• ליגות לבנים בלבד
  מתחילת השנה פועלות בבית הספר ליגות כדורגל לבנים, אשר יוצרות אווירת טובה בבית הספר ותורמות לגיבוש בין הכיתות.
  רוני מורג
  15.12.2011

  442 בהפסקה הגדולה, כמעט בכל יום, עד סוף השנה מתרכזים כל התלמידים בבית הספר סביב המגרש וצופים במשחק.


  "בבית הספר מתקיימות ליגות כבר עשר שנים" מסביר איציק בן שלוש, רכז ליגות בבית הספר ומורה לספורט, "הליגות מתקיימות מכיתות ט' עד יב. בזמן ההפסקה הגדולה תלמידי בית הספר משחקים במגרש."


  השנה "הליגות נפרדות לט'-י' , וליא'-יב', התלמידים משחקים בשיטת ליגת בתים, כאשר האלופה נבחרת מט'-י' , ומיא'-יב', עושים תחרות בין שניהם והכיתה שמנצחת היא הזוכה, כך נוצר עניין". נועם עטיה מתייחס ליריבויות בין הקבוצות ואומר: "כמו בכל ספורט, קיימת יריבות בין הקבוצות, שכן ספורט לא שווה בלי יריבות אך הכול ברוח טובה ובגדר של חברות ואחווה".


  נושא שיתוף הבנות בליגות שנוי במחלוקת. דנה מורג מסבירה: "אני לא חושבת שצריך לשתף את הבנות בליגות של הבנים, כי צריך ליצור הפרדה מסוימת. הבנות משחקות בדרך אחת והבנים בדרך אחרת וצורת המשחק שלהן היא מאוד עדינה יחסית לבנים, והן פחות תחרותיות". לעומתה נועם עטיה אומר: "לדעתי אין שאלה בכלל אם לשתף את הבנות בליגת הבנים ,ואפילו אם יש היענות מספיק גדולה יש אפילו לפתוח ליגה לבנות".
  התלמידים מתאמנים לפני המשחק ולעיתים בזמן שיעורי ספורט והמשחקים בין הכיתות נבחרים על ידי הגרלה.
  נועם מספר על הבחירה של השחקנים בליגות. "קודם כל שחקנים שהכי רוצים להשתתף אלה השחקנים שישחקו בסוף אבל גם שחקנים שפחות רוצים ופחות מוכשרים נוהגים לשתף אותם כדי וליצור אחווה ושיתוף בין כולם", הוא מפרט.


  הליגות תורמות רבות לאווירה הבית ספרית, בן שלוש מסביר כי יש חשיבות רבה בקיום הליגה. "ליגות בבית הספר יכולות לעזור בגיבוש החברתי וזו עובדה מכיוון שהמשחק מנכנס את רוב תלמידי בית הספר סביב עניין אחד בעת שההתכסות מונעת בעיות של אלימות או של ילדים שרוצים לעשות שטויות".


  במילותיו של נועם: "בהפסקה הגדולה הליגה היא מוקד משיכה מרכזי מאוד חשוב, מאחד את כל הבית ספר תחת נושא משותף וזה התחום היחידי שהוא לא לימודי שבו מרוכזים כל בית הספר". מורג מוסיפה ומסבירה באותו עניין ש"אני חושבת שהליגות תורמות לאווירת בית הספר בתחושת הגיבוש והלכידות. הם מאחדות את כלל התלמידים, מהוות מקום מפגש של כל הילדים במהלך ההפסקה הגדולה, שם כולם יכולים לראות להיראות. בנוסף הליגות מאחדות בין הכיתות ,אם הבנים משחקים הבנות באות לעודד אותם ולהפך".


  השופטים בליגות הם תלמידי בית הספר מכיתות יא'- יב'. בדרך כלל נבחרים להיות שופטים תלמידים רציניים בעלי רקע וניסיון בכדורגל.
  במסגרת הליגות מחולקים פרסים. הכיתה שזוכה במקום הראשון מקבלת גביע ומדליות וגם הכיתה המגיעה במקום השני מקבלת מדליות . בנוסף לכיתות הזוכות מוענקים פרסים למלך השערים, השחקן המצטיין ועוד.
  במהלך כל השנה מתקיימים משחקים במגרש המרכזי ועוד כמה חודשים נדע מי האלופה....
   
  ראיון עם איציק בן שלוש - מורה לספורט ורכז הליגות

  441

  ספר על ליגות הכדורגל
  "השנה הליגות מט' עד יב' , הליגה בהפסקה זה משהו שמעורר עניין מאוד גדול בקרב תלמידי בית הספר עובדה שגם הרבה באים לצפות בליגה בהפסקה. השנה הליגות נפרדות לט'-י' , וליא'-יב', התלמידים משחקים בשיטת ליגת בתים , ואז כאשר יש את האלופה מט'-י' , ומיא'-יב' ,עושים תחרות ביניהם והכיתה שמנצחת היא הזוכה - ככה זה נותן עניין ."

  כמה שנים כבר מתקיימות ליגות בבית הספר?
  "הליגות בבית הספר מתקיימות כבר לפחות 10 שנים."

