• נחשו מה קורא
  הארי פוטר – לא בבית ספרנו? * האם יש מקום בשיעורי הספרות גם לספרי קריאה פופולאריים?
  אילון טוהר
  5.12.2011

  415 עצרו! זה לא הולך להיות עוד טור דעה בסגנון "הנוער של היום", אשר יברבר על כל מה שאנחנו שבים ושומעים: בני הנוער שטחיים, רדודים ולא קוראים. משום שבני הנוער אכן לא קוראים, אך טור דעה זה לא הולך להאשים אותם. הוא הולך לשים אצבע על מה שנתפס בעיניי כצביעות: העובדה ששיעורי הספרות עוסקים בספרים שרחוקים שנות אור מתחומי העניין של בני הנוער, ובאותו הזמן מתפעלים מהסלידה של בני הנוער לכל מה שנכלל תחת הקטגוריה "ספרות".


  אפילו אני, אשר משתייך לאחוז קטן שאכן קורא ספרים, לא אוהב באופן אישי את שיעורי הספרות. הסיבה היא שהם מונעים מהתלמידים כל שמץ של חוויה, ומתמקדים בכפיית החומר עליהם ודחיסתו לתוך מחברותיהם, ובמקום ללמד את ההנאה שבקריאה הם נותנים דגש על מונחים, טכניקה, מושגים וניתוחי מוטיבים משעממים להפליא. שיעורי הספרות לא נותנים לתלמידים לחשוב ומציבים בפניהם את הפרשנויות המקובלות שספק אם בכלל מבינים.


  בני נוער רבים לא מבינים באמת ובתמים שהספרות כוללת בתוכה הרבה מעבר לשירי רחל. הרי שגם "הארי פוטר" ו"משחקי הרעב" הם ספרות. במקום ללמד כי "גוזל רך" היא מטאפורה לנפשו הרכה של הדובר, האם יש מטאפורה ברורה יותר מאשר העלילה של "משחקי הרעב" לתוכניות הריאליטי? במקום ללמד על דמויות מרכזיות בספרות דרך יצירות שאפילו המורה לא מחבב, האם לא ניתן להעביר זאת דרך הצגת מקבילה מרתקת הרבה יותר לאותן הדמויות שמופיעה גם ב"הארי פוטר"? ישנם ספרים שלמים שעוסקים בניתוח "הארי פוטר", למשל, ספר אשר כולל בתוכו עומק ומוסר השכל ממש כמו כל ספר אחר, אך הוא מעניין הרבה יותר ומתאים לקהל היעד של בני הנוער.


  אז נחשו מה: יש ועוד איך מקום לעסוק בשיעורי הספרות בספרים שלתלמידים יהיה הרבה יותר קל להתחבר אליהם, מקום שלאו דווקא מטרתו עידוד קריאה, אלא הקטנת הריחוק שנוצר בין בני הנוער לעולם הספרות. על משרד החינוך לשנות את התוכנית, הגישה והתכנים של שיעורי הספרות מחדש, על ידי נתינת במה לספרות הפופולארית ובכך לדבר אל התלמידים בגובה העיניים. זה בסדר ללמד את התכנים הנוכחיים, אך לא לשכוח גם לתת במה לספרות הפופולארית כדי ששיעורי הספרות יתאימו את עצמם לקהל היעד שלהם. ורק אז תרשו לעצמכם לדבר על הנוער של היום.