון, רטוריקה וויכוח, שיכולה גם לזכות את בית הספר בהשתתפות בתחרות ארצית בסוף השנה.
  אילון טוהר
  29.11.2011

  393 בתיה בהט - האחראית על פעילות הדיבייט ב"אשל הנשיא""בויכוחים אנחנו מצוינים: קח לדוגמה כל מפגש חברתי כלשהו של אנשים שמתווכחים בשאלות היום. אבל הויכוח הוא ויכוח של צעקות, וכשיוצאים מהויכוח ממילא נשארים באותה עמדה שאיתה הם הגיעו אליו.

  הרעיון בדיבייט שאתה קשוב לטיעונים של האחר. יש לנו הזדמנות להתמודד עם בעיה על מורכבותה."

  כך מסבירה בתיה בהט, מורה לפסיכולוגיה והאחראית על פעילות הדיבייט ב"אשל הנשיא", "אתה לומד לדבר, לדבר מדויק, לדבר לעניין, ולדבר מתוך הקשבה."

  דיבייט הוא שיטת דיון פרלמנטרית, אשר במרכזה עומד ויכוח המתנהל בין שתי קבוצות, המכונות "בית א'" ו"בית ב'", ומציבה כללים טכניים ברורים, סביב

  נושא מסוים שעומד על סדר היום. פעילויות דיבייט מקיימות תחרות המסתכמות על שיטה זו, ולמרות שהיא מתקיימת כבר שנים רבות באוניברסיטאות, בבית ספרנו היא רק בחיתוליה. השאיפה: ייצוג של "אשל הנשיא" בתחרות ארצית שתתקיים בסוף השנה.
  "אם נבחרת כדורגל בונה כושר פיזי ומתאמנת על טקטיקות ואסטרטגיות, נבחרת דיבייט בונה כושר קוגניטיבי (מחשבתי). אתה לומד לחשוב בצורה לוגית, ואתה מעשיר את הידע שלך כדי שיהיה לך מאיפה לדלות תשובות. זה העניין של דיבייט."


  לאיזה תלמידים הפעילות פונה?
  "תלמיד שמעוניין, כמו בכל דבר. אם מישהו מצליח להיות מגויס למשהו, זה תנאי בסיסי וראשון. כמובן, הוא צריך להיות מוכן לאתגר חשיבתי, להתאמץ לחשוב. להיפתח לחשיבה אחרת." הדיבייט אמנם כולל בתוכו דיבור מול קהל, אך הוא פונה גם לתלמידים שקשה להם לעשות זאת בדרך כלל.
  392 תלמידות באשל. למצולמות אין קשר לכתבה.
  באמצעות הדיבייט, גם תלמידים שלא רגילים לעמידה על במה במרכז תשומת הלב, לומדים איך לעשות זאת, ועצם ההשתתפות בו במהלך השנה עוזרת למשתתפיה לרכוש כריזמה, יכולת התבטאות וטכניקה של עמידה מול קהל. "הייתה לי תלמידה שהתחילה את הדיבייט בחוסר ביטחון מוחלט לעמוד מול אנשים. היא הייתה מוכנה שהרצפה תפתח את פיה ותבלע אותה. בסופו של דבר היא עמדה אחר כך בתחרות וייצגה את הנבחרת שלה."


  גל ורדי, בת 15, המשתתפת בפעילות הדיבייט והתנסתה בה בעבר במסגרת "מעוף", מספרת במה היא חושבת שהפעילות תעזור לה באופן אישי: "מהניסיון שלי, בתור בן אדם שאוהב להתווכח, הדיבייט עזר לי לארגן את הטיעונים והוויכוחים שלי בצורה יותר הגיונית ומשכנעת. אני יכולה עכשיו לנהל וויכוח שהוא יותר מסתם לצעוק אחד על השני, אלא באמת להקשיב ולהבין את מה שהבן אדם השני אומר. בנוסף, זה עוזר לפתח ביטחון בעמדות שלי, וגם להכיר את העמדות של הצד השני."


  הפעם הפעילות תורמת גם משהו מעבר לתוכן הלימודי שהיא מעבירה, למשל מבחינה חברתית, או הנאה?
  "הנאה. בשבילי לפחות, ההזדמנות לעמוד ולהביע עמדה, אפילו אם היא באמת נוגדת את שלי (כמו שכבר קרה בעבר) זה פשוט כיף, במיוחד כשמקשיבים למה שאני אומרת ומבינים את ההיגיון." מספרת גל, "אני מקווה שהפעילות תתפוס פה באשל, ושירשמו אליה מספיק אנשים כדי שהיא תוכל באמת להתקיים. אני גם מקווה שנצליח ליצור נבחרת טובה, ושבאמת גם נהנה מזה."