  למה אתה חושב שצריך שיהיו ליגות בבית הספר ?
  "אני קודם כל חושב שליגות בבית הספר יכול לעזור בגיבוש החברתי, זה עובדתי שזה מכנס את רוב תלמידי בית הספר, וזה מונע אולי בעיות אחרות של אלימות או של ילדים שרוצים לעשות שטויות."

  איך התלמידים מתאמנים לליגות ?
  "בעיקרון אין פה משהו שהם ממש מתאמנים, אולי שיעור לפני המשחק הם מקבלים כדורגל במסגרת השיעור. אבל בעיקרון אין משהו מיוחד כי חלק מתאמנים בקבוצות, חלק משחקים גם בשיעורים ובזמן הפרטי שלהם."

  האם יש פרס לכיתה שזוכה בתחרות?
  "כן בוודאי, יש פרס, הכיתה הזוכה מקבלת גביע מהודר + מדליות וכמובן גם המקום השני מדליות כסף.
  ויש גם גביע למלך השערים , גביע לשחקן המצטיין ,וגביע לשחקן ההוגן."

  איך בוחרים את השופטים לליגות ?
  "השופטים בעיקרון הם תלמידים בוגרים , יא'-יב'. שופטים שיש להם רקע בקט רגל, אנו משתדלים שיהיו תלמידים רציניים כי בכל זאת המשחק הוא די מהיר ולא תמיד הוא קל לשיפוט."

  מי בוחר את המשחקים בין הכיתות ?
  "הגרלה. זאת אומרת על ידי הגרלה בתחילת שנה, פרסמנו דפים בכיתות. התלמידים משחקים בשיטת בתים ובכל בית יש מספר משחקים, ושתי הראשונות מכל בית עולות לשלב הבא."
   

   

  התלמידה דנה מורג, כיתה י7


  מה את חושבת על הליגות כדורגל ?
  "אני חושבת שהליגות כדורגל בבית הספר הם דבר מאוד מגבש. כל בית הספר בא לראות את התלמידים שמשחקים, תחרות ספורטיבית, כל הילדים מעודדים את הכיתות שלהם, המורות באות לעודד וזה ממש אווירה ספורטיבית ומהנה."

  בשנה שעברה היו ליגות מחניים לבנות , למה לדעתך הניסיון לא הצליח ?
  "לפי דעתי הניסיון לליגות לא הצליח בגלל שבנות הם שונות מבנים, בנות הן פחות בקטע של ספורט, הן לא יזיעו וירשו לעצמם לשחק בקצת "בהמיות" מול כולם. לעומת הבנים שלא אכפת להם."

  האם את חושבת שצריך שוב לעשות ליגות לבנות ?
  "אני חושבת שצריך לנסות עוד פעם משחקי מחניים לבנות. דבר ראשון זה יעודד את השוויון בין המינים ודבר שני הבנות צריכות להתלכד יותר, ובעזרת הליגות הבנות של הכיתות יהיו מגובשות ביותר, כמו שקורה אצל הבנים בכדורגל."

  האם לדעתך צריך לשתף בליגות של הבנים את הבנות ?
  "אני לא חושבת שצריך לשתף את הבנות בליגות של הבנים, כי צריך ליצור הפרדה מסוימת. הבנות משחקות בדרך אחת והבנים בדרך אחרת.
  צורת המשחק של הבנות היא מאוד עדינה יחסית לבנים, והן פחות תחרותיות."

  מה זה עושה לאווירת בית הספר ?
  "אני חושבת שהליגות תורמות לאווירת בית הספר בתחושת הגיבוש והלכידות. הם מאחדות את כל הבית ספר, הליגות הן מקום מפגש של כל הילדים במהלך ההפסקה הגדולה, שם כולם יכלו לראות ולהיראות. בנוסף הליגות מאחדות בין הכיתות, אם הבנים משחקים הבנות באות לעודד אותם וכך להפך."
   

  התלמיד נועם עטיה, יב'1

  איך נבחרים הילדים שנבחרים לשחק בליגות ?
  "קודם כל שחקנים שהכי רוצים אלה השחקנים שישחקו בסוף אבל גם שחקנים שפחות רוצים ופחות מוכשרים נוהגים לשתף אותם."

  מה זה עושה לאווירת בית הספר בהפסקות?
  "בהפסקה הגדולה הליגה היא מוקד משיכה מרכזי שלדעתי זה מאוד חשוב , זה מאחד את כל הבית ספר תחת נושא משותף וזה התחום היחידי שהוא לא לימודי שבו מרוכזים כל בית הספר."

  האם זה יוצר יריבות בין הכיתות שמתחרות?
  "כמו בכל ספורט, קיימת יריבות בין הקבוצות, שכן ספורט לא שווה בלי יריבות אך הכול ברוח טובה ובגדר של חברות ואחווה."

  האם אתה חושב שצריך לשתף בנות בליגות של הבנים?
  "לדעתי אין שאלה בכלל, ואם יש היענות מספיק גדולה יש אפילו לפתוח ליגה לבנות."