• מי אמר שנשים לא יכולות לנהל?!
  ביום שלישי ה- 6 לדצמבר התקיים בבית הספר אשל הנשיא, בהמשך למסורת שהחלה לפני מספר שנים, הייד פארק בשעה הרביעית בנושא שוויון זכויות לנשים.
  מורן מונין ושרון קליינהאוז
  15.12.2011

  443 להייד פארק עצמו קדמה שעת חינוך לכל כיתה, שהועברה על המחנכים ומורים מקצועיים. כל מורה העביר תכנים הנוגעים לסוגיה לתלמידיו כדי להעשירם לקראת ההייד פארק ולפתוח בפניהם את הנושא. שמענו מהתלמידים איך הייתה ההכנה בכיתות שלהם: ניר, דינה, תהילה ואילנה, תלמידות שכבה ז', סיפרו שלימדו אותן מה הוא שוויון ועל הפלייה בין נשים לגברים.


  מלי, תלמידה משכבה י"א, סיפרה שהמחנכת הביאה לכיתה כתבה שהעלתה שאלות על אודות גיוס שוויוני לצה"ל של גברים ונשים.
  כל מי שנכח בהייד פארק הבין והרגיש שהנושא מאוד הסעיר את התלמידים שלא נותרו אדישים ורצו לבטא דעותיהם.


  בין הנושאים ש"הכי דברו לתלמידים" ניתן להזכיר, בין היתר, את שוויון הזכויות בגיוס לצה"ל, חלוקת העבודה בבית והבדלי משכורות. כצפי דעות הצעירים היו חלוקות. התלמידים עלו לבמת הייד פארק להביע את דעתם לכאן או לכאן. מארגני הייד פארק אפשרו לתלמידים לספר בדיחות בנושא.


  סביב הבמה נתלו פוסטרים עם סיסמאות ומשפטים קליטים, פרי עבודתם של תלמידי כיתה י' ממגמת תקשורת, שעבדו תחת ההדרכה של דוד נחל, רכז חברתי ומורה במגמה. השלטים והסיסמאות השונים שהילדים כתבו וציירו משכו את תשומת ליבם של הנוכחים באירוע ותרמו במידה רבה להצלחתו.
  להייד פארק הוקדשו שעתיים מלאות על חשבון הלימודים, החלטה שמצביעה על חשיבות הנושא ועל הרצון של הנהלת בית הספר והצוות החינוכית לעודד את התלמידים להיות מעורבים יותר בחברה הסובבת אותם ולקיים פעילויות שהם מחוץ לתוכניות הלימודים של המקצועות השונים.


  דבר נוסף שבלט לעין היה פיזורם של תלמידים רבים. למרות שביחס להייד פארקים אחרים ריכוז התלמידים סביב הבמה המרכזית היה גדול עדיין תלמידים רבים הסתובבו ברחבי בית הספר ו"ניצלו" את השעה החופשית שנוצרה להם.
  דורית גזית, מורה ומחנכת בבית הספר, הציעה פתרון לבעיה: "הפיזור הוא בלתי נמנע ולכן אולי בפעמים הבאות כדאי לקיים את הייד פארק באולם תרבות, ככה שכולם מקשיבים ושותפים לשיח